Напруження між Китаєм і Тайванем наростає. Торік в зону протиповітряної оборони Тайваню було спрямовано рекордну кількість китайських військових літаків. В основі цього – питання возз’єднання. Що відбувається між двома країнами зараз і як цей конфлікт може вплинути на світ, Mind пропонує дізнатися з перекладу матеріалу Девіда Брауна для BBC.
Матеріал підготовлений у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».
Президент Китаю Сі Цзіньпін заявив, що «возз'єднання» з Тайванем «має бути здійснено» – і не виключив можливого застосування сили для досягнення цього.
Китай розглядає самокерований Тайвань як відколоту провінцію, яка з часом знову стане частиною країни.
Проте Тайвань вважає себе незалежною країною зі своєю власною конституцією та демократично обраними лідерами.
Тайвань – це острів, розташований приблизно за 100 миль від узбережжя Південно-Східного Китаю.
Він входить до так званого першого острівного ланцюга, який охоплює певну кількість територій, які є союзниками США і які мають вирішальне значення для їхньої зовнішньої політики.
Якщо Китай заволодіє Тайванем, деякі західні експерти припускають, що він матиме змогу вільніше продемонструвати владу в західній частині Тихого океану і, можливо, навіть становитиме загрозу військовим базам США на таких віддалених островах, як Гуам та Гаваї.
Але Китай наполягає на тому, що його наміри є суто мирними.
Розкол між ними стався після Другої світової війни, коли в материковому Китаї точилися бої між націоналістичними урядовими силами та Комуністичною партією Китаю.
Комуністи перемогли 1949 року, а їхній лідер Мао Цзедун взяв під контроль Пекін.
Тим часом представники націоналістичної партії, відомої як Ґоміндан, втекли до сусіднього Тайваню.
Відтоді Ґоміндан був однією з найвідоміших політичних партій Тайваню – керував островом протягом значної частини його історії.
Наразі лише 13 країн (а також Ватикан) визнають Тайвань суверенною країною.
Китай чинить значний дипломатичний тиск на інші країни, аби вони не визнавали Тайвань і не вживали жодних заходів для визнання.
Міністр оборони Тайваню заявив, що наразі відносини з Китаєм є найгіршими за останні 40 років.
Китай міг би спробувати досягти возз'єднання невійськовими засобами, наприклад шляхом зміцнення економічних зв'язків. Але у будь-якому військовому протистоянні Збройні сили Китаю перевершують Збройні сили Тайваню.
Китай витрачає на оборону більше, ніж будь-яка країна, крім США, і може використовувати величезний спектр можливостей – від військово-морських сил до ракетних технологій, авіації та кібератак.
Значна частина військової потужності Китаю зосереджена на іншому, але якщо загалом говорити, наприклад, про склад військовослужбовців, то між двома сторонами існує величезний дисбаланс.
Деякі західні експерти прогнозують, що у відкритому конфлікті Тайвань у найкращому разі міг би уповільнити атаку Китаю, спробувати запобігти висадці китайських десантних сил на берег і завдати удару шляхом залучення партизанів, очікуючи сторонньої допомоги.
Ця допомога може надійти від США, які продають зброю Тайваню, хоча Вашингтон дотримується офіційної політики «стратегічної невизначеності».
Інакше кажучи, США навмисно чітко не визначили, чи захищатимуть вони Тайвань у разі нападу й у який спосіб.
З дипломатичного погляду США наразі дотримуються політики «одного Китаю», яка визнає лише один китайський уряд – у Пекіні – і має офіційні зв’язки з Китаєм, а не з Тайванем.
Здавалося б, 2021 року Китай посилив тиск, спрямувавши військові літаки в зону протиповітряної оборони Тайваню, самопроголошеної території, де в інтересах національної безпеки ідентифікують, контролюють та здійснюють моніторинг іноземних літаків.
Тайвань оприлюднив дані про вторгнення літаків у 2020 році.
Кількість повітряних суден досягла піку в жовтні 2021 року: за один день було здійснено 56 вторгнень.
Економіка Тайваню є надзвичайно важливою.
Велика частина повсякденного електронного обладнання у світі – від телефонів до ноутбуків, годинників та ігрових приставок – працює на комп’ютерних мікросхемах, вироблених на Тайвані.
За показниками, тільки на одну тайванську компанію Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, або TSMC, припадає більш ніж половина світового ринку.
TSMC – це так звана ливарня – компанія, яка виготовляє мікросхеми, розроблені споживачами та військовими замовниками. Це величезна галузь, вартість якої досягла майже $100 мільярдів у 2021 році.
Поглинання Тайваню Китаєм може надати Пекіну певний контроль над однією з найважливіших галузей промисловості світу.
Попри недавню напруженість у відносинах між Китаєм і Тайванем, дослідження свідчать про те, що велика кількість тайванців відносно спокійні щодо цього питання.
У жовтні тайванський фонд «Громадська Думка» провів опитування серед людей на тему, чи вважають вони, що врешті-решт буде війна з Китаєм.
Майже дві третини (64,3%) відповіли, що ні.
Окремі дослідження свідчать про те, що більшість людей на Тайвані ідентифікують себе як тайванці, які мають зовсім інші відмінні від китайців риси.
Опитування, проведені Національним університетом Ченгчі з початку 1990-х років, свідчать про те, що частка людей, які ідентифікують себе як китайці, або як китайці і тайванці, зменшилася, і більшість людей вважають себе тайванцями.
Матеріал підготовлений у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».