Ще більше пільг: парламент розширив податкові стимули для бізнесу

Ще більше пільг: парламент розширив податкові стимули для бізнесу

Як це допоможе підприємцям вижити за умов війни

Этот материал также доступен на русском языке
Ще більше пільг: парламент розширив податкові стимули для бізнесу
Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев.
Фото: sluga-narodu.com

Верховна Рада продовжує змінювати податкове законодавство у зв'язку з військовим станом і бойовими діями в Україні. Нагадаємо, що першою «ластівкою» став законопроєкт №7173-д, який знизив податкове навантаження на малий бізнес, дав можливість використати спрощену систему оподаткування великим компаніям, звільнив від сплати податку на доходи фізосіб благодійну допомогу учасникам бойових дій та осіб, які проживають на території бойових дій і ввів «нульову» ставку акцизу на моторні види палива.

Наступним документом на податкову тематику, який парламент ухвалив 24 березня, став законопроєкт №7190. Він вносить чергову порцію поправок до Податкового Кодексу. Розберемося в його нормах докладніше (аналіз заснований на версії документа, яка опублікована на сайті парламенту та була винесена на голосування до сесійної зали. – Mind).

Вільний імпорт. Серед авторів законопроєкту №7190 вже традиційно фігурує голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев, який ініціює більшість податкових новацій.

Більшість норм законопроєкту № 7190 присвячена пільгам щодо імпортних операцій. Вони набудуть чинності з 1 квітня 2022 року.

Звільняються від оподаткування ввізним митом товари (крім спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів), що імпортуються на митну територію України. Не стягуватиметься мито, зокрема, і при ввезенні фізичними особами легкових та вантажних автомобілів, причепів, мотоциклів. Також при розмитненні транспортних засобів не потрібно буде сплачувати ПДВ.

При цьому має виконуватися головна вимога: імпорт не може бути здійснений або ввезений із території держави, визнаної агресором, або з тимчасово окупованої території України.

Підприємці, які є платниками єдиного податку 1–3 груп, у період дії воєнного стану звільняються від сплати податку на додану вартість (ПДВ) під час ввезення товарів на митну територію України. Виняток становлять підприємці третьої групи, які сплачують 3% єдиного податку плюс ПДВ, і суб'єкти господарської діяльності, які завозять товари з держави-агресора та окупованих територій.

Крім того, за рішенням Кабінету Міністрів дозволяється пропуск через митницю окремих товарів, за якими на законодавчому рівні встановлено обмеження на переміщення через кордон України. Для такого переміщення не потрібно буде оформляти спеціальні дозволи та надавати відомості про внесення товарів до відповідного реєстру у формі електронних документів.

Нюанси «особливого» режиму. Частина норм законопроєкту №7190 стосується платників єдиного податку, які у зв'язку із запровадженням військового стану вирішили перейти на особливий режим оподаткування – сплату ЄП за ставкою 2%.

Такі платники єдиного податку третьої групи звільняються від подання звітності з ПДВ, а їхня реєстрація платником податку на додану вартість припиняється (але не анулюється). У тексті законопроєкту, зокрема, зазначено, що операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливий режим оподаткування, «…не є об'єктом оподаткування ПДВ».

Податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи, які перейшли на ЄП зі ставкою 2%, тепер дорівнює календарному місяцю. Хоча стандартний звітний період для підприємців третьої групи – це квартал. А сума податкового зобов'язання, зазначена в поданій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів за граничною датою, до якої потрібно подати декларацію.

До речі, для того щоб перейти на сплату єдиного податку на особливих умовах (2% з обороту), необхідно подати заяву до Державної податкової служби. Якщо заява буде подана до кінця березня, зміна режиму оподаткування відбудеться з 1 квітня 2022 року, якщо після 1 квітня – перехід відбудеться наступного дня після подання заяви.

Новостворені суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спеціальний режим, вважаються платниками єдиного податку третьої групи з дня їхньої державної реєстрації.

Ще депутати збільшили строки подання звітності та сплати податків. Якщо платник податків з якихось причин не може вчасно подати декларацію, зареєструвати ПДВ-накладні, надати документи, що містять дані про фактичні залишки пального, про обороти спирту, а також «закрити» свої податкові зобов'язання, він зможе це зробити протягом півроку після скасування воєнного стану.

Нерухомість без податків. Це ще не всі зміни. Деякі пільги дісталися і звичайним фізособам, не підприємцям. Відповідно до змін, які вніс законопроєкт № 7190 до Податкового Кодексу, за 2021 та 2022 роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Йдеться про об'єкти житлової нерухомості, які розташовані на територіях, де ведуться або велися бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

У період із 1 березня до 31 грудня 2022 року не стягуватиметься податок за об'єкти нежитлової нерухомості, розташовані в зоні бойових дій або на окупованій армією рф території.

Фізособам, власникам нерухомості, жодної звітності подавати до податкової не потрібно, ДПС самостійно перерахує розмір податкових зобов'язань і розішле повідомлення платникам податків.

Перелік територій, на яких ведуться бойові дії або які вважаються тимчасово окупованими, має визначити Кабінет Міністрів. Порядок визнання об'єктів житлової нерухомості такими, що непридатні для проживання у зв'язку з бойовими діями, також затверджує Уряд.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло