Розпочата росією війна проти нашої держави завдала страшної шкоди як населенню, так і бізнесу. Деякі з компаній були змушені фактично припинити свою діяльність. Однак можливість провести добровільну ліквідацію з'явилася не одразу. Навіть після того як в ЄДР стало можливим зареєструвати відповідні рішення, це не мало особливої цінності, оскільки процедура ліквідації зупинялась на стадії проходження податкової перевірки. Що змінилось у процедурі ліквідації бізнесу зараз і коли варто обирати релокацію в інший регіон, розповіли Mind старша юристка, адвокатка TOTUM LF Мирослава Нечай та юристка компанії Тетяна Науменко.
Детальніше про реальні кейси переміщення бізнесу – у матеріалах Mind «Не зупинятись: як змінились умови ведення бізнесу під час воєнного стану» та «На новому полі: як продовжити бізнес і зберегти команду після вимушеної релокації».
Законом 2260-ІХ від 12 травня 2022 року дозволено проведення документальних позапланових перевірок у зв'язку з початком процедури припинення юридичної особи. І тепер компанії, які хотіли закрити бізнес і не могли цього зробити, вже мають таку можливість.
У середньому процедура закриття бізнесу триває від семи місяців та включає в себе такі основні стадії:
Незважаючи на всю складність ситуації, кожен власник бізнесу сам вирішує, ліквідуватися чи ризикнути і спробувати продовжити діяльність.
Варіантом виходу із складної ситуації є проходження процедури релокації бізнесу.
Релокація (або евакуація) бізнесу може здійснюватися підприємством самостійно або через урядову програму. Якщо діяти через офіційну державну програму від Мінекономрозвитку, то підприємству буде потрібно заповнити відповідну заяву, вказавши спеціалізацію підприємства, кількість працівників, можливості виробництва, потреби у виробничому приміщенні, сировині, розміщенні співробітників, а також спосіб транспортування.
Передусім розглядаються заявки підприємств оборонного комплексу та тих, які забезпечують першочергові потреби населення, а також підприємства, які можуть самостійно забезпечити демонтаж та перевезення своїх потужностей до найближчої станції «Укрзалізниці». Якщо ухвалене позитивне рішення щодо евакуації підприємства, держава допомагає підшукати нове місце розташування потужностей, допомагає з переїздом, сприяє в розселенні працівників тощо.
Більшість підприємств на практиці намагаються діяти самостійно. При пошуку таких місць звертають увагу на близькість до державного кордону, наявність зручного логістичного сполучення тощо. Крім того, на території Західної України є населені пункти, що мають статус зон пріоритетного розвитку, а отже, у таких зонах діють пільги при оподаткуванні податком на прибуток, ПДВ, рентної плати, плати за землю тощо.
При цьому, навіть якщо підприємство релокується самостійно, то органи місцевого самоврядування готові співпрацювати з підприємцями для такого переїзду.
Необхідні дії для релокації бізнесу:
Крім того, у деяких областях передбачені програми з наданням фінансової допомоги для релокованих підприємств. Так, наприклад, відповідна програма фінансової підтримки діє у Львівській області тощо.
Наразі компанії вже мають можливість пройти процедуру припинення. Однак, аби прийняти зважене рішення, слід ознайомитися з усіма за і проти, вивчити питання витрат часу та коштів, а також розглянути альтернативний варіант, такий як релокація бізнесу.