Mind продовжує серію матеріалів про те, як працює фінансовий ринок на технології блокчейн. Цей матеріал присвячено розбору роботи децентралізованих бірж.
Під час підготовки матеріалів про «звичайні» централізовані криптовалютні біржі задачу спрощувала можливість проводити прямі аналогії з фондовими та товарними біржами. Так, було багато відмінностей, характерних саме для криптосфери, однак загалом система виглядала зрозумілою та звичною.
Геть інша ситуація виникає при аналізі децентралізованих бірж (DEX – Decentralized Exchanges). Описати це явище доволі складно без заглиблення у специфічну термінологію та технічні деталі, однак ми спробуємо.
Децентралізація набагато більше відповідає духу криптовалют, ніж класичні біржі, на кшталт Binance чи Whitebit.
Засновник(и) біткоїну формулювали задачу так: «Необхідна електронна система платежів на основі криптографії, що унеможливлює фактор довіри та дозволяє сторонам надсилати платежі один одному напряму, без потреби в посередниках».
Під посередниками можемо розуміти як банківські установи, так і традиційні біржі. Останні отримують доступ до активів клієнтів, і це передбачає ризики їх втрати внаслідок шахрайства, зовнішнього втручання або юридичних дій.
Децентралізована біржа є не зареєстрованою юридичною особою, а