Почати спочатку: які податкові пільги пропонує скасувати Кабмін

І як це може позначитися на бізнесі та громадянах

Кабінет Міністрів України.
Фото: shutterstock

Верховна Рада на тлі війни, розв'язаної росією проти України, послабила податкове навантаження на підприємців, аби підтримати їх та економіку країни. Детальніше про ці зміни Mind писав у матеріалі «Ще більше пільг: парламент розширив податкові стимули для бізнесу». Втім уже за місяць Кабінет Міністрів вирішив змінити тактику щодо врегулювання податкової сфери. Наприкінці травня у Верховній Раді уряд зареєстрував законопроєкт №7418 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування». Які ж пільги та які податки пропонує змінити уряд і як це вплине на бізнес, розповів Mind юридичний радник Kreston Ukraine Павло Пирков

Що пропонує змінити законопроєкт?

Нагадаємо, що після введення воєнного стану в Україні парламент встановив низку податкових пільг як для громадян, так і для бізнесу, зокрема, серед іншого було встановлено, що на період дії воєнного стану платниками єдиного податку третьої групи із ставкою податку 2% можуть бути фізичні особи-підприємці та юридичні особи-суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми. При цьому до таких осіб не застосовується обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.

Проте цим же рішенням свого часу Верховна Рада встановила низку обмежень на право скористатись такої пільгою, зокрема, нею не могли скористатись суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи-підприємці), які, серед іншого, здійснюють імпорт легкових автомобілів, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, а також транспортних засобів для перевезення вантажів.

Запропонований Кабінетом Міністрів законопроєкт пропонує скасувати вказане обмеження, тобто дозволити суб’єктам господарювання (юридичним особам та фізичним особам-підприємцям), які здійснюють імпорт легкових автомобілів, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів – на час дії воєнного стану перейти на єдиний податок третьої групи та скористатись наданими законодавством пільгами.

Які сюрпризи для бізнесу заховані в документі?

Але… Разом із цим уряд пропонує скасувати для платників податків (у тому числі й для згаданих вище платників єдиного податку) цілу низку діючих пільг.

Так, платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX ПКУ, пропонується позбавити звільнення від обов’язку нарахування та сплати податку на додану вартість при ввезенні товарів на митну територію України.

Тобто у разі ухвалення цього законопроєкту, для вказаних платників єдиного податку при імпорті товарів в Україну відновиться обов’язок зі сплати ПДВ.

Що ще пропонується переглянути в законодавстві?

Крім того, запропонований урядом законопроєкт має на меті переглянути й інші пільги, які стосуються як бізнесу, так і громадян.

Так, уряд пропонує відновити для фізичних осіб (громадян) нарахування акцизного податку, податку на додану вартість, а також ввізного мита на операції по ввезенню на митну територію України в режимі імпорту автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів. А для юридичних осіб пропонується відновити справляння ввізного мита на всі товари, які ввозяться на митну територію України підприємствами в режимі імпорту.

Нагадаємо, що після введення воєнного стану таке справляння було призупинено на весь імпорт за виключеннями окремих груп товарів, зокрема: спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива (крім квасу «живого» бродіння), тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах тощо).

І на останок, уряд пропонує скасувати сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для всіх платників (підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб), які набувають право власності на легкові автомобілі, оснащені виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Коли пропонується запроваджувати нові ідеї?

Усі запропоновані зміни (у разі їх прийняття Верховною Радою) наберуть чинності наступного дня з моменту опублікування прийнятого закону, крім виключення п. 69.24 та п. 69.25 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ. Останнє стосується оподаткування ПДВ, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів. Крім того, виключення стосується абзаців першого, третього та четвертого підпункту 1 пункту 9-11 розділу XXІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України щодо обкладання митним збором легкових автомобілів, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу. Останні наберуть чинності з 1 липня 2022 року, в разі ухвалення законопроєкту.

Таким чином, Кабінет Міністрів пропонує, по суті скасувати цілу низку пільг, які були введені для громадян і бізнесу після оголошення воєнного стану.

Підсумовуючи запропонований урядом законопроєкт, можна зробити висновок, що урядовці щосили намагаються відновити «довоєнні» правила адміністрування податків з метою наповнення бюджету країни, що воює. Чи вдасться їм ця ініціатива, а також чи буде вона підтримана парламентарями, побачимо згодом.
Наразі законопроєкт знаходиться на розгляді у профільному комітеті Верховної Ради України.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS