Лідери 193 країн – членів Організації Об'єднаних Націй протягом шести днів виступали на Генеральній Асамблеї у будівлі на Іст-Рівер у Нью-Йорку. Вони привернули увагу до загрози «кліматичного пекла», несправедливого розподілу багатств, війни в Україні та нестабільності в Палестині, Вірменії та Судані.
Mind зібрав найрезонансніші заяви, що прозвучали з трибуни Генасамблеї ООН.
Генеральний секретар ООН Антоніо Гуттереш у вступній промові звинуватив людство у глобальному потеплінні та нездатності організувати боротьбу зі зміною клімату.
«Людство відкрило браму в пекло. Жахлива спека має жахливі наслідки. Збожеволілі від горя фермери спостерігають, як повені змивають урожай. Спекотні температури породжують хвороби, а тисячі людей у страху рятуються втечею від шалених історичних пожеж. Масштаб проблем вимагає вжиття заходів щодо боротьби зі зміною клімату», – заявив Антоніу Гутерріш.
Генсек ООН закликав розвинуті держави відмовитися від спалювання нафти, газу та вугілля до 2040 року, а країни, що розвиваються, – до 2050-го. Інакше температура планети підвищиться до критичної точки і зробить кліматичний хаос необоротним.
Президент Сполучених Штатів Джо Байден повідомив, що жодного територіального компромісу з рф щодо України не буде. Він назвав захист України від російського вторгнення «інвестицією не лише в майбутнє України, а й у майбутнє кожної країни».
«Якщо ми дозволимо розчленувати Україну, чи буде в безпеці незалежність будь-якої країни? Відповідь – ні. Ми повинні чинити опір цій прямій агресії зараз, щоб стримати можливих агресорів у майбутньому… Ось чому США разом із союзниками та партнерами з усього світу продовжать підтримувати хоробрий народ України, який захищає свій суверенітет, територіальну цілісність і свою свободу», – заявив Джо Байден.
Президент України Володимир Зеленський, проголошуючи промову на Генасамблеї ООН, повідомив, що йому відомо «про спроби укласти якісь тіньові угоди за лаштунками», але закликав не вірити росії, яка кожне десятиліття починає нову війну.
«Злу не можна довіряти. Запитайте Пригожина, чи варто довіряти обіцянкам Путіна. Будь ласка, почуйте мене. Нехай єдність вирішує все відкрито», – попередив Володимир Зеленський.
Президент зазначив, що росія прагне «перетворювати на зброю» усе: від нафти, газу та зерна до захопленої запорізької АЕС і викрадених українських дітей, яких навчають ненавидіти Україну.
«Поки росія штовхає світ до останньої війни, Україна робить усе для того, щоб після російської агресії ніхто у світі не наважився напасти на жодну країну. Перетворення на зброю має стримуватись. За воєнні злочини має бути покарання. Депортовані люди мають повернутися додому. А окупант має повернутися на свою землю», – заявив Зеленський.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу анонсував нормалізацію відносин єврейської держави із Саудівською Аравією. Ця історична угода, за його словами, створить новий Близький Схід.
«Такий мир серйозно сприятиме закінченню вікового арабо-ізраїльського конфлікту. Він підштовхне інші арабські держави до нормалізації відносин з Ізраїлем. Поліпшить перспективи миру з палестинцями й подальшу стабілізацію регіону. Він також сприятиме ширшому примиренню між іудаїзмом та ісламом», – сказав Біньямін Нетаньяху.
Ізраїлю з моменту заснування 1948 року доводилося виживати в оточенні ворожих арабських країн. За перші 70 років єврейська держава уклала мир лише з Єгиптом та Йорданією, а у 2020 році – одразу з чотирма сусідами по регіону: ОАЕ, Бахрейном, Марокко й Суданом. Саудівська Аравія наразі офіційно не визнає Ізраїль і виступає за право палестинців на створення власної держави, але співпрацює з Тель-Авівом за посередництва США.
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян присвятив свій виступ викриттю Азербайджану, який обстрілює з артилерії, мінометів і ударних безпілотників міжнародно визнані території Вірменії з наміром їх захопити.
«Азербайджан публічно називає весь південь і схід Вірменії та навіть столицю Єреван азербайджанськими землями. Азербайджан окупує суттєві території Вірменії, і ризик нової агресії Азербайджану залишається дуже високим», – попередив Нікол Пашинян.
Як писав Mind, 19–20 вересня 2023 року Баку провів військову операцію із захоплення вірменського анклаву Нагірний Карабах. Далі, ймовірно, Азербайджан застосує силу, щоб прокласти через Вірменію сухопутний коридор у Нахічевань.
Лідер хунти Судану генерал Абдель Фаттах аль-Бурхан повідомив, що війна в його країні може перекинутися на сусідні африканські держави. Він закликав ООН визнати його противників – загони сил швидкого реагування генерала Мухаммеда Хамдана Дагало – терористичною організацією.
«Ця війна зараз загрожує регіональному та міжнародному миру і безпеці, тому що ці бунтівники шукають підтримки найманців та терористичних груп із різних країн і регіонів світу. Це схоже на розпалювання війни, яке може підпалити весь регіон», – наголосив Абдель Фаттах аль-Бурхан.
Два суданські генерали не поділили контроль над країною і 15 квітня 2023 року почали обстрілювати позиції один одного із застосуванням артилерії, танків і бойової авіації. За час конфлікту 7500 людей було вбито, близько 5 млн суданців залишили свої будинки.
Президент Республіки Гани Нана Аддо Данква Акуфо-Аддо зажадав, щоб США та Європа виплатили Африці репарації за «жахіття работоргівлі». Розвиток африканських країн, за його словами, сповільнився, оскільки «складно будувати впевнене та процвітаюче суспільство там, де століттями грабували ресурси, а людей продавали як речі».
«Настав час відкрито визнати, що більшість Європи та Сполучені Штати побудовані на величезному багатстві, зібраному з поту, сліз, крові та жахів трансатлантичної работоргівлі та століть колоніальної експлуатації», – заявив Нана Аддо Данква Акуфо-Аддо.
Історичні несправедливості сформували таку структуру світу, в якій африканські країни платять за кредити у вісім разів більше, ніж найбагатші європейські країни. Як наслідок, борги африканських держав зростають і «з'їдають» дедалі більшу частку їхніх бюджетів. За даними ООН, 2022 року сукупний держборг Африки досяг $1,8 трлн, що в 40 разів вище за річний бюджет Нігерії – найбільшої країни континенту.
Щороку, за даними Нана Аддо Данква Акуфо-Аддо, з Африки до багатих країн незаконно виводять $88 млрд. «Так, ці гроші теж мають бути повернені континенту. Важко зрозуміти, чому країни-одержувачі спокійно утримують ці кошти, а ті держави, з яких надходять надходження, таврують як корумповані», – зазначив президент Гани.
Читайте також: «Постійне членство в Радбезі ООН – це не ліцензія на вбивства»: 32 позиції щодо війни в Україні від 32 країн на Генасамблеї ООН»