Видобуток бурштину: як отримати дозволи та налагодити всі процеси

Практичний кейс від гравця ринку

Фото: pixabay

Видобуток бурштину в Україні свого часу наробив багато галасу, адже нелегальні копачі заподіяли величезної шкоди екології на Рівненщині. Згодом цю ситуацію вдалося врегулювати, адже Україна почала видавати ліцензії на видобуток цієї корисної копалини. Згідно з проєктом плану розвитку Рівненської області на Рівненщині, розвідано 9 родовищ бурштину, промислові запаси яких становлять понад 400 тонн, чотири з них експлуатуються: «Клесівське» (ділянка Пугач) – державним підприємством «Бурштин України», «Володимирець Східний» – ТзОВ «Центр «Сонячне ремесло», «Золоте» – ТОВ «РЕД.МЕТ» та «Каноничі» – ТОВ «Інклюз-8». Офіційний видобуток бурштину за 2017 рік становив 2,5 тонни. Потенційні запаси бурштину в області сягають понад 1500 тонн.

Як отримати такий дозвіл і які труднощі існують на цьому шляху, розповів Mind засновник Arha group та ювелірного дому Kimberli Ігор Ільчишен, який разом із партнерами інвестував в підприємство з видобутку бурштину «Інклюз 8». Останнє одержало спеціальний дозвіл на видобуток корисних копалин на 20 років ще у 2016 році на вищезгаданій ділянці «Каноничі». Інвестиції перевищують $1 млн. 

Бурштин є важливим ресурсом для української економіки, оскільки застосовується у різних галузях – від ювелірної промисловості до медицини. Проте шлях до легального видобутку бурштину, особливо для нових гравців ринку, більше  нагадує «Джуманджі». Втім для всіх, хто переконаний, що це – «місія неможлива», у мене є гарні новини. Так, шлях до легального видобутку бурштину вимагає знань та терпіння, але алгоритм цілком прозорий і точно вартий зусиль, якщо ви хочете грати за правилами ринку.

Процедура отримання дозволу

Процедура отримання дозволу на видобуток бурштину в Україні здійснюється через Державну службу геології та надр України (Держгеонадра). Дозволи видаються шляхом аукціонів, які проводяться на платформі Prozorro. Участь в аукціоні – це лише перший крок. Переможцем стає той, хто запропонує найвищу ціну.

Важливий момент: для участі в аукціоні необхідно бути юридичною особою або фізичною особою-підприємцем (ФОП). Далі потрібно підписати протокол аукціону, договір купівлі-продажу дозволу й угоду про умови користування надрами. Не забудьте про сплату обов’язкових платежів – це також важливий етап. Лише після виконання цих умов Держгеонадра видають дозвіл.

Читайте також: Швидкий бурштин: які податки за його видобуток доведеться платити

Але є нюанси

Процедура виглядає прозорою та зрозумілою, але є кілька моментів, які слід враховувати. Перш ніж взяти участь в аукціоні, наполегливо рекомендую провести аналіз ділянки надр на предмет екологічних та інших обмежень. Єдина заборона, яка існує з боку Держгеонадра, – наявність відносин із державою-агресором, рф, а також наявність застосованих санкцій. Інших обмежень для надрокористувачів немає.

У переліку пунктів, які варто перевірити заздалегідь, є також можливості оформлення прав на землю, інфраструктурних рішень і стан геологічного вивчення. Це допоможе уникнути неприємних сюрпризів у майбутньому.

Для того щоб аукціон вважався таким, який відбувся, у ньому мають взяти участь не менше двох учасників. Тому уникайте змов між учасниками, оскільки це може призвести до анулювання результатів.

Читайте також: У черзі за корисними копалинами: що змінилося в отриманні ліцензій

Негативний шлейф

Видобуток бурштину в Україні довгий час асоціювався з нелегальною діяльністю через тодішню відсутність чіткої законодавчої бази та контролю. Згадайте 2014 рік, коли відсутність правил так приваблювала до цієї діяльності місцеве населення у Житомирській, Вінницькій та Рівненській областях. У результаті цей хаос призвів до екологічних збитків для держави. Проте останні роки ситуація змінилася.

Із запровадженням нових законодавчих норм і процедур, як-от електронні аукціони Prozorro, попит на нелегально видобутий бурштин знизився. Сьогодні ризики, пов'язані з нелегальним видобутком, значно перевищують потенційну вигоду, що стимулює перехід до легального видобутку.

Ось п'ять основних етапів, які має пройти кожен, хто хоче стати гравцем ринку сьогодні:

Процес отримання дозволу на видобуток бурштину в Україні є складним, але в разі дотримання всіх процедур та правил він стає доступним і прозорим. Мій  досвід показує, що ретельна підготовка й відповідальність на кожному етапі дозволяють досягти успіху в цьому складному, але перспективному бізнесі. І мене особисто радує, що цей ринок у країні стає легальним.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS