Благодійні фонди та організації набувають усе більшої популярності серед міжнародних донорів і суспільства загалом. Великі бізнеси й відомі особистості активно беруть участь у благодійності, привертаючи увагу до найгостріших проблем і допомагаючи залучити значні кошти на підтримку соціальних і гуманітарних ініціатив. Але чи достатньо цього для прозорості, відповідальності та раціонального використання ресурсів благодійної організації? Одним із маркерів доброчесності будь-якого благодійного фонду є наглядова рада, яка забезпечує довіру донорів і суспільства, а також ефективну управлінську практику. Чому її наявність важлива для донорів, суспільства та бізнесу, розповіла Mind директорка БФ «МХП – Громаді» Тетяна Волочай.
Протягом останніх років в Україні дуже стрімко розвивається культура благодійності. За даними британської організації CAF, наша країна посідає 10-те місце у Всесвітньому індексі благодійності. А з початком повномасштабної війни українці, світові зірки, міжнародні донори та фонди зорганізувалися і спрямували свою діяльність на перемогу України у війні з росією.
Ось лише декілька прикладів:
Така шалена світова підтримка неймовірно тішить і надихає. Але водночас у відповідь суспільство вимагає від благодійних організацій прозорої роботи та раціонального використання цих грошей. Кожний великий благодійний фонд має проходити аудит, вести прозору діяльність і мати наглядову раду, яка власне й контролює прозору роботу.
Читайте також: Допомогти всім: як працюють благодійні організації
У бізнесі вже давно гарно зарекомендувала себе практика створення рад директорів, які забезпечують стратегічне керівництво і контроль за діяльністю компанії. У сфері благодійності наглядова рада також забезпечує прозору та ефективну роботу. За умови наділення відповідними функціями – це вищий орган управління благодійної організації, члени якої на громадських засадах здійснюють нагляд/управління за діяльністю та фінансовими потоками.
Якщо говорити метафорично, наглядова рада – це як світлофор на шляху благодійного фонду. Вона не лише контролює діяльність виконавчого органу та фінансову сторону справи, а й забезпечує відповідність роботи організації законодавству та стандартам.
Основні функції, які вона виконує:
Наглядова рада не статичний орган – за потреби її функції можна змінювати та розширювати. Наприклад, після консультування з відомою громадською організацією «Ісар Єднання», наш фонд вирішив створити наглядову раду з управлінськими функціями. Для цього ми внесли зміни в статут: раніше в нашої наглядової ради були більш перевірчі повноваження, а зараз вона ухвалює рішення про напрями діяльності фонду, затверджує бюджети – приміром, річний. А ще ми залучили експертизу лідерів думок / громадських діячів, продемонструвавши свою прозорість.
Читайте також: Налагодити допомогу: як не піддатися професійному вигорянню
Під час ухвалення рішень щодо грантування благодійних організацій донори зважають на те, у який спосіб здійснюється управління благодійним фондом. Коли наглядова рада має контроль над ключовими рішеннями, то це збільшує довіру громадськості та донорів. Адже існують міжнародні стандарти, які ґрунтуються на доброчесному врядуванні. Це означає, що фонди мають бути готовими звітувати та показувати, що використовують свої і залучені ресурси відповідально.
Наглядові ради фактично виконують функції фандрейзерів: допомагають знайти фінансування для реалізації різноманітних ініціатив, будують нові партнерські зв'язки, а якщо це новий проєкт – займаються своєрідною рекламою діяльності організації, інформують про її мету та стратегію.
Наприклад, благодійний фонд «Подільська громада», заснований фронтменом гурту «ТІК» та громадою міста Вінниці. Власне, Віктор Бронюк використовує свою популярність та зв'язки – шукає і залучає додаткові кошти на проєкти.
Відомі особистості привертають увагу громадськості до найгостріших проблем сучасного світу. Залучають більше фінансування та донатів, які скеровуються на благодійність. Приміром, знаменитий футболіст Девід Бекхем і співачка Шакіра є послами доброї волі ЮНІСЕФ.
Ключове у створенні експертної наглядової ради – обрати достойних представників суспільства, лідерів думок.
Членами наглядової ради «МХП – Громаді» є народна артистка Ада Роговцева, експертка з розвитку громадянського почину «Ісар Єднання» Наталія Климова, експрезидент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса, Голова правління «зеленої» платформи Global 100% RE Ukraine Олександр Домбровський і заступник голови правління «МХП» Юрій Мельник. Тобто до нашої наглядової ради входять публічні та авторитетні представники українського суспільства, до думки яких прислухаються.
Окрім того, кожен із членів нашої наглядової ради – експерт у своїй діяльності з величезним бекграундом і тому цінний фаховими порадами.
Благодійність є складовою частиною корпоративної соціальної відповідальності бізнесу, а 2022 рік став періодом загальної відповідальності у всіх аспектах. У цьому світлі долучення підприємців до наглядової ради благодійного фонду – це не лише вияв підтримки гуманітарних ініціатив, а й можливість впливати на стратегічні рішення, сприяти змінам на краще та побудувати позитивну репутацію.
Що дає бізнесу членство в наглядовій раді:
Бути представленим у складі наглядової ради благодійного фонду – це не тільки важливий крок у розвитку бізнесу, а й відповідальний крок перед суспільством. Це можливість підтримати справжні цінності, побудувати позитивну репутацію, розширити зв'язки, розвинути лідерські навички.
Фонди також мають користь від бізнесу, оскільки він може допомогти в експертизі повсякденних процесів: оподаткуванні, закупівлях і навіть піарі. Бізнесмени в наглядовій раді, по-перше, можуть оптимізувати документообіг і закупівлі. По-друге, вони мають досвід у питаннях оподаткування та фінансового планування, яким можуть ділитися. І по-третє, бізнес-лідери володіють PR-інструментами, що сприяє підвищенню обізнаності про діяльність фонду, привертає увагу до його ініціатив і залучає нових партнерів чи донорів.