З вівторка до четверга, 22–24 серпня, у південноафриканському Йоганнесбурзі пройде саміт об'єднання БРІКС, на який з'їдуться лідери та представники більш ніж 50 держав. Mind зібрав основні очікування аналітиків від цього саміту.
Понад 20 держав подали формальні заявки на членство в БРІКС, і блоку необхідно зміцнити зв'язки із цими країнами. Про це заявив президент ПАР Сіріл Рамафоса, обґрунтувавши бажання країн приєднатися до БРІКС їхнім прагненням до більш справедливого та збалансованого глобального порядку.
Примітно, що в чергу на вступ вишикувалися як близькі до росії Білорусь, Іран, Венесуела, так і дружні Штатам держави, як-от Арабські Емірати та Саудівська Аравія.
«Якщо Саудівська Аравія вступить до БРІКС, це надасть екстраординарної важливості об'єднанню, – наводить ABC News думку Талміза Ахмада, колишнього посла Індії в Саудівській Аравії. – Навіть принципова угода про розширення БРІКС стане моральною перемогою російського та китайського бачення блоку БРІКС як противаги «Великій сімці».
За даними Світового банку, на частку БРІКС припадає 42% світового населення та 31% глобального ВВП (вирахованого за паритетом купівельної спроможності). Це більше, ніж 30% у країн «Великої сімки», до якої входять США, Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, Франція та Японія.
Члени БРІКС і кандидати на вступ
Російський президент владімір путін вирішив не їхати до Йоганнесбургу через проблеми з Міжнародним кримінальним судом, який виписав у березні ордер на його арешт у зв'язку з «незаконною депортацією та переміщенням дітей з окупованих територій України до російської федерації». Замість нього делегацію рф очолить міністр закордонних справ Сергій Лаврів.
Однак путін усе ж таки планує звернутися до учасників саміту БРІКС по відеозв'язку. Експерти очікують, що він анонсує програми допомоги низці країн, розраховуючи пом'якшити їхнє ставлення до російських військових злочинів в Україні.
«путін може використати саміт БРІКС, щоб анонсувати додаткові безкоштовні постачання російського зерна до країн, що розвиваються, як він уже зробив для декількох африканських країн», – вважає Марина Снігова, експерт вашингтонського Центру стратегічних і міжнародних досліджень.
Усі п'ять членів БРІКС виступають за прийняття у свою компанію нових членів. Однак Індія, Бразилія та ПАР хочуть розширювати об'єднання як нейтральний клуб для відстоювання інтересів країн, що розвиваються. А росія та Китай прагнуть набрати в БРІКС солдатів для ведення економічної війни проти Заходу.
Лідер КНР Сі Цзіньпін сьогодні особисто прибув на саміт до Йоганнесбурга. До цього 2023 року він виїжджав за кордон лише один раз – у березні президент Китаю відвідав росію, щоб продемонструвати підтримку путіну.
У Йоганнесбурзі Китай закликає колег по БРІКС зробити об'єднання повноцінним геополітичним суперником «Великої сімки». Про це повідомляє газета Financial Times, посилаючись на представника Китаю.
Пекін хоче дзеркально відповісти президенту США Джо Байдену, який минулого тижня провів саміт зі зміцнення альянсів з Японією та Південною Кореєю – країнами в підчерев'ї Китаю. Будучи найбільшою економікою у БРІКС, КНР має важелі тиску на партнерів і намагатиметься направити їх китайським шляхом.
Напередодні саміту інформаційний простір наповнився чутками про те, що росія і Китай запропонують нові ідеї щодо того, як витіснити з ринків американський долар. Організатори зустрічі в Йоганнесбурзі підтвердили, що дедоларизація іде на повний хід, і її обговорять на саміті.
«БРІКС запустив процес, який прискорився через конфлікт [в Україні] і введення односторонніх санкцій [проти росії]... Дні долароцентричного світу закінчилися. Сьогодні глобальна торгівельна система стала мультиполярною», – цитує Reuters представника Південної Африки у БРІКС Аніла Суклала.
За його словами, члени БРІКС на саміті обміняються ідеями, як збільшити взаємну торгівлю та розрахунки в національних валютах. Але заступник голови російської держдуми олександр бабаков у березні повідомляв, що країни БРІКС працюють над новою формою валюти й можуть озвучити пропозиції щодо її розвитку на зустрічі в Йоганнесбурзі.
На відміну від долара, який, за словами бабакова, не забезпечений нічим, валюта БРІКС може бути забезпечена золотом та іншими групами товарів, зокрема рідкоземельними металами та землею. Її впровадження допоможе зібрати «дедоларизаційну коаліцію» країн і встановити між ними сильні економічні зв'язки.