Чекаємо вдома: яку допомогу готує Україна депортованим українцям, коли вони повернуться

Що передбачає закон, нещодавно підписаний президентом

Фото: сnn.com

Верховна Рада за місяць до початку війни, розв'язаної росією проти України, ухвалила зміни до законодавства щодо підтримки громадян, яких агресор позбавив особистої свободи. Відповідний законопроєкт №6104 було прийнято 26 січня 2022 року. Вже у травні документ було повернуто із підписом Президента, але набрання ним чинності відбудеться лише за півроку – 19 листопада 2022 року. Втім уже зараз кількість українців, яких росія депортує до «фільтраційних» таборів як на власній території, так і на тимчасово окуповані території України, зростає щодня. Що готує Україна для допомоги нашим громадянам зазначеним законом, розповіла Mind керівниця Адвокатського бюро «Тетяни Даниленко» адвокатка Тетяна Даниленко.

Внаслідок воєнної агресії рф велика кількість депортованих українців опинилися та утримуються в спеціальних таборах на території держави-агресора. Зокрема, біль нації – маріупольці, тисячі яких в одну мить втратили батьківщину, зв’язок з рідними та право на спокійне упорядковане життя. Людей примусово позбавили домівок та вирвали зі звичного оточення, розмістивши, за даними зовнішньої розвідки, у майже сотні таборів «щасливого життя». 

Яка мета ухвалення зазначеного закону?

Дані обставини привернули увагу світової спільноти та невідкладно змусили реагувати законодавчою ініціативою Верховного головнокомандувача – Президента України. Зокрема, до ВРУ було внесено проект Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей», який прийнято у другому читанні та повернуто з підписом Президента 18 травня 2022 року.

Основною метою закону є визначення процедур установлення факту позбавлення особистої свободи, створення механізмів соціального та правового захисту осіб, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, членів сімей таких осіб.

Які ще рішення були ухвалені?

Тож коротко про рішення, які прийняті на державному рівні на підтримку наших співвітчизників:

Чекаємо вдома: яку допомогу готує Україна депортованим українцям, коли вони повернутьсяФото: https://newsrnd.com, sport.ua

Які документи будуть потрібні для отримання допомоги?

Щоб реалізувати право на державну допомогу унаслідок підтвердженого факту позбавлення особистої свободи, необхідно подати наступні документи:

Перелік не є вичерпним, тобто для підтвердження факту позбавлення особистої свободи можуть також надаватися інші документи, не вказані в тексті закону, які будуть оцінюватись на розсуд комісії.

Рішення комісії про встановлення факту позбавлення особистої свободи може бути скасоване у випадку подання неправдивих відомостей або набрання законної сили (після 20 лютого 2014 року) вироком суду за злочини проти основ національної безпеки України, громадської безпеки, миру, безпеки людства й міжнародного правопорядку, недоторканності державних кордонів та інші кримінальні правопорушення, учинені в умовах збройного конфлікту на тимчасово окупованих територіях України або пов’язані зі збройною агресією проти України.

Яка допомога передбачена законом?

Грошова допомога особі (або членам її сім’ї), щодо якої встановлено факт позбавлення особистої свободи буде отримана:

У випадку смерті особи під час утримання в місцях несвободи або впродовж одного року після звільнення внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних із перебуванням в місцях несвободи, ОГД виплачується членам сім’ї та утриманцям особи.

За рішенням органів місцевого самоврядування з місцевих бюджетів особам, позбавленим особистої свободи, або членам їхніх сімей також може виплачуватися додаткова грошова допомога.

Порядок призначення, виплати й розміру допомоги (щорічної та одноразової) буде визначатися КМУ.

Для звільнених осіб передбачений наступний комплекс реінтеграційних державних послуг та пільг:

Фактично закон спрямований на утворення цілісного механізму соціально-правової підтримки осіб, які були позбавлені особистої свободи внаслідок агресії рф. Але у той же час він має певні прогалини, наприклад, законом визначено розмір і порядок надання ОГД для членів сімей загиблих військовослужбовців, а також військовослужбовців (ветеранів), яких було визнано особами з інвалідністю внаслідок війни, натомість для осіб, позбавлених особистої свободи, розмір ОГД визначатиме КМУ, що фактично може призвести до різного рівня правового захисту громадян.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS