Минулого тижня парламент прийняв за основу проєкт закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Цим документом передбачено підвищення податків, яке в експертних колах уже називають історичним. Йдеться, зокрема, про підвищення військового збору з 1,5% до 5%, обкладання цим податком тих груп підприємців, яких він досі не зачіпав; збільшення податку на прибуток банків до 50% тощо. Основні новації цього законопроєкту та їхні наслідки спеціально для Mind проаналізувала Світлана Кучер, керівник практики аудиту та консалтингу аутсорсингової компанії Nota Group.
Номер і дата реєстрації: 11416-д від 30.08.2024
Ініціатори законопроєкту: Гетманцев Д. О., Лукашев О. А., Мотовиловець А. В.
Альтернативи: законопроєкт не має будь-яких альтернатив на момент публікації цього матеріалу.
Етап: 17 вересня 2024 року Верховна Рада України прийняла за основу законопроєкт №11416-д
Зміст. Законопроєктом №11416-д передбачається:
Хто буде у плюсі. У виграші від законопроєкту будуть передусім держава та її бюджет, оскільки ці зміни забезпечать значні поповнення. Зокрема очікується надходження близько 58 млрд грн у 2024 році та 137 млрд грн у 2025-му. Гроші будуть спрямовані на оборону, що є пріоритетом для країни в умовах війни. Також матимуть розвиток державні військові програми, адже підвищення військового збору з 1,5% до 5% прямо спрямоване на забезпечення армії.
Хто буде в мінусі. Роботодавці, фізичні особи – підприємці, власники АЗС, небанківські фінансові установи, яким доведеться звикати вести діяльність в умовах підвищених податкових ставок.
Позиція експерта. Цей законопроєкт викликав неабиякий шквал обговорень, обурень чи то – навпаки – підтримки. Завжди слід пам’ятати, що кожна медаль має дві сторони, тому однозначного за чи проти щодо цього питання бути не може. Так, країна терміново потребує вирішення певного фінансового тягаря, проте більше розуміння й підтримки було б досягнуто в умовах прозорості прорахунків податкових навантажень і цілей спрямованості майбутніх грошових потоків – чіткий і регламентований список «користувачів» кожної бюджетної статті витрат.
Чому ця проблема на часі? За підсумками останніх періодів державний бюджет не стягує фактичну потребу в забезпеченні військових виплат, особливо акцентується увага на виплатах заробітних плат, соціальних і медичних забезпечень військових та їх робіт, а також на виплатах за полеглими. Істотно відчувається недофінансування військових програм.
Висновки. Отже, які фундаментальні зміни на нас очікують:
А ось на скільки ефективним і вдалим виявиться цей законопроєкт, покаже лише час за умови відкритості та прозорості, відсутності корупційної складової в освоєнні додаткових бюджетних надходжень і наявності комунікації між можновладцями, представниками бізнес-спільноти та громадськістю.