Статус АЕО: як спростити та прискорити митне оформлення товарів

Статус АЕО: як спростити та прискорити митне оформлення товарів

Чим може допомогти у ЗЕД статус авторизованого економічного оператора

Этот материал также доступен на русском языке
Статус АЕО: як спростити та прискорити митне оформлення товарів
Фото: DR

В Україні запрацював інститут авторизованого економічного оператора (АЕО). Його запровадження є однією з найкращих світових практик у сфері митного регулювання, започаткованих Всесвітньою митною організацією у 2005 році. Скористатися статусом АЕО компанії можуть вже більшніж у 84 країнах світу, включаючи ЄС, США, Канаду, Китай, Індію та інші.

При цьому назва програми АЕО в різних країнах може відрізнятися. Наприклад, у США вона відома як Customs and Trade Partnership Against Terrorism (C-TPAT), а в Китаї – як Enterprise Credit Management Programme. Незалежно від назви такі програми мають спільну ідею – ідентифікація компанії як надійного ділового партнера, надання  переваг та спрощень під час митного оформлення  та формування безпечних ланцюгів постачань.

Яким з вітчизняних компаній це може бути вигідно та що зміниться після отримання статусу АЕО, спеціально для Mind пояснює Альона Коваленко, консультант практики митного регулювання та міжнародної торгівлі PwC в Україні.

Як запроваджується АЕО в Україні?

В Україні впровадження інституту АЕО передбачене Угодою про асоціацію між Україною та ЄС та іншими міжнародними договорами, а нормативні акти стосовно АЕО розроблені на основі митного законодавства ЄС. У перспективі ми очікуємо підписання Угоди про взаємне визнання, що дозволить українським компаніям-АЕО користуватися перевагами в країнах ЄС та навпаки – європейським компаніям-АЕО в Україні. Така можливість буде особливо актуальною для 3-PL та 4-PL операторів, які на регулярній основі взаємодіють з українськими та європейськими митними органами при перетині кордонів.

Незважаючи на те що українське законодавство щодо АЕО все ж має деякі відмінності в порівнянні з ЄС, між концепціями АЕО в Україні та ЄС прослідковується багато спільного:

 • можливість отримання статусу АЕО усіма учасниками ланцюга постачання (див. малюнок нижче);
 • типи авторизації АЕО – про надання права на застосування спеціальних спрощень (АЕОС – в Україні/ AEOC – в ЄС) та про підтвердження безпеки та надійності (АЕО-Б – в Україні/ AEOS – в ЄС), або отримання обох статусів одночасно (AEOF – в ЄС);
 • схожий перелік переваг та спрощень, критеріїв АЕО, питань анкети самооцінки та пояснень до неї.

Як АЕО діють у країнах ЄС?

В ЄС концепція АЕО була запроваджена 2008 року після проведення дворічного пілотного дослідження. Наразі, через 12 років, уже існує понад 17 700 сертифікованих компаній-АЕО, зареєстрованих у 28 країнах ЄС з  урахуванням Великобританії, які отримують вигоду від спрощення митних формальностей та сприяння безпеці ланцюгу постачання.

Кількість АЕО в ЄС з 2008 до 2020 року

Джерело: Database of EU Authorised Economic Operators, European Commission

На відміну від України, у ЄС деякі спрощення митних процедур, наприклад, загальна фінансова гарантія та спрощена декларація, доступні для компаній без статусу АЕО, але після підтвердження відповідності окремим критеріям. Водночас після отримання статусу АЕО всі критерії вважаються виконаними, тож після формальних запитів компанія має доступ до всіх спрощень, наприклад можливості подавати митні декларації за місцем реєстрації компанії, незалежно від місця розвантаження товару в межах ЄС (centralised clearance), або випускати товар у вільний обіг у момент внесення до облікових записів декларанта (EIDR).

Також на практиці в деяких країнах ЄС пропонуються додаткові переваги: спеціально виділений митний інспектор для надання консультацій компанії-АЕО, регулярні зустрічі з вищим керівництвом митниці, інформаційні бюлетені та тренінги, спеціальне паркувальне місце в зоні митного контролю.

Схоже, що за роки впровадження АЕО відповідність критеріям стало «правилом гарного тону» для компаній у країнах ЄС. Адже наразі 60–80% митних оформлень здійснюється за участю компаній-АЕО.

Залучення АЕО до імпорту/експорту/транзиту

Джерело: DG Taxation and Customs Union, European Commission

При цьому в ЄС було скасовано вже понад 4000 дозволів AEO, не враховуючи заяви, за якими не було надано статусу. Слід зазначити, що в цю кількість також включаються компанії, які втратили статус внаслідок припинення діяльності або зміни місцерозташування компанії.

Виходячи зі статистичних даних, компанії в ЄС вподобають поєднання переваг та спрощень одразу обох типів – 50% компаній отримали статус AEOF. Близько 46% компаній отримало статус тільки АЕОС.

Серед цих компаній переважна частина – 54% компаній-АЕОС – виступають безпосередньо в ролі імпортера/експортера, наприклад OTTO, PUMA, REHAU, LEONI, IKEA, P&G, Panasonic та багато інших.  Водночас серед компаній, що мають обидва статуси або тільки АЕОS, 45% та 82% відповідно займають логістичні компанії. Наприклад, обидва статуси мають DHL, DSV, Rhenus, TNT та інші.

Міжнародні групи компаній особливо зацікавлені в отриманні статусу АЕО для своїх дочірніх компаній або підрозділів. Зазвичай група компаній впроваджує спільні стандарти якості, глобальні політики та робочі інструкції, наявність яких полегшує отримання статусу АЕО для кожної наступної дочірньої компанії. Так, лідерами за кількістю компаній-АЕО в ЄС є міжнародні групи DHL, Rhenus, Voestalpine, Siemens, Bosch, DB Schenker, MAHLE, Fedex, TNT, Samsung. Однак і в Україні, і в ЄС статус АЕО може отримати компанія будь-яких розмірів та організаційно-правової форми.

Що змінює в митних процедурах статус АЕО?

Залежно від напряму діяльності компаніям в Україні можуть бути цікаві ті чи інші переваги та спрощення АЕО.

Так, після отримання типу авторизації АЕО-С процес митного оформлення для імпортера може бути змінений у такий спосіб:

 1. Не потрібно шукати машину з TIR або оформлювати індивідуальну фінансову гарантію (якщо товари підпадають під дію постанови Кабінету Міністрів №461 або є підакцизними) -> загальна фінансова гарантія забезпечує сплату митних платежів за декількома поставками одночасно, обмежуючись лише базовою сумою гарантії, яка може бути в будь-який час змінена компанією.
 2. Транспортний засіб з товарами АЕО швидко минатиме черги при перетині кордону в пункті пропуску, де буде в перспективі облаштована окрема смуга руху для АЕО.
 3. У разі обрання товарів для проведення митних формальностей товари АЕО будуть у найвищому пріоритеті у митних органів для уникнення затримки поставки. Однак, враховуючи зниження рівня ризику в АСАУР, митні огляди мають бути рідкісною подією.
 4. Вантаж одразу після проходження митного контролю в пункті пропуску буде рухатися на склад компанії для розвантаження, без заїзду на митний термінал (так, це зараз можливо за допомогою подання митної декларації типу ЕА, але тільки до листопада 2022 року) за наявністю дозволу «випуск за місцезнаходженням».
 5. «Оформити зараз, а сплачувати потім» – гасло процедури спрощеного декларування; до речі, спрощена декларація буде оформлюватися протягом 15 хвилин в автоматичному режимі за наявності лише рахунку.

Після одного року застосування окремого спрощення для компаній-АЕО стануть доступні більш привабливі умови. Так, можна буде забезпечувати гарантією лише 50% митних платежів, які підлягають сплаті (через 2 роки – лише 30%) та відтермінувати сплату митних платежів на 30 днів.

З боку перевізника/експедитора після отримання статусу АЕО-Б проходження митного кордону при ввезенні товару буде виглядати так:

 1. Перевізник або його представник подає загальну декларацію прибуття (обов’язково для всіх перевізників з 7 листопада 2020 року).
 2. До перетину кордону перевізник буде повідомлений про митний огляд у пункті пропуску, з урахуванням зниженого рівня ризику в АСАУР.
 3. Вантаж перетинає кордон за окремою смугою руху без черг.
 4. Митні формальності щодо товарів, які переміщуються перевізником/ експедитором-АЕО, виконуються в першочерговому порядку.
 5. Товари доставляються в митницю призначення або одразу на склад вантажоотримувача за наявності дозволу «випуск за місцезнаходженням» або узгодження такого місця доставки з митницею.

У разі вивезення товару найбільшими привілеями експортера зі статусом АЕО-С можна вважати:

 1. Використання загальної фінансової гарантії для внутрішнього транзиту (у разі необхідності).
 2. Митне оформлення без пред'явлення митному органу при застосуванні спрощення «випуск за місцезнаходженням».
 3. Зниження рівня ризику в АСАУР.
 4. Самостійне накладення пломб спеціального типу для забезпечення безпеки перевезення вантажу та уникнення заїзду в митницю для накладення митного забезпечення.
 5. Уникнення черг в пункті пропуску для пришвидшення перетину українського кордону.

Навіть якщо експортер не має статусу АЕО, накласти пломбу спеціального типу може транспортна компанія-АЕО, що слугуватиме гарантією безпеки при доставленні товару.

На практиці можливо використовувати й іншу комбінацію переваг та спрощень, передбачених законодавством, відштовхуючись від потреб компанії та налаштування процесів. Варто наголосити, що статус АЕО не спрощує взаємодію з контролюючими органами, пов'язаними з нетарифним регулюванням, та  проведення заходів офіційного контролю, тому що переваги та спрощення АЕО стосуються лише митних формальностей.

Ідеальні умови  для бізнесу – забезпечення як надійності та безпеки постачань, так і швидкості митного оформлення на всьому ланцюгу постачання. Це можливо виконати в разі, коли всі задіяні компанії мають статус  АЕО. Однак це не є прямою нормою законодавства, окрім встановленої вимоги до митного брокера. Адже щоб подавати спрощену митну декларацію від імені компанії-АЕО-С, митний брокер обов'язково повинен мати тип авторизації АЕО-Б.

Втім, міжнародний досвід показує, що іноді сама компанія висуває вимоги до своїх ділових партнерів щодо набуття статусу АЕО як підтвердження відповідності стандартам компанії. Так, 2017 року шведський концерн IKEA попросив усіх бізнес-партнерів, які задіяні в міжнародному руху постачань, не пізніше 31 серпня 2020-го отримати статус АЕО, C-TPAT (для американських компаній) або пройти сертифікацію ISO 28000 (система менеджменту безпеки ланцюга постачання).

Отже, статус АЕО є міжнародно визнаним знаком якості, що демонструє надійність компанії та відповідність високим стандартам. Незалежно від виду діяльності компанії застосування переваг та спрощень АЕО зменшує обсяг фізичного та документального митного контролю, скорочує строки доставлення, час на адміністрування та витрати, пов’язані з митним оформленням, а також сприяє безпеці постачання та підвищенню репутації компанії, що є запорукою успіху на міжнародному ринку.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті