Інвестменю від ФДМУ: які об’єкти шукають нового власника

Та як держава поступово позбавляється тягаря непрофільних активів

Фото: Mind

Фонд державного майна України в січні – травні 2024 року продав на приватизаційних аукціонах 181 об'єкт. По-перше, це дозволило поповнити державний бюджет  на 965,17 млн грн. По-друге, активи, які держава не використовувала або які були для неї тягарем, отримали шанс на нове життя. Коли бізнес приходить і веде операційну діяльність – це завжди ефективніше, ніж державний менеджмент, впевнений голова Фонду держмайна України Віталій Коваль. Про своє бачення приватизаційних процесів у сучасній Україні очільник ФДМУ, розповів під час  Mind Invest Summit 2024 – конференції для інвесторів, підприємців, команд стартапів і всіх, хто серйозно розглядає Україну та її активи як об’єкти інвестування.

Про фокус ФДМУ

Історично Фонд державного майна України займається приватизацією, управлінням державними підприємствами, орендою держмайна і рецензуванням ринку оцінки.

Оренда. Цікавий кейс для малого та середнього бізнесу. Маємо 8,1 млн кв. метрів державних активів. Це різні об'єкти: від маленьких до великих майнових комплексів. Кожного дня проходять аукціони з орендою. На сьогодні уклали 14 371 контракт із приватним бізнесом, який орендує ці площі.

Приватизація. Основний акцент нашої діяльності – саме на приватизації. Усе майно балансової вартості від 250 млн грн – об'єкти великої приватизації.

Цього року стартуємо вперше великою приватизацією на платформі Prozoro. Упевнені, що це буде історія успіху, бо, крім ціни й зрозумілих умов, не буде іншої конкуренції. У переліку – 18 об'єктів, визначені Кабінетом Міністрів. У 2024 році декілька об'єктів додадуться. У малій приватизації – 1417 об'єктів: від невеликих приміщень до ТРЦ Ocean Plaza.

Титанова промисловість може генерувати 5% ВВП. Україна є лідером із покладів титану – 20% титановмісних руд знаходяться в Україні. Важливо, щоб галузь працювала й до неї приходили приватні інвестори.

Харчова промисловість. Колись відомі на всю країну хлібні бази, комбінати хлібопродуктів, елеватори – сьогодні потребують нового подиху. Їхня бізнес-модель уже не є актуальною, але об’єкти мають хороші локації, підключення до енергії, залізничні колії та охоронні зони.

Готельний бізнес. Перлина 2024 року – два готелі: «Україна» і «Козацький». Продаж останнього розпочнеться 18 липня. Готель «Україна» готується до великої приватизації.

На прикладі цього майна хочу донести одну думку нашої команди: маємо лишити в державній власності лише ті об'єкти, які мають стратегічне значення. Упевнені, що в готельному бізнесі немає стратегічного значення для держави. Втім ці локації заслуговують на нове життя і на прибуткову діяльність.

Окрім цього, сьогодні фонд відіграє важливу роль у зупиненні підприємств, які планували виїжджати зі східної частини країни за кордон. Надаємо їм локації для ведення бізнесу в Україні. Маємо знайти можливість, щоб бізнес із Донеччини, Луганщини, Херсонщини залишився у країні.

Про діяльність після початку війни

З 2024 року маємо ще два важливі напрями: продаж націоналізованого майна, колишні власники якого не підтримували українську позицію. Рішенням Вищого антикорупційного суду це є власність держави. Фонд продає активи на приватизаційних аукціонах. 

Сьогодні в нас 788 націоналізованих активів. Позиції в інвестменю різні: від паркомісця колишнього президента до підприємства «Аерок» – до війни це був найпотужніший гравець на ринку газобетону, частина акції ТРЦ Ocean Plaza, Конотопський завод «Мотордеталь» – 90% продукції сьогодні виробляє для Євросоюзу.

Другий напрям – земельний банк – відкриття ринку оренди землі, щоб нарешті забути про чорні сторінки в обігу державних земель. Перегорнувши їх, треба почати створювати додану вартість на держземлях.

Проєкт стартує, усі законодавчі зміни проведені. З липня маємо право оголосити аукціони. По всій країні маємо 800 тис. гектарів державної землі. Поки що у фонд передали 386 тис. гектарів. З них перша хвиля до аукціонів –  104 тис..

Аукціон оголошуємо на платформі «Прозоро», де кожний може взяти участь і підписати договір оренди на 14 років, якщо це однорічні культури, на 25 років – якщо багаторічні. У вас буде прозорий договір, платите оренду раз на рік. Конкуренція відбувається шляхом підняття орендної ставки до нормативно-грошової оцінки. Це найочікуваніший проєкт 2024 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS