Переваги статусу АЕО: як операторам потрапити в «єЧергу»

І як бізнесу правильно користуватися наданими преференціями під час митного оформлення товарів

Фото: depositphotos

Статус «Авторизований економічний оператор» для спрощення митного оформлення товарів, який активно пропагує Міністерство фінансів, наразі не надто приваблює бізнес. Останній із пересторогою дивиться на цю преференцію та очікує більш дієвих реформ, що дійсно наблизять Україну до ЄС. Проте саме цей статус може спростити проходження митних процедур і не стояти в чергах на кордоні. Як забезпечити дієвість цього механізму та чим статус АЕО допоможе в отриманні місця в «єЧерзі», розповіли Mind керівниця практики Митного регулювання та міжнародної торгівлі PwC Legal Україна Віта Мірошниченко і старша консультантка практики Митного регулювання та міжнародної торгівлі PwC Legal Україна Юлія Хоменко.

Читайте також: Статус АЕО: як спростити та прискорити митне оформлення товарів

Отримання статусу АЕО сьогодні для деяких компаній – це виклик і надзусилля. Тому бізнес не завжди готовий починати цей шлях та не поспішає відповідати європейським стандартам.

Як зазначав очільник Мінфіну: «Статус АЕО – це найвищий ступінь довіри митниці до підприємств у вигляді переваг при здійсненні митних формальностей».

Переваги статусу АЕО на практиці 

Митне законодавство визначило перелік переваг для компаній зі статусом, але фактично з чотирьох пунктів для авторизації типу АЕО-С потенційні апліканти зазначають, що цікавими є лише два, а саме:

Бізнес зауважує, що використання логотипу є суто репутаційною перевагою, а досить важлива преференція – спеціально визначена смуга руху в пункті пропуску – взагалі не реалізована на практиці. Саме через це значна частина компаній не бачить для себе потреби в отриманні такої авторизації.

Читайте також: Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу

Тут варто згадати, що відповідно до рекомендацій Європейської комісії, викладених у звіті від 8.11.2023, Україна протягом 2024 року повинна підвищити рівень використання національної програми АЕО. Тому для реалізації такої складової умов вступу до ЄС доцільно показати бізнесу перспективи цієї авторизації для формування зацікавленості та додаткових стимулів пройти непростий шлях до отримання статусу АЕО.

Зрозуміло, що в умовах повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну не варто очікувати, що ось-ось з’явиться необхідна інфраструктура для реалізації переваги у вигляді окремої смуги для АЕО, оскільки це щонайменше значні фінансові ресурси. Проте потрібно розглянути інші операційні можливості, що можуть мотивувати, дати чітке розуміння вигод та їхнього впливу на міжнародний ланцюг постачання завдяки зниженню фінансових і часових витрат.

На всіх пунктах пропуску 2023 року запрацювала електронна черга для перетину кордону. Порядок реалізації управління чергою здійснюється відповідно до постанови Кабміну № 1349 від 2.12.2022 та Правилами проходження електронної черги, затвердженими наказом Міністерства розвитку №339 від 01.05.2023.

Пріоритетна черга передбачена для вантажівок із товарами, які мають право на здійснення відповідних видів контролю у першочерговому порядку. Інформація про товари, які підлягають контролю у зазначеному порядку, визначається центральними органами виконавчої влади, що формують політику у відповідних сферах, та вноситься в електронну систему.

Пріоритетність надається відповідно до визначених кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД. Зараз визначено перелік пріоритетних товарів, пропуск яких через кордон здійснюється через «єЧергу», що формується наступним чином – на кожних 5 транспортних засобів без пріоритету проїжджає 1 – з пріоритетним товаром. Втім цілком логічним було б розшити можливість першочергового проїзду для вантажівок із товарами компаній-АЕО хоча б на рівні таких пріоритетних товарів.

Читайте також: Логістика для українського збіжжя: як працює електронна черга в морських портах

Чому потрібно надати пріоритет статусу АЕО на кордоні?

Днями Американська торговельна палата в Україні звернулася до уряду з відкритою заявою, у якій закликає забезпечити умови для практичного використання переваг авторизованих економічних операторів. 

Це збільшить привабливість АЕО-авторизації для бізнесу, що дозволить примножити кількість авторизованих компаній, а отже, дозволить виконати вимоги рекомендацій Європейської комісії.

Може здатися, що такі зміни потягнуть за собою ускладнення ситуації з «єЧергою» через розширення переліку пріоритетних товарів. Проте варто зазначити, що на сьогодні є лише 23 авторизованих економічних оператора, тому це не вплине суттєво на стан черги. І, оскільки підтвердити відповідність усім критеріям і умовам є непростим процесом, перспектива зростання кількості операторів у геометричній прогресії найближчим часом не очікується.

Також варто зазначити, якщо зараз додатковим стримувальним фактором є невідповідність критерію стійкого фінансового стану, то після ухвалення законопроєкту №10411 очікується лібералізація підходу оцінки цього критерію. Згадане перетворення, у разі його ухвалення, дозволить більшій кількості компаній спробувати отримати статус АЕО.

З огляду на вищезазначене ринок має голосно заявити про необхідність практичної реалізації переваг для АЕО, адже на геополітичному рівні цей крок дозволить забезпечити виконання Україною умов для вступу до ЄС. Це послідовний процес розбудови української державності, а на мікроекономічному рівні  – підсилення прагнення та мотивації компаній для переходу на якісно новий щабель взаємодії держави в особі митних органів і бізнесу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS