Анбандлінг «Нафтогазу» – ключове завдання для уряду Олексія Гончарука напередодні чергового раунду переговорів щодо газового транзиту. Mind дізнався про деталі однієї з можливих моделей, яку планує реалізувати Кабмін, а також умови, здатні вплинути на ці плани.
Уряд Олексія Гончарука розглядає можливість створення нової структури, що керуватиме системами газопроводів і ліній електропередач. Її планується організувати на базі системних операторів – компаній «Укртрансгаз» і «Укренерго», а також включити до її складу облгази.
Наявність таких планів Mind підтвердили чотири співрозмовники, пов'язані з Кабміном, «Нафтогазом» і «Укртрансгазом». За словами одного з них, на посаду керівника нового оператора, який сконцентрує функції щодо транспорту енергоносіїв, розглядається нинішній очільник «Нафтогазу» Андрій Коболєв. А ідея такої реорганізації відповідає загальній ідеології структурних змін, що відбуваються в системі державного управління з приходом команди Володимира Зеленського. А саме – посилення вертикалі влади та її концентрація, аби мінімізувати ризики можливих перешкод з боку опонентів у прийнятті рішень.
Новий транспортний оператор на енергоринку отримає контроль над фінансовими потоками від надання послуг з постачання природного газу і електроенергії. По суті, це ті «живі гроші», які здатні забезпечити компанії – природній монополії гарантований дохід від експлуатації стратегічної інфраструктури.
В уряді тривають дискусії про долю НАК «Нафтогаз України» як керуючої компанії, оскільки держхолдинг припинить своє існування в нинішньому вигляді. Ймовірно, він перетвориться на газового трейдера, а також збереже функції «постачальника останньої надії» на ринку газу.
Потенційні зміни в «Нафтогазі» припускають, що нові кар'єрні можливості відкриються перед Юрієм Вітренком. «Його прізвище фігурує серед претендентів на портфель голови Фонду держмайна України, якому належить зайнятися великою приватизацією, – зазначив співрозмовник Mind. Відновити «велику приватизацію» Володимир Зеленський доручив під час наради в Офісі президента, що пройшла в минулого понеділка. Перші конкурси з продажу великих державних підприємств стратегічним інвесторам мають відбутися до 1 квітня 2020 року.
Головним завданням нового оператора, який надаватиме послуги з транспортування енергоносіїв, стане укладання комерційного контракту з «Газпромом» щодо транзиту газу з 2020 року. Прем'єр Олексій Гончарук оголосив про наміри домогтися довгострокової угоди з російською стороною з цього питання.
Її перспективи набудуть більшої визначеності після відновлення переговорів між Україною, Росією та Єврокомісією, новий раунд яких повинен пройти в Брюсселі вже у вересні. Сторони зараз узгоджують дату.
Але вже відомо, що українську делегацію на цій зустрічі очолить міністр енергетики та екології Олексій Оржель. Саме йому Кабмін віддав основну роль в узгодженні політичних умов нової міжурядової газової угоди, яка повинна стати основою для підписання комерційних контрактів з конкретними умовами газового транзиту (обсяги і тарифи).
Також Олексій Оржель називав серед своїх ключових завдань в Міненергоекології анбандлінг «Нафтогазу». Минулого тижня він говорив, що модель нової структури обговорюється в уряді.
Її остаточний варіант, за словами співрозмовника Mind у «Нафтогазі», залежить від результату політичного протистояння, яке зараз відбувається між командою Володимира Зеленського (за підтримки Ігоря Коломойського) і «Опозиційним блоком» Віктора Медведчука. Обидві політичні сили заявили про прагнення врегулювати відносини з Росією, і тепер конкурують за вплив безпосередньо у переговорному процесі.
Mind звернувся за офіційними коментарями до головних фігурантів цього матеріалу. Якщо відповіді будуть отримані, редакція їх опублікує.