Серед традиційних фінансових інструментів, до яких належать цінні папери, дорогоцінні метали, грошові зобов’язання, грошовий капітал, страхові поліси тощо, найбільш яскраво останнім часом демонструють тренд до зростання золото та біткоїн. Так, золото днями оновило історичний максимум, і наразі цей дорогоцінний метал коштує $2450 за унцію. Не відстає від тренду й біткоїн, що наразі закріпився на рівні майже $70 000/1 BTC. Останній, зокрема, лідирує за вартістю та ринковою капіталізацією і наразі сприймається як спосіб розрахунку й накопичення капіталу. З огляду на такі показники зростання обидва активи продовжують цікавити інвесторів. Чи є зв'язок між зростанням вартості золота й біткойна і якою може бути їх кореляція найближчим часом, розповів Mind СЕО криптобіржі EXMO.com Сергій Жданов.
Читайте також: Акції техногігантів – нове золото
Кореляція фінансових інструментів – це взаємозв'язок між рухом цін двох або більшої кількості активів.
Кореляція буває прямою та зворотною. Прямою вона називається тоді, коли ціни фінансових інструментів рухаються в одному напрямку: якщо один актив зростає, зростає й інший, і навпаки. Зворотна кореляція виникає, коли ціни фінансових інструментів рухаються у протилежних напрямках: якщо один зростає, інший – падає.
Коефіцієнт кореляції показує її силу. Він може варіюватися від -1 до 1, де -1 – ідеальна зворотна кореляція, 1 – ідеальна пряма кореляція і 0 – відсутність зв’язку між цінами фінансових інструментів. Коли показник дорівнює -0,5 або 0,5, кореляція вважається помірною, від 0,75 (-0,75) – сильною.
Читайте також: Халвінг біткоїна: як він вплине на майнерів, інвесторів та екосистему
Взаємозв’язок ціни біткоїна й традиційних фінансових інструментів існує, але він мінливий і складний. Сила кореляції та її напрямок може змінюватися залежно від різних факторів: економічної та політичної ситуації, резонансних новин, ступеню прийняття активів тощо.
Наразі найбільш чітко помітна кореляція біткоїна із золотом та індексами S&P 500 і Nasdaq Composite. Якщо подивитися на графік взаємозв’язку ВТС з цими активами навіть за останні 3 місяці, можна побачити, що він постійно змінюється і проходить хвилею – від прямого до зворотного.
На сьогодні найбільш корельований актив для ВТС – це S&P 500. За даними The Block на 7 травня 2024 року, активи мають пряму кореляцію, яка дорівнює 0,68. З Nasdaq Composite кореляція теж пряма – 0,58, а із золотом – зворотна: -0,33.
Це означає, що у 68% випадків ціна ВТС рухається у тому ж напрямку, що й ціна S&P 500, тоді як вартості золота та першої криптовалюти рухаються у протилежних напрямках.
Читайте також: Після рекорду: біткоїн-інвестори очікують значно більшого зростання цін
На початку біткоїн замислювався як альтернатива традиційній фінансовій системі. Однак розвиток криптовалют та їхня популяризація привернули увагу інвесторів, які «грають» за традиційними правилами. З появою спотових біткоїн-ETF – фондів, які інвестують у першу криптовалюту та торгуються на фондових біржах – відсоток таких інвесторів буде лише зростати.
Читайте також: Біткоїн за $73 000: чому подорожчав і якою буде «стеля»
Біткоїн уже зараз виступає як актив для диверсифікації: все більше інвесторів додають криптовалюту до портфелю, що складається з акцій, облігацій і золота. Приплив «традиційного» інституційного капіталу з великою ймовірністю зробить курс ВТС більш стабільним, а кореляцію більш стійкою.