Постать Хаяо Міядзакі широко відома завдяки мультфільмам, що випускає його анімаційна студія Ghibli. Але що ми знаємо про цього автора? Наскільки він щирий у своїх творах? Чи, можливо, його пристрасть – тільки анімація?
Якщо ви шукаєте відповіді на ці запитання та хочете глибше зануритися в контексти, які майстер заклав у власні мультфільми, тоді вам потрібно прочитати книжку С’юзан Нейпір «Дивовижний світ Хаяо Міядзакі. Життя у мистецтві».
Mind прочитав і ділиться враженнями.
Оригінальна назва: Miyazakiworld: A Life in Art
Бекграунд. Творчість японського художника-аніматора Хаяо Міядзакі має фанатів по всьому світу. Його мультиплікаційні роботи сповнені доброти й пошуку сенсів, а герої завжди запам’ятовуються не тільки через унікальну техніку промальовування, а й завдяки рішучості та глибині характеру.
Про власне життя Міядзакі розповідає дуже мало, він охоче ділиться лише власними переживаннями щодо робіт і героїв своїх мультфільмів.
Однак відомо, що митець терпіти не може тему війни , обожнює польоти й літаки – це все пов’язане з тим, що дядько та батько Хаяо мали в Японії завод з обслуговування та виготовлення деталей для військових літаків під час Другої світової війни. Міядзакі частково звинувачує себе за те, що його родичі змогли збагатитися у війну, сіючи смерть.
Також певний вплив на особистість художника спричинив період хвороби його матері – у неї діагностували спинний туберкульоз. Через це в пошуках кращих лікарів родині доводилося багато переїжджати, а Хаяо з братами Арато, Ютако й Шіро доглядали матір. Та попри важке випробування їй вдалося одужати. А слід цих життєвих подій можна побачити в багатьох роботах художника, хоча недосвідченому оку з першого разу буде важко це зробити.
Саме тому на допомогу фанатам Міядзакі приходить С’юзан Нейпір, яка 8 років працювала над книжкою «Дивовижний світ Хаяо Міядзакі», аби фанати краще зрозуміли майстра й співзасновника студії Ghibli.
Видавництво: BookChef
Сюжет. «Дивовижний світ Хаяо Міядзакі» – це книжка про життя неперевершеного майстра, який подарував світові незвичне бачення японських мультфільмів. Авторка описує не лише життя маестро, а й занурює читача в його творчість, розкриваючи дедалі глибші сенси в кожному з його творінь, і шукає відповідь на те, як він створює цей дивовижний, сповнений чуттєвості світ, що зачаровує глядача. У книжці йдеться і про становлення аніматора, формування його життєвих та громадянських принципів, які він переніс і до фільмотворення.
Авторка досліджує та розкриває ідею кожного з його знаменитих аніме, розповідаючи про життєві події, які вплинули на створення того чи іншого сюжету, подорожує світом дитинства, який так майстерно створює двічі оскароносний Міядзакі та в якому впізнає себе навіть дорослий глядач.
Вам сподобається, якщо: ви дуже давно хотіли дізнатися про творчість японського аніматора. Авторка бере культові мультфільми Міядзакі та фактично дешифрує для вас те, що заховав художник у своїх творах. Усе це доповнено яскравими ілюстраціями та розлогими і нетривіальними коментарями.
Вам не сподобається, якщо: жанр аніме вас не приваблював ніколи, а ім’я Хаяо Міядзакі ви чуєте вперше (у чому ми маємо великі сумніви).
Ви не знайдете тут докладної біографії. Розповідь про життя співзасновника студії Ghibli збиралася з маленьких крихт інформації, яку сам Міядзакі доволі неохоче озвучував у інтерв’ю.
Головна причина прочитати: познайомитися ближче з японською анімаційною культурою, а також із творчою особистістю легендарного Хаяо Міядзакі.
На вас чекають не тільки сухі факти, а й аналіз його неймовірних творів, як-от «Мій сусід Тоторо», «Мандрівний замок Хаула», «Принцеса Мононоке», «Віднесені привидами», «Вітер дужчає» і не тільки.
Це приємна подорож не до традиційної та сучасної Японії, а насамперед до світу Хаяо Міядзакі.
У тому ж дусі:
Детальний огляд біографії одного з найпопулярніших творців коміксів світу. Батько всесвіту Marvel не тільки створив популярних героїв масової культури, а й наділив їх людськими пристрастями.
Ліел Лейбовіц детально описує не тільки життя Стена Лі, а й світ, у якому йому доводилося тоді пробиватися, адже Америка 1920–1930-х років зовсім недружньо ставилася до єврейських мігрантів. Також у книжці можна знайти декілька поглядів на життя творця всесвіту Marvel, що робить історію більш об’єктивною та правдивою.
Метью Перрі розповідає про себе: від дитячих прагнень – до слави, залежності й одужання від неї після одного страшного інциденту, який міг би коштувати йому життя. Цю надзвичайну історію міг розповісти лише він – і лише він міг розповісти її так душевно, кумедно й до теплоти знайомо. Метью Перрі показує нам розбиту сім’ю, у якій він виріс (і був покинутий напризволяще), жагу визнання, яка привела його до слави, і діру в душі, яка не загоїлася навіть після здійснення найграндіозніших мрій.
А ще він розлого розповідає про спокій, який віднайшов у тверезості, і ділиться враженнями від повсюдності «Друзів».
Метью розповідає історії про акторів цього ситкому й інших зірок, які зустрілися йому на шляху. Перрі щиро, самосвідомо, яскраво і з коронним почуттям гумору змальовує боротьбу із залежністю, яка переслідувала його все життя, і пояснює, що підживлювало її, хоча й здавалося, що в нього було все.