Попри виклики війни, бізнес адаптовується та інвестує у власну стійкість. Згідно з результатами EBA, майже половина підприємців очікують зростання бізнесу у 2023 році. Підвищення тарифів та нестабільність енергосистеми змушують підприємців цікавитись власною сонячною генерацією.
Перші кілька місяців бізнес зайняв вичікувальну позицію, заморозивши додаткові витрати та інвестиції. Проте починаючи з осені інтерес до сонячної енергетики повернувся. З одного боку – через відключення і розмови про збільшення тарифів, а з іншого – через позитивну динаміку політичних і військових подій.
Сонячні електростанції (СЕС) більше не сприймають як інвестицію у далеке майбутнє, – тепер це обов’язковий інструмент адаптації та конкуренції.
Встановлення СЕС – це стратегічний крок. Станція не забезпечить живленням все підприємство під час відключень, але одразу після встановлення почне зменшувати рахунки за електроенергію. Це дозволить покращити рентабельність бізнесу, отримавши надійне джерело невичерпної енергії на багато років.
Бізнес обирає між двома типами сонячних електростанцій: мережевою і автономною. До складу автономної, крім фотомодулів, входять промислові акумуляторні батареї та спеціальний інвертор. У світлий час доби вона виробляє електроенергію для поточного споживання, а надлишок накопичує в акумуляторах. Натомість мережева не має акумуляторів, але максимально проста та доступна за вартістю.
Деякі власники бізнесу очікують, що СЕС працюватиме в режимі генератора при відключеннях, але це актуально лише для автономного типу.
“Коли електрична мережа відсутня, мережева СЕС не працює – це важливий акцент. Мережева СЕС – це передусім економія дорогої електроенергії в умовах стабільного елетропостачання і зростання тарифу. Автономна станція забезпечує резерв і безперебійну роботу, але її вартість і термін окупності – значно більші”, – зазначає Олексій Шишканов, керівник напрямку СЕС для бізнесу компанії “Атмосфера”.
Станцію можна встановлювати частинами, як конструктор Lego. Це дозволить інвестувати в комфортному темпі, поступово нарощуючи потужність. Можна перетворити мережеву станцію на автономну та збільшувати місткість завдяки додатковим акумуляторам.
Сонячна електростанція підходить будь-якому підприємству, яке споживає електроенергію та має вільні дахи або наземні площі. Найбільш вигідна СЕС бізнесу, який споживає більшу частку електроенергії влітку та в денний час доби.
Власна станція цікава і підприємствам, які працюють за стабільним графіком споживання цілий рік. Влітку обʼєм генерації у 2-3 рази більший ніж взимку, але середньорічна економія усе ще значна. Інвестиція в СЕС – це не ситуативний попит та не забезпечення резерву на короткі дистанції. Це – проєкт, який працюватиме десятки років та збереже значно більше коштів, ніж він вартував.
Для максимально швидкої окупності власних інвестицій, власнику слід пам'ятати прості правила експлуатації. Сонячні електростанції потребують періодичного сервісного обслуговування, як і будь-які електроприлади. Раз на рік необхідно здійснювати огляд фотомодулів на предмет пошкоджень, обслуговування інверторів та перевірку стану кабельних з’єднань. Також щороку у лютому-березні рекомендується проводити тепловізійну діагностику сонячних панелей. Обстеження станції фахівцями та видача звіту тривають від одного до пʼяти днів.
Для відповіді на це питання слід розуміти, яким буде тариф на електроенергію. За нинішніх умов можна говорити про термін від 3 до 5 років. Коли тариф зростатиме, термін окупності буде скорочуватись. НКРЕКП вже вивчає варіанти перегляду тарифів. Якщо дотримуватись рекомендацій, станція прослужить не менше 25 років.
Вартість обладнання та робіт буде збільшуватись. Серед причин:
Найкращий час почати проєктувати сонячну станцію – саме зараз, коли починає збільшуватись світловий день. Це дозволить вже у перші місяці експлуатації СЕС максимально економити завдяки перевагам теплого сезону.