Після двох локдаунів та 1,5 року життя в новій реальності одні сектори економіки посилюють свою роль за внеском у загальний чистий дохід топ-1000 українського ринку. Натомість, інші ‒ зазнають падіння як за кількістю «компаній-мільярдерів», так і за сукупною часткою в сумарних доходах лідерів українського ринку. Д.е.н., фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк підготував для Мind детальний розгляд того, як змінився розподіл компаній за секторами економіки впродовж карантинного 2020-го у порівнянні зі складом топ-1000 роком раніше.
Як стало відомо у результаті нещодавнього дослідження R&D-центру YouControl, серед топ-1000 найбільших компаній України за доходами, які загалом генерують близько половини доходів економіки, найбільш поширеними у 2020 році бути такі види економічної діяльності як: харчова промисловість (143 компанії), нафтогазовий сектор (118), електроенергетика (83) сільське господарство (77), роздрібна торгівля (66) та металургія (64).
Водночас, якщо порівняти вибірку найбільших компаній за підсумками 2020 року із результатами топ-1000 за позаминулий 2019 рік, то можна виявити 20% нових підприємств. Серед 206 компаній, які покинули ренкінг першої тисячі за доходами, 15 на даний час перебувають у процесі припинення чи зазнали банкрутства.
Внаслідок такого оновлення складу першої тисячі підприємств впродовж 2020 року, змінилась і кількість найбільших компаній від кожного сектора економіки.
Трійка секторів-лідерів за приростом кількості компаній в топ-1000:
Решта секторів, по яким збільшилась кількість компаній-мільярдників за 2020 рік ‒ це торгівля автотранспортом, нерудна промисловість, роздрібна торгівля, фінанси тощо. Натомість, аж 33 компанії нафтогазового сектору покинули ренкінг топ-1000 за минулий рік. Вагомою причиною падіння виручки в секторі нафтогазу став минулорічний обвал цін на енергоносії на міжнародних товарних ринках.
Зниження кількості найбільших підприємств також зафіксоване і в сферах сільського господарства (-22), оптової торгівлі (-8) та металургії (-7).
Сукупні доходи обсягом близько 5 трлн грн, які були отримані компаніями з топ-1000 за 2020 рік виявились на 2,7% нижчими ніж у 2019 році. Як бачимо, рецесія та руйнівні наслідки пандемії не оминули і великий бізнес.
При цьому не всі сектори економіки однаково постраждали від коронакризи, адже в окремих галузях спостерігалось і зростання чистих доходів як в абсолютному, так і відносному виразі.
З-поміж секторів економіки з найбільшим зниженням доходів виділяється нафтогазовий сектор. Внаслідок падіння минулорічної виручки Нафтогазу та світових цін на енергоносії нафтогазові компанії знизили свою частку у доходах топ-1000 компаній на 3,5 відсоткові пункти до 15,9%. Також дещо знизився внесок у доходи найбільших компаній оптової торгівлі, металургії та сільського господарства (-0,5 в.п.), транспорту і вуглевидобування (-0,4 в.п.), машинобудування та коксохімічної промисловості (-0,3 в.п.).
Лідерами росту за доходами за підсумками карантинного 2020 року стали найбільші компанії таких секторів економіки як:
Зростання внеску у чисті доходи від реалізації продукції топ-1000 відзначається і з боку підприємств сфери фармацевтики (+0,8 в.п.), харчової промисловості і тютюнової галузі (по +0,5 в.п.), а також торгівлі автотранспортом (+0,4 в.п.).
Для самостійного аналізу ринку з детальним переліком компаній за основним КВЕДом, регіоном розташування, датою реєстрації, виручкою тощо можна скористатися інструментом YouControl «Аналіз Ринків». Він допоможе виокремити конкретні підприємства по кожному з досліджуваних секторів економіки за обраними критеріями.