Наскільки прозорі й зрозумілі «правила гри» для платників податків визначить Порядок Мінфіну

І хто увійде до «Клубу білого бізнесу»

Фото: depositphotos.com

Логічним продовженням прийнятого нещодавно Закону України від 18.06.2024 №3813-ІХ (відомого як «Закон про Клуб білого бізнесу») став наказ Міністерства фінансів України від 07.10.2024 №495 (далі – Порядок), яким затверджено порядок формування та оприлюднення переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (далі – Перелік платників). Адже норми ухваленого закону, що передбачали загальне уявлення про  критерії, за якими податківці мали б визначати платників із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, не вирішували практичні аспекти «імплементації їх у реальність», оскільки не відповідали на питання конкретного порядку розрахунку таких показників, оприлюднення ДПС відповідних даних тощо.

Наскільки ухвалення цього Порядку визначить прозорі й зрозумілі «правила гри» для платників податків, щоб бути обраними до «Клубу білого бізнесу», проаналізувала для Mind керівниця практики податкового та митного права, адвокатка АО «Вдовичен та партнери», к.ю.н. Марія Золотарьова.

Номер і дата: 495 від 07 жовтня 2024 року.

Ініціатори документа: Міністерство фінансів України.

Етап: затверджений, але не набув чинності.

Зміст. Наказ містить:

Позиція юристів. Зі свого боку залишаюся на позиції невпевненості в тому, що ініціатива з «Клубом білого бізнесу» може радикально змінити стан справ із недовірою платників податків до податкової служби та залатати «дірки» у Державному бюджеті. Якщо перейти до загального розуміння деяких юридичних тонкощів, то, зокрема, слід звернути на таке:

Якщо Порядок набуде чинності й буде реалізований на практиці, чого чекати найближчим часом?

  1. Оприлюднення першого Переліку платників податків на сайті ДПС.
  2. Можливість для «ручного» керування включенням платників до Переліку платників податків.

Чого, на нашу думку, попри прийняття Порядку, не варто в подальшому очікувати:

Хто буде в плюсі. Ставка, на наш погляд, робиться на великий бізнес, «наближений» до влади, доходи від податкових надходжень якого є вирішальним для конкретного регіону та/або резидентів «Дія Сіті».

Хто буде в мінусі. Податкові органи, що мають в оперативному режимі проводити організаційні та інші заходи, спрямовані на оприлюднення та ведення Переліку платників податків.

Висновки. Прийняття Мінфіном наказу від 07.10.2024 №495 є важливим кроком, оскільки без нього «Клуб білого бізнесу», входження до якого має надавати платнику податків певні «податкові преференції», зокрема щодо пом’якшення податкового контролю, взагалі б не запрацював. Водночас вважати такі преференції суттєвими для бізнесу, що буде входити до цього Клубу, вбачається сумнівним.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS