Mind продовжує готувати дайджести найактуальніших публікацій про Україну в топовій іноземній пресі. Ми намагаємося визначити найбільш показові інформаційні тренди, здатні вплинути на рішення іноземних урядів і великих світових компаній щодо України, а також позицію цих урядів і корпорацій, яка може подаватися між рядків найрейтинговіших ділових видань. Попередній випуск можна прочитати тут.
The Washington Post: Україні потрібно від 60 до 100 РСЗВ HIMARS, щоб виграти артилерійську дуель
Max Boot – автор книги «Едвард Лансдейл та Американська трагедія у В'єтнамі», 11.07.2022
Україна загрузла у війні, яка, за словами генсека НАТО, може тривати роками, якщо Захід не мобілізує зусиль, щоб дозволити Україні перемогти в найближчій перспективі.
Тривала війна буде на користь росії. Цього року українська економіка скоротиться на 45% через російські атаки на економічну інфраструктуру та блокаду узбережжя Чорного моря. росія потерпає від санкцій, але, з іншого боку, збільшує доходи від нафти і газу до $285 млрд.
Поки путін придушує внутрішню опозицію, підтримка Заходом України може похитнутися, якщо європейцям доведеться терпіти захмарні ціни на природний газ взимку і якщо республіканці візьмуть під контроль принаймні одну палату Конгресу.
На щастя, в Україні не бракує добровольців, які готові воювати, захищаючи свою Батьківщину. Чого не вистачає українцям, так це зброї та підготовки. Британська армія виступила з такою необхідною ініціативою – підготувати 10 000 українців до військової служби. Інші країни мають розробити власні програми, щоб кількість навчених новобранців могла експоненціально збільшуватися.
Сполучені Штати та інші країни також надсилають в Україну дедалі більшу кількість важкого озброєння. Реактивні артилерійські ракетні системи M142 HIMARS виявилися особливо ефективними, дозволяючи українцям вражати російські штаби та склади боєприпасів.
Результати переконливі, враховуючи, що Україна наразі отримала лише дев’ять систем HIMARS. Адміністрація Байдена щойно зобов'язалася надати ще чотири на додаток до дев’яти інших, обіцяних союзниками. Але українські чиновники вимагають набагато більше і хотіли б бачити їх оснащеними ракетами більшої дальності.
Майкл Г. Вікерс, колишній заступник міністра оборони США, нещодавно припустив, що Україні потрібно від 60 до 100 реактивних систем залпового вогню HIMARS або аналогічних, щоб виграти артилерійську дуель.
Чому ми не надсилаємо більше HIMARS? У п’ятницю я поставив це запитання високопосадовому чиновнику Міноборони США. Він послався на труднощі – від переміщення цих систем в Україну і підготовки достатньої кількості екіпажів до забезпечення систем запасними частинами, щоб підтримувати їхнє функціонування.
Президент Байден нещодавно пообіцяв продовжувати підтримувати Україну «стільки, скільки потрібно», щоб переконатися, що вона «не буде переможена» росією. Цього явно недостатньо. Адже нашою метою має бути не так відвернути поразку, як забезпечити перемогу України. І це єдиний спосіб прискорити кінець війни та припинити страждання.
The Washington Post: Економіка росії не розрахована на тривалу війну – росія, радше, розвалиться
David Ignatius – володар Пулітцерівської премії 2018 року, 14.07.2022
путін робить ставку на те, що тривала війна в Україні виснажує його супротивників швидше, ніж росію. У США переконані, він глибоко помиляється. Міністр оборони Ллойд Остін підкреслив це 25 квітня: «Ми хочемо бачити росію ослабленою настільки, щоб вона більше не спроможна була на будь-яке військове вторгнення, як це сталося в Україні».
Найкращі докази того, що санкції, хоч і повільно, але працюють, походять від самих російських чиновників. Герман Греф, голова Сбербанку, заявив: «Нам знадобиться близько 10 років, щоб повернути економіку до рівня 2021 року». За його інформацією, через санкції Заходу вантажоперевезення до росії впали вшестеро.
«Ми теж граємо в довгу. Зокрема, неможливо підтримувати сучасну армію без напівпровідників», – зазначила міністр торгівлі США Джина Раймондо. Сполучені Штати зібрали коаліцію з трьох десятків країн для підтримки санкцій, внаслідок чого експорт напівпровідників до росії впав на 74% порівняно з попереднім роком.
Загалом американський експорт у росію того, що критично потрібно для армії або енергетичного сектору, впав на 95,9% порівняно з роком тому.
«Ми не бачили спроб жодної країни завадити нашому експортному контролю, включаючи Китай та Іран», – сказала Раймондо. Іноземна підтримка російських технологічних та комунікаційних компаній поступово зникає. російська армія стрімко втрачає техніку, замінити яку буде непросто. За словами міністра транспорту рф Савельєва, санкції «зламали практично всю логістику в нашій країні».
росія, безумовно, найбільша країна в світі, але щоб підтримати свою незаконну війну, путін вже фактично «демілітаризував» Далекий Схід, а також середньоазійські та західні кордони росії. путін хоч і грає сміливо, але не має на руках козирів.
The Washington Post: росія набирає вчителів з провінції на окуповані території України для «промивання мізків» і обіцяє шалені гроші
росія пообіцяла сотням вчителів великі гроші, щоб вони поїхали на окуповану територію України для надання учням «виправленої» освіти в наступному навчальному році.
Для деяких вчителів із Чувашії ця пропозиція виглядає доволі спокусливою. Середня місячна зарплата в регіоні – близько $550, а прогнозована зарплата в колишніх українських школах становитиме начебто $2900 на місяць.
«Терміново потрібні вчителі в [Запорізьку] та Херсонську області на літній період. 8600 рублів в день. Робота – підготувати школи до нового навчального року. Транспорт туди і назад – безкоштовно. Проживання та харчування – обговорюється», – йдеться в оголошенні.
москва проводить інтенсивну русифікаційну роботу в окупованих регіонах, спрямовану на те, щоб знищити в українців почуття історії, національності та навіть самої мови. Українську освіту «потрібно виправити», заявив міністр освіти росії Кравцов на засіданні партії «єдиная росія» 28 червня.
На вересень заплановані референдуми щодо «приєднання» окупованих територій. У кремлі також передбачили можливі голосування за те, щоб зробити російську мову державною в Україні.
Кілька тижнів тому росія створила відділи реєстрації актів цивільного стану в Херсоні та Мелітополі, де українці можуть зареєструвати новонароджених дітей «згідно з російським законодавством», отримати російські документи та оформити соціальні виплати.
Майже 250 учителів, зокрема 57 з Дагестану, підписалися на виїзд в Україну. Їхні пункти призначення включають підтримувані москвою сепаратистські Луганську і Донецьку області, а також частину Запорізької та Херсонської областей. Міністерство оголосило про винагороду $137 на добу разом із збереженням поточної зарплати.
У місті Іжевськ Георгій Григор'єв погодився на ці умови. Його не хвилюють потенційні ризики. Він каже: «Я, ймовірно, залишуся там, куплю квартиру. Мені нема чого втрачати». Він викладає російську мову та літературу, а також хімію та біологію.
«Обіцяють дуже хороші зарплати та житло, – пояснив Григор’єв у телефонній розмові. – І я подумав: «Чому б і ні?»
Інший вчитель, який живе в Астраханській області, повідомив, що зареєструвався викладати в Україні.
«Ключове завдання – донести до школярів всю правду, правду про наші братні народи, про спільні досягнення і перемоги», – сказав він російським журналістам в окупованому місті. За його словами, росія залишиться в регіоні назавжди.
Кравцов сказав, що українських дітей необхідно виховувати на «традиціях дружби» з росіянами. Результатом стануть «наші щасливі діти».
З вересня вчителі російської мають проводити нові уроки під назвою «Розмова про важливе». Вони повинні відповідати урядовим вказівкам, що діти мають вивчати про війну в Україні та поточні події. Це нагадує «політінформаційні» заняття за радянських часів.
The Guardian: Українці з Донбасу складають цілі підрозділи в ЗСУ на лінії фронту
У квітні власник готелю Василь з Костянтинівки заявив, що російська артилерія безперервно обстрілює його підрозділ. «Більш ніж половина нашої бригади складається з вихідців з Донбасу», – сказав він.
Для нього та багатьох у його підрозділі перемога чи поразка не є абстрактними. Якщо лінія фронту просунеться далі на захід, він втратить усе: свій готель, будинок, рідне місто та людей, яких знає. За останні вісім років він був свідком того, як життя людей на окупованому росією Донбасі різко погіршується, і заприсягнувся, що зробить усе можливе, щоб запобігти окупації більшої частини регіону.
росія оголосила захоплення Донбасу одним зі своїх пріоритетів і повільно бомбардувала, а потім захоплювала міста. Зараз вона окупувала близько 75% території Донецької області.
Стереотипне бачення населення Донбасу полягає в тому, що воно, буцімто, проросійське. Але Василь запевняє, що це помилкове враження, і проросійські погляди на Донбасі точно не поділяє більшість населення.
На окупованому в 2014 році Донбасі економіка різко впала, а громадянські свободи зникли. Кожного, хто скаржився чи виступав проти режиму, могли без суду утримувати в таборах, вони могли зникнути або навіть бути страченими.
Після повномасштабного вторгнення багато з тих, хто виїхав з Донбасу в 2014 році, повернулися воювати за свою малу батьківщину. Один із них – Єгор Фірсов, родом із Донецька. Фірсов став депутатом українського парламенту після 2014 року в Києві, а згодом – екологічним активістом. Нині він – доброволець-медик у ЗСУ.
Багато інших вихідців з Донбасу воюють із 2014 року. Наприклад, Медвідь – український спецпризначинець. «Я був у москві, коли все почалося (у 2014 році). У мене там був непоганий металевий бізнес. Але я дивився телевізор і думав, що, в біса, відбувається». Його підрозділ складається переважно з жителів Донбасу.
Поблизу лінії фронту Тетяна, викладачка танців зі Слов’янська, організовує постачання спорядження для підрозділів на півночі Донецької області, де воює її чоловік. Вона та інші волонтери в місті заповнюють діри в армійському ланцюжку постачання: спальники, рюкзаки, шкарпетки, черевики, шоломи.
«На жаль, протягом тривалого часу було докладено багато зусиль, щоб стерти українство на Донбасі. Я не заперечую, що є багато проросійських людей. Але це все з радянської спадщини», – визнає Хеміон.
New York Times: Попереду найнебезпечніша фаза війни, бо союзники України втомилися
Thomas L. Friedman, володар Пулітцерівської премії 1983 року, 12.07.2022
Намагаючись пояснити відносний прогрес у діях російської армії на сході Україні, деякі українські аналітики пояснюють це, жартуючи: «Всі тупі росіяни закінчилися». Цей «комплімент» означає, що росіяни нарешті знайшли ефективніший спосіб ведення війни після етапу, що призвів до загибелі тисяч їхніх військових.
Думаю, війна ось-ось увійде в нову фазу – доволі небезпечну – з іншої причини. Бо союзники України на грані «втоми». Війна вже призвела до величезного стрибка цін на природний газ, бензин та продукти харчування в Європі. Якщо вона затягнеться до зими, багатьом сім’ям у ЄС доведеться вибирати між опаленням та їжею.
Це те, що я називаю «зимовою стратегією» путіна проти «літньої стратегії» НАТО. Очевидно, що путін готовий продовжувати наступати, сподіваючись, що стрімка інфляція цін на енергоносії та продовольство в Європі зруйнує одностайність країн – членів НАТО. Він робить ставку та те, що середні температури в Європі будуть нижчими за норму.
Якщо середні глобальні запаси нафти та газу будуть меншими, ніж зазвичай, і відключення електроенергії набудуть масового характеру, є велика ймовірність того, що європейські члени НАТО почнуть тиснути на президента Зеленського, щоб він терміново пішов на перемовини з росією – уклав будь-яку угоду, щоб лише припинити бойові дії.
Тож путін, мабуть, каже своїм генералам: «Просто доставте мене до Різдва. Зима – наш союзник». Це не божевільна стратегія. Як повідомив The Times, у Білому домі побоюються, що нова серія європейських санкцій, спрямованих на стримування потоків російської нафти, може призвести до нового стрімкого зростання цін на енергоносії, і це завдасть удару по Сполучених Штатах та інших країнах. Цей ланцюжок подій може загострити і без того серйозну продовольчу кризу.
Зусилля щодо обмеження експорту російської нафти в Європу можуть підняти ціни на нафту до $200 за барель або більше. Це означає, що американці заплатять $7 за галон бензину. Ціна бензину в ЄС вже становила $9–10 за галон, а ціни на природний газ зросли приблизно на 700%. Це штовхає континент до рецесії, повідомляє Bloomberg.
Тим часом офіційні особи НАТО, США та України наводять більш оптимістичні прогнози. Мовляв, літо й осінь можуть бути нашими друзями, якщо ми завдамо реальної шкоди втомленій армії путіна.
Представники США кажуть, що зараз у путіна немає достатньої кількості військ, щоб спробувати вирватися зі Східної України та захопити Одеський порт, щоб залишити Україну без виходу до моря та задушити її економіку.
Як пише The Times, путіну відчайдушно потрібні додаткові сили просто для того, щоб зберегти динаміку на сході, і він уже проводить приховану мобілізацію. Кремль покладається на збіднілі етнічні меншини та українців із окупованих у 2014 році територій, найманців і підрозділи росгвардії, обіцяючи порівняно великі для них грошові стимули.
Тож я би стверджував, що війна в Україні ось-ось увійде в найнебезпечнішу фазу з моменту російського вторгнення в лютому. І ця війна точно не закінчиться, доки при владі путін. Він особисто її задумав, спланував, скерував і обґрунтував. Він не уявляє росію як велику державу без перемоги над Україною. Отже, хоча й можливо змусити путіна припинити вогонь, я сумніваюся, що це не буде лише тимчасово.