Після періоду тривалих дискусій в Європарламенті проголосували за створення єдиного правого підґрунтя для регулювання цифрових активів на теренах ЄС. 20 квітня 2023 року було ухвалено відразу два документи: MiCA та TFR (Regulation on Information Accompanying Transfers of Funds and Certain Crypto-Assets). Після голосування, уже наприкінці червня, тексти цих актів імовірно будуть опубліковані в Офіційному журналі ЕС і наберуть законної сили пізніше, у липні 2023 року. Положення щодо регулювання стейблкоїнів повинні запрацювати вже в липні наступного року, а решта положень MICA та TFR – із січня 2025 року. Що це дає, які є переваги та недоліки, розповів Mind юрист Chainlock.pro Денис Кастін.
МІСА всесторонньо регулює відносини у сфері обігу цифрових активів на теренах ЄС. Усі суб’єкти регулювання й активності можна розділити на дві категорії – які підпадають під регулювання та ті, що не охоплюються цим актом.
Активи, що підпадають під регулювання МІСА
Регульована діяльність:
-
кастодіальне зберігання криптовалюти (тобто в тих випадках, коли не ви несете відповідальності за ваші сід-фрази);
-
криптообмінки (коли компанія-обміник виступає стороною угоди в обмінній операції);
-
торгові платформи (класичні біржі);
-
криптопортфоліо-менеджери та деякі advisers у сфері цифрових активів;
-
ICO/IEO/IDO (але за певних критеріїв та умов можливо підпасти під звільнення від регулювання).
Тут зазначимо, що вводяться чіткі дефініції різних категорій самих криптоактивів, що тепер розподілятимуться на три підгрупи з відповідними вимогами щодо них:
-
Електроні гроші (стейбли, які прив’язані до вартості фіатної валюти та повністю забезпечені грошима виключно).
-
Asset-Referenced tokens (стейбли, які також прив’язані до вартості фіату, але забезпечені не тільки грошима, але й іншими активами. USDT наразі відноситься до цієї категорії.
-
Інші токени, зокрема utility.
Обмінки, біржі, кастодіани та інші охоплюватимуться поняттям Crypto-Asset Service Provider (CASP).
Активи поза регулюванням
Фахівці ChainLock виділяють такі винятки з регулювання:
-
Децентралізовані проєкти (дійсно децентралізовані проєкти, а не ті, що лише «прикидаються» такими). Такий висновок робимо з того, що при використанні dApps ви не контактуєте з посередником, діяльність якого в разі наявності попадала б в сферу дії акту. Важливість правильного структурування dApps тепер виходить на перший план.
-
NFT-токени (за умови дійсної відповідності критеріям неможливості заміни такого токену). Зазначимо, що виняток може не стосуватися посередників, що надають певні послуги, пов’язані з NFT(!).
-
Landing і Borrowing (але це не означає звільнення від національного законодавства) тощо.
Головні зобов’язання CASP
-
Наявність офісу в ЄС та хоча б одного директора – резидента країни ЄС;
-
імплементація АМЛ-процедур у своїй діяльності, налагодження процедур для «безперебійного режиму надання послуг» тощо;
-
виконання вимог щодо недопущення маніпулювання ринком (законотворці надихалися наявним регулюванням ринком фінансових активів);
-
дотримання певних правил етики та професіоналізму;
-
публікація White Paper, реєстрація юридичної особи, виконання інших вимог для емітентів токенів тощо.
Плюси та мінуси MiCA
Pros:
-
Єдиний регуляторний ландшафт для криптовалют на теренах всього ЄС. Отримання ліцензії в одній країні означає можливість надавати послуги у всіх країнах – членах Союзу.
-
Регуляторна визначеність. Компанії нарешті отримають ясність та певну прозорість у вимогах до їхньої діяльності, що дасть можливість передбачати ризики. Зі свого боку передбачуваність може призвести до стрімкого зростання інвестицій від «старих» гравців на ринку;
-
Відсутність регулювання dApps. На відміну від регуляторних трендів початку 2023 року (дивись приклад Гонконгу), децентралізовані проєкти не підпадають під регулювання.
-
Захищеність проєктів. Виконання CASP своїх обов’язків дасть можливість відстоювати свої права та інтереси від неправомірних вимог різних органів та інституцій.
-
Захищеність інвесторів. Ритейл-клієнти зможуть більше довіряти compliant-проєктам, що також може сприяти росту популярності та adoption самої криптовалюти.
Cons:
-
Монополізація. Нові правила гри досить об’ємні та масштабні для малих компаній і проєктів (особливо щодо імплементації AML), що може призвести до поглинання малих учасників ринку великими та монополізації індустрії.
-
Правозастосування. Реальна дія будь-якого закону буде значно залежати від практики його правозастосування в реальному житті.
Ми в ChainLock вважаємо, що переваг у новому підході до регулювання набагато більше, аніж недоліків, а криптокомпаніям саме час переглянути їхні структури для відповідності вимогам законодавства.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі
Mind.ua та стрічці
Google NEWS