Зобов'язання скасовано: пошкоджена війною нерухомість не оподатковуватиметься

Відповідний закон набув чинності 6 травня 2023 року

Фото: УНІАН

Президент України 2 травня 2023 року підписав ухвалений Верховною Радою закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від cплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (відповідний законопроєкт №7632). Що передбачає зазначений документ, який набув чинності вже 6 травня 2023 року, розповів Mind юрист ЮФ SDM Partners Андрій Полешко.

Закон передбачає, що об’єкти нерухомості (крім земельних ділянок, щодо яких подібні пільги було запроваджено раніше) буде звільнено від оподаткування податками на землю та майно в разі, якщо така нерухомість була зруйнована / пошкоджена внаслідок збройної агресії рф і не використовується.

Читайте також: Податкові наслідки війни: який алгоритм списання пошкодженого майна може застосовувати бізнес

Спочатку потрібно засвідчити пошкодження нерухомості

Факт пошкодження нерухомості має бути засвідчений актом, складеним органами влади. Такий акт, за наявною практикою, зазвичай складають комісії, утворені органами місцевого самоврядування та/або військовими адміністраціями; утім можна звернутися також до органів ДСНС. Складений акт разом із відповідною заявою платник податків має направити до податкових органів.

При зверненні для проведення обстеження платник податків зазвичай має подати:

Звільнення від оподаткування діятиме з місяця, у якому нерухомість було пошкоджено, до початку її використання після завершення ремонту або реконструкції.

Читайте також: Увімкнути життя: коли запрацюють обіцяні податкові пільги для деокупованих територій

Частково пошкоджені об'єкти оподатковуються пропорційно

Щодо об’єктів нерухомості, які внаслідок пошкодження використовуються лише частково, діятиме пропорційне зменшення відповідних податкових зобов’язань. Після здійснення ремонту й початку використання пошкодженої нерухомості платник податків має повідомити про це ДПС, при цьому відповідні податкові зобов’язання для нього буде відновлено.

Отже, пільги стосовно конкретного об’єкта нерухомості залежатимуть від його якостей (руйнування, використання). Крім того, вони застосовуватимуться незалежно від віднесення території, на якій його розміщено, до зони бойових дій або ж її тимчасової окупації.

Якщо платник не почне використовувати споруди, що зазнали руйнування, після спливу трьох років із дня припинення / скасування воєнного стану в Україні, подальше продовження забезпечених законом пільг можливе. Проте такі будівлі потребуватимуть щорічного огляду органами влади.

Читайте також: Податкові послаблення: фермерам і власникам зруйнованого житла полегшили життя

Нагадаємо: раніше подібні пільги було запроваджено стосовно земельних ділянок, розташованих у зоні бойових дій і на тимчасово окупованих територіях. Зараз же законодавець поширив таке сприяння й на іншу нерухомість.

Набрання чинності законопроєктом є край важливим і довгоочікуваним, особливо серед агросектору. Проте зараз говорити про його ефективність за відсутності напрацьованої юридичної практики та прецедентів зарано.

Закон набув чинності 6 травня 2023 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS