Відключення електрики для українців вже стали рутиною, адже наші електростанції та трансформатори регулярно намагаються знищити російські терористи. Але за власними проблемами ми не помічаємо загальної картини: сьогодні з енергетичною кризою зіткнувся увесь світ – від мешканців Каліфорнії до мешканців Бангладеш. Навіть перед розвинутими західними країнами вперше за багато десятиліть постала загроза масштабних блекаутів. Причин тут багато: це не лише неадекватність фашистської росії, але й кліматичні зміни, економічні негаразди в поєднанні із глобальним зростанням попиту на електрику.
Енергетичні компанії опинилися під величезним тиском, вони стикаються із посиленням конкуренції, операційної складності та непередбачуваності галузі. Сьогодні енергетика не просто потребує нових потужностей – вона має також стати значно «зеленішою», «розумнішою» та орієнтованою на споживача, зберігаючи при цьому рентабельність. Які підходи та диджитал-технології можуть допомогти енергетичному сектору, розповів Mind CEO owner at Wezom Сергій Гузенко.
Ще у 2020 році експерти McKinsey оприлюднили статтю, де порівнювали зусилля диджиталізації енергетичної галузі із пошуком величного білого кита – це щось «відчайдушно переслідуване, та водночас примарне, величезне та невловиме». Аналітики пояснюють, що останніми роками енергетичні компанії усіх видів та рівнів досліджували цифрові можливості – запускали пілотні проекти для аналітики, диджиталізації процесів та автоматизації. Енергетики сподівались, що їх підкованість в інженерних питаннях та тривала технічна історія допоможуть легко отримати цінність із впровадження «цифри». Однак реальність виявилась дещо складнішою.
За оцінками McKinsey, станом на 2020 рік енергетичні компанії здебільшого не досягли поставлених бізнес-завдань із впровадження диджиталу. Причина в тому, що їхні підходи не брали до уваги унікальні виклики, які стоять перед енергетичною галуззю. Ці виклики створюють екстраординарну інерцію, подолання якої потребує величезних зусиль.
Часто енергетичні компанії не мають можливостей або волі діяти сміливо, адже на них тиснуть численні ризики та зобов'язання. Ціна помилки в енергетиці може бути надзвичайно великою, і це стримує модернізацію галузі.
Втім у McKinsey наголошують, що масштабування цифрових інновацій в енергетиці вкрай важливе для всього світу. Адже протягом наступних двох-трьох десятиліть понад п’ять мільярдів людей у країнах, що розвиваються, шукатимуть шлях із бідності. Задоволення цього висхідного глобального попиту на електрику в спосіб, який не нашкодить планеті, неможливе без диджиталізації.
Цифрові інновації відкривають для енергетики вкрай необхідні можливості управління складними системами: ефективна предиктивна аналітика, безпечний моніторинг фізичної інфраструктури в реальному часі, інструменти для оперативного ухвалення рішень на основі правдивих даних, оптимізація та автоматизація операцій, і як наслідок – прискорення процесів і скорочення витрат.
Аналітики наголошують, що в окремих кейсах, де енергокомпанії досягли в диджиталізації успіху, їм вдалося домогтись підвищення виробництва і потужності на 2–10% та оптимізації витрат у 10–30%. Масштабування цих переваг на всю галузь – це ключ до майбутнього. Які ж технології для цього обрати?
Читайте також: Штучний інтелект для бізнесу: які завдання здатен вирішувати та в яких галузях допомагає
Інструменти ШІ та машинного навчання – це одна з найпомітніших технологій сучасності. Та її цінність для енергетики виходить далеко за межі поверхового хайпу.
Моделі ШІ та машинного навчання можуть допомогти на всіх ланках енергетичної системи – від генерації до трейдингу та споживання. Розумні електромережі, керовані штучним інтелектом, можуть підвищити ефективність у всьому ланцюжку вартості енергії.
Читайте також: Перегони штучного інтелекту: що таке ChatGPT і кому він може стати в пригоді
Немає жодних сумнівів у тому, що засоби IoT (Internet of things) будуть активно застосовуватись на всіх рівнях енергосистеми – у видобувній промисловості, в енергогенерації, в обслуговуванні фізичної інфраструктури та для заощадливого споживання.
Під поняттям digital twin криється комплекс технологій, які дозволяють віртуально репрезентувати фізичний продукт, процес, об’єкт або обладнання – з повним моделюванням його фізичних властивостей та функціоналу. Такі рішення використовуються в складному машинобудуванні, наприклад в аерокосмічній галузі – для проведення симуляцій, тестування, моделювання продукту.
Читайте також: Загрози АІ: технологію потрібно взяти під жорсткий контроль
російські ракетні удари по українській інфраструктурі дали нам змогу відчути на собі усі недоліки централізованої енергосистеми – вона вразлива до форс-мажорів, їй бракує гнучкості, аби вчасно адаптуватись під мінливі обставини. Водночас відновлювані джерела енергії та поява містких акумуляторів закладають основи до побудови децентралізованої системи, що складається з локальних мікромереж.
Україні, вочевидь, доведеться стати одним зі світових лідерів модернізації енергетики – адже наші вороги, на жаль, нікуди не зникнуть і будуть мріяти про знищення українських трансформаторів та енергоблоків.
Перехід енергетики до децентралізованої моделі та локальних мікромереж, масове впровадження засобів ШІ та моделей Digital twins, зелена енергетика та «розумне» споживання – усе це має стати частиною української енергетичної ідеї. Диджитал і нові технології дійсно можуть дати відповідь на блекаути.
Масштабний перехід галузі в «цифру», імовірно, не буде простим та цілком безболісним, особливо в умовах воєнного часу. Але цього переходу не уникнути, тож розпочинати роботу в цьому напрямку бізнесу, державі та громадам варто просто зараз.