Бунтівний Техас: як роздмухується найбільший за 60 років внутрішній конфлікт у США

Проблема «південного кордону» Сполучених Штатів, що звучить у прив'язці до теми фінансування України, стрімко загострюється

Мігранти переходять із Мексики до США через річку Ріо-Гранде біля міста Ігл-Пасс у штаті Техас
Фото AFP

На кордоні Техасу з Мексикою розігралося незвичайне протистояння між місцевою владою та федеральним урядом. Цю битву за право південного штату захищати себе від мігрантів називають найбільшою непокорою з часів незаконної расової сегрегації у школах та автобусах на півдні США у 1950–1960-х роках.

Mind пропонує дізнатися про виступ губернатора Техасу Грега Ебботта проти Білого Дому, про згуртування навколо нього майже всіх губернаторів-республіканців і про ухвалу Верховного суду, яка спричинила це все.

Колючий дріт і рішення Верховного суду

У зв'язку з дедалі більшим припливом нелегальних мігрантів губернатор Техасу Грег Ебботт у березні 2021 року оголосив операцію «Самотня зірка», у рамках якої вздовж кордону з Мексикою були розгорнуті сили Нацгвардії Техасу та інших правоохоронних органів штату. До осені 2023 року ці силовики натягнули вздовж берега Ріо-Гранде майже 70 000 рулонів колючого дроту, що викликало невдоволення співробітників митниці і прикордонної служби. Федеральні агенти стали перерізати та знищувати дріт-гармошку, щоб забезпечити вільне пересування собі або мігрантам, що перебувають у небезпеці.

У жовтні 2023 року генеральний прокурор Техасу Кен Пекстон подав до суду на адміністрацію Байдена. У своєму позові він вимагав заборонити різати огорожі, назвавши це знищенням державної власності з метою «допомогти» мігрантам перетнути кордон.

У грудні федеральний апеляційний суд підтримав Техас, заборонивши федералам демонтувати колючий дріт. Тоді Мін'юст США звернувся до Верховного суду, який терміново розглянув позов і 22 січня 2024 року п'ятьма голосами проти чотирьох підтримав адміністрацію Байдена. Суд вищої інстанції скасував заборону різати огорожі та надав федеральній владі право розібрати встановлені техасцями загородження.

Як Ебботт кинув виклик рішенню Верховного суду

Ситуація загострилася 10 січня, коли штат Техас захопив Шелбі-парк, що належить місту Ігл-Пасс і примикає до річки Ріо-Гранде. Нацгвардія Техасу убезпечила колючим дротом цю популярну зону проникнення нелегальних мігрантів і відмовила в доступі до неї Прикордонній службі.

Отримавши рішення Верховного суду, адміністрація Байдена зажадала, щоб влада Техасу до п'ятниці, 26 січня, відкрила федеральній владі доступ до кордону. Проте штат відповів категоричною відмовою. 22 січня генеральний прокурор Техасу Кен Пакстон повідомив, що регіон продовжить відстоювати свій суверенітет, а через два дні Грег Ебботт офіційно заявив: Джо Байден не дотримується Конституції США, тому його укази можна ігнорувати.

«Скориставшись беззаконною прикордонною політикою президента Байдена, понад 6 млн нелегальних мігрантів перетнули наш південний кордон лише за три роки. Це більше, ніж населення 33 різних штатів у цій країні. Протизаконна відмова захистити Штати завдала безпрецедентних збитків народу на всій території США», – написав Грег Ебботт.

Губернатор послався на два формулювання Конституції США, одне з яких зобов'язує федеральний уряд «захищати кожен штат від вторгнення», а друге – залишає за регіоном можливість робити це самостійно. За його твердженням, Джо Байден не виконав перший пункт, і тому Техас скористався конституційним правом самостійно захищати себе від вторгнення мігрантів.

Республіканці, зокрема 25 губернаторів, згуртувалися на захист Ебботта

Позицію Техасу підтримав колишній президент США Дональд Трамп. Він звинуватив голову Білого дому Джо Байдена в перетворенні «найбезпечнішого кордону в історії» в «національну катастрофу» і 25 січня опублікував заклик до штатів направити свої нацгвардії до Техасу, щоб запобігти вторгненню нелегалів».

«Коли я стану президентом, то в перший день, замість боротьби з Техасом, я почну працювати пліч-о-пліч із губернатором Ебботтом та іншими прикордонними штатами, щоб зупинити вторгнення, запечатати кордон і терміново розпочати найбільшу в історії США внутрішню операцію з депортації», – написав Дональд Трамп.

Після цього на підтримку Техасу висловилися всі, крім одного, губернатори-республіканці з 25 штатів. Десять із них пообіцяли відправити на південний кордон на підтримку Грегу Ебботту своїх нацгвардійців або поліцейських.

«Президент Байден та його адміністрація зробили американців і нашу країну катастрофічно вразливими для безпрецедентного потоку нелегальних мігрантів. Замість дотримання закону й захисту кордону адміністрація Байдена атакує та засуджує Техас за дії з гарантування безпеки американських громадян від історичного рівня нелегальної міграції, смертоносних наркотиків, таких, як фентаніл, і терористів, які проникають до США», – йдеться в заяві 25 губернаторів.

Заколот Техасу: як роздмухується найбільший за 60 років внутрішній конфлікт у США

Чи зможе Байден федералізувати Нацгвардію Техасу?

Демократи вважають, що Ебботт перевищив повноваження, оскільки охорона державного кордону США є прерогативою федерального уряду. Соратники Джо Байдена переконують його взяти керування Нацгвардією Техасу у свої руки.

Подібний «ядерний захід» застосовував 1957 року тодішній президент Дуайт Ейзенхауер. Він федералізував нацгвардію Арканзасу, яка заважала дев'яти чорношкірим дітям Літл-Рока ходити до школи. За шість років, у 1963-му, Джон Кеннеді також взяв під контроль нацгвардію Алабами, щоб відкрити шлях чорношкірим студентам до вступу до Алабамського університету.

Джо Байден має наслідувати їхній приклад для виконання волі Верховного суду та запобігання хаосу на південному кордоні, переконані конгресмени-демократи з Техасу Хоакін Кастро й Грег Касар.

«Греґ Ебботт продовжує використовувати політичні трюки та провокаційні висловлювання для просування власного порядку денного. Він порушує Конституцію, наражаючи на небезпеку громадян США і прохачів притулку. Ебботт іде за сценарієм Дональда Трампа: робить імміграцію складнішою і небезпечнішою. Цим він лише штовхне біженців до рук картелів, а система лишається зламана. Ми можемо створити безпечну, організовану та гуманну імміграційну систему. Демократи мають відсунути колючий дріт, нелюдські клітини та непрацюючі заходи в минуле», – описав свою позицію Грег Касар.

Критики зазначають, що Байден не має легкого шляху виходу з конфлікту. Якщо він не приструнить Грега Ебботта, то зміцнить його бунтарський дух й отримає ескалацію протистояння на південному кордоні. Підкоривши нацгвардію Техасу, він зможе придушити бунт, але втратить багато політичних очок. Опоненти називатимуть його першим президентом в історії, який активував солдатів не для захисту Штатів, а для зменшення безпеки. Обидва варіанти погані. Тому, можливо, найменшим лихом для президента США стане прийняття умов республіканців щодо блокування південного кордону заразом із розблокуванням фінансування для України та Ізраїлю.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS