Михайло Шелемба: «16 квітня стане рубіконом для продажу «Датагруп-Volia» і lifecell французькому інвестору»

У бліцінтерв’ю з Михайлом Шелембою, СЕО «Датагруп-Volia» – про суму угоди, власний пакет акцій та гроші Фрідмана

Михайло Шелемба
Фото з особистого архіву

Цього тижня пресслужба «Датагруп-Volia» повідомила медіа, що гриф «не коментуємо» знято. Михайло Шелемба, який має очолити об’єднану компанію «lifecell-Датагруп-Volia»,  готовий відповідати на запитання журналістів про угоду з продажу цих активів французькій компанії NJJ Capital мільярдера Ксав’є Ньєля. Головний меседж, який спікер доносить через медіа, – суд має скасувати арешт частини акцій lifecell, інакше угоди не буде, тож Україна втратить величезні інвестиції.

Але в цій справі є зворотній «бік медалі». Арешт накладено через те, що 19,8% Turkcell (материнська структура для lifecell) опосередковано належать підсанкційним російським олігархам Михайлу Фрідману, Петру Авену та Андрію Косогову. Turkcell подала апеляцію. Схожі скарги раніше подавав і «Київстар». Поки безрезультатно. «По деяких скаргах суд відмовив, по деяких – ще не було засідань», – повідомив президент «Київстар» Олександр Комаров на нещодавній конференції «НКЕК. Україна на зв’язку».

У бліцінтерв’ю з Михайлом Шелембою, СЕО «Датагруп-Volia», Mind спробував дізнатися, чи готові сторони угоди запропонувати компромісний вихід із цієї патової ситуації.

Ви вже можете розповісти про суму угоди?

– Зараз можемо сказати, що це точно M&A десятиріччя. Для України. Не тільки для телеком-індустрії. Та це найбільша інвестиція в нашу країну під час війни. Задача не просто купити, а й розвивати актив. Плануємо багато інвестувати. Сума угоди плюс інвестиції в наступні п'ять років сягнуть приблизно $1,5 млрд.

Який відсоток у цій сумі припадає на інвестиції?

– Не можу сказати. Ви ж порахуєте (сміється). Дуже значна частина в цій сумі – інвестиції.

Коли орієнтовно може бути закрита угода?

– Ми хотіли б це зробити максимально швидко: у травні. Для закриття угоди є дві умови, які прописані в документах із продажу компанії. Перша – надання дозволу Антимонопольним комітетом. Друга  – зняття всіх обтяжень на корпоративні права активів Turkcell в Україні.

Turkcell подала апеляційну скаргу 7 березня. У ній – більше тисячі сторінок, де детально викладені аргументи компанії. Перше засідання Київського апеляційного суду було призначено на 9 квітня. Перед цим – 8 квітня – Turkcell подала додаткові аргументи. Очікувано засідання було перенесено на один тиждень: суду потрібен час, щоб розглянути й ці аргументи.

Тож 16 квітня стане так званим рубіконом: це остання інстанція. Ми спілкувалися з юристами, які готували апеляційну скаргу. Вони вважають, що наведені аргументи переконають суд і він ухвалить позитивне рішення.

Юристи переконані, що арешт на акції Turkcell в Україні був накладений помилково з низки причин.

Перша: Turkcell – компанія, яка повністю контролюється своїм єдиним контролюючим акціонером – суверенним фондом Туреччини. Головою правління фонду є президент Туреччини. Відповідно жоден міноритарний акціонер Turkcell не має впливу на ухвалення операційних чи стратегічних рішень.

Друга причина: кейс Turkcell сильно відрізняється від інших кейсів (активів Фрідмана в Україні. – Mind). Юристи повідомляють, що жодної копійки дивідендів не було заплачено lifecell чи іншими компаніями Turkcell в Україні з 2004 року – дати заснування (до 2020 року lifecell була збитковою компанією, також діють обмеження НБУ щодо виплати дивідендів за кордон. – Mind). Тобто навіть теоретично ці гроші не могли потрапити до міноритарних акціонерів, які перебувають під санкціями, та не могли використовуватися ними для фінансування агресії проти України.

Третя причина: Turkcell – публічна компанія. Специфіка таких компаній полягає в тому, що будь-яка юридична чи фізична особа може купити free-float на біржі. Придбати акції не тільки Turkcell, а й, скажемо, McDonald's, Coca-Cola або будь-якої іншої публічної міжнародної компанії, яка має активи в Україні. Потім ця юридична чи фізична особа потрапляє під санкції. Тоді за цією логікою, СБУ чи Офіс Генерального прокурора мають прийти до цих міжнародних компаній в Україні й «забрати» в них пропорційну частину? Але ці компанії не впливають на того, хто купує їхню міноритарну частку.

Ці аргументи юристів, можливо, могли б бути почутими судом, якби актив не продавався. Зараз питання, куди піде частка коштів із продажу: Фрідману, який, за даними СБУ, інвестував у військові заводи рф, чи державі Україна.

– Ми повністю підтримуємо боротьбу України на економічному фронті. Ця угода і є потенційною великою перемогою на економічному фронті. Але я не бачу сценарію, у якому держава Україна може отримати $100 млн. Сценарій: «Націоналізуймо частку активу та продаймо іноземному інвестору» – не реалістичний.

Чому?

– Угода, яка зараз підписана, може статися тоді й тільки тоді, коли 100% акцій продає Turkcell. Іншої угоди немає. Немає варіанту: одну частину продає Turkcell, другу – держава. Так корпоративний сектор не працює. У цьому випадку угода стає неможливою. І всі поточні підписані документи скасовуються.

Угода з купівлі «Датагруп-Volia» також скасовується? Без lifecell французам не потрібна ваша компанія?

– Так. Пан Ксав’є – видатна постать у телекомі. Він розуміє, що телеком рухається до об'єднання мобільної та фіксованої частин. У цьому якраз і є великий плюс угоди.  

«Датагруп-Volia» доповнює lifecell, lifecell доповнює «Датагруп-Volia». У цьому і є вся суть угоди, яку ми почали готувати ще три роки тому.

Ця патова ситуація обговорювалася з паном Ксав’є? «100% акцій продає Turkcell» і це його ультимативна умова? 

– За перебігом цієї угоди спостерігають усі. Не тільки в Україні, а й у світі. Тому що пан Ксав’є – знакова фігура. Його знають всі. Це надзвичайно потужний сигнал для інших інвесторів, які зараз цікавляться, чому під час війни Ксав’є інвестує в Україну. І, відповідно, вони за цим спостерігають. Наприклад, на засіданні суду 9 квітня були представники і турецького, і французького посольств. Це питання, яке у всіх на радарі.

Звісно, Ксав’є і його команда спостерігають за етапами виконання угоди. А для її завершення це є необхідною мовою. Ультиматум це чи ні – не обговорювалося, тому що тут не може бути іншого варіанту. Вона або відбувається в тому описаному форматі, або скасовується.

Читайте також: Один із сценаріїв купівлі lifecell – перепродаж Orange або Deutsche Telekom. Навіщо ще французам український оператор

У чому проблема змінити умови? У покупця є побоювання, що держава Україна, скажемо м’яко, буде неефективно поводиться з цим пакетом акцій?

– Ні.

Тоді в чому побоювання?

– Щоб угода відбулася, потрібно, щоб продавець захотів продати, а покупець – купити. Націоналізація 20% активів Turkcell в Україні означає, що держава забирає цей відсоток акцій у державного суверенного фонду Туреччини, тобто в кожного громадянина Туреччини та у всіх інших міноритарних акціонерів. Чи має публічна компанія Turkcell погодитися на таке порушення її прав? Чи може вона сказати: «Окей, давайте хоч 80% продамо»? Так не буває.

Хто кінцеві бенефіціари 20%? Це ж не фонд Туреччини.

– Ми говоримо з вами про те, що контролюючим акціонером Turkcell є суверенний фонд Туреччини. Якщо забрати якусь частину акцій в Україні – вони пропорційно забираються у всіх, хто нагорі (у кожного з акціонерів Turkcell), а не в конкретних підсанкційних осіб.

Людям не з корпоративного світу важко це зрозуміти. Але всім, хто розуміє, як функціонують публічні компанії, інвестуються гроші, що таке захист інвестицій та угоди про їх захист, зрозуміло, що це буде неможливо.

Війна також здавалася неможливою, але вона вимусила нас змінюватися. І корпоративний світ при бажанні може змінюватися.

– Як?

Це питання до вас. Поставте себе на місце АМКУ.

– Зрозуміло, що АМКУ не погодить купівлю, поки не буде знято арешт. Немає сценарію, у якому угода на $1,5 млрд для України може статися, якщо відбудуться дії, які грубо порушують права акціонерів (від $1,5 млрд треба відняти суми угод, які підуть теперішнім власникам активів. – Mind).

Ми ходимо по колу. Поставте себе на місце судді. На вашу думку, він зніме арешт, не маючи гарантій, що частина коштів із продажу не буде вкладена у військові підприємства рф?

– Коли гроші приходять від продажу, вони, як правило, реінвестуються. Не можу коментувати, як Turkcell буде розпоряджатися цими коштами. Але бачу, що в них, як і у будь-якої нормальної компанії, є кредити та амбітні плани з використання інвестицій для розширення на домашньому ринку.

В умовах угоди є пункт, за яким кінцеві бенефіціари не мають спустити гроші на фінансування війни проти України?

– В умовах є пункти щодо дотримання всього міжнародного законодавства, у тому числі санкційного режиму.

Який рф обходить.

– Ми говоримо про серйозні компанії. Якщо вони беруть на себе зобов'язання дотриматися всіх міжнародних правил – нам цього достатньо. Як ви можете бачити щось інше?

Я бачу, що на Фрідмана накладені санкції наприкінці лютого 2022 року. Після цього, за даними СБУ, він інвестує в російські військові підприємства.

– З такими проявами борються. Є інструменти, які використовують відповідні органи.

Повторюся, кейс Turkcell сильно відрізняється від інших кейсів. Є пропрацьовані більше тисячі сторінок аргументів. Ми їх бачили, спілкувалися з юристами. Отже, впевнені, що цих аргументів буде достатньо.

Україна має шанс залучити потужного інвестора. Це додаткові робочі місця, підвищений обсяг податків: ПДВ, ЄСВ тощо. Плюс скоро мають відбутися тендери з купівлі частот. З приходом нового власника конкуренція та ціна за кожний лот на цих аукціонах підвищиться. Мова ще про десятки мільйонів доларів. Я вже не кажу про суперпотужний сигнал для інших міжнародних інвесторів. У підсумку Україна отримає набагато більше, ніж $100 млн.

Питання не в тому, скільки отримає Україна, а в тому, щоб ці гроші не пішли на ракети. Щоб знову не ходити по колу, перейдімо до простіших запитань. Ви маєте 3,87% акцій «Датагруп». Цей пакет після закриття угоди залишається у вас чи він теж продається?

– Ви його також пропонуєте забрати (сміється)?

Ні. Ви ж не фінансуєте терористів.

– Всі свої кошти я реінвестую в нову платформу. Не забираю гроші з бізнесу й залишаюся співвласником.

Чому саме вам запропонували очолити майбутню об’єднану компанію? Чиє це було рішення?

– Не думаю, що таке питання взагалі стояло. Цю угоду ми готували з 2021 року. Пану Ксав'є дуже сподобалась історія трансформації «Датагруп», інтеграції з Volia. Він побачив, що в нас є сильна команда й компетенції. Звісно, у lifecell теж дуже круті компетенції та команда. 

Для Ксав’є важливим було те, що я вірю в цю історію. Не тільки вірю, а й вкладаю все, що в мене є, ризикую разом із ним. Думаю, що комбінація цих чинників привела до того, що ми зійшлися в цінностях та цілях.

Пан Ксав’є розповідав, чому він ризикує вкладати величезні гроші в інфраструктуру, яку в будь-який момент можуть розбомбити? 

– Він дуже глибоко в телекомі. Точно знає, що в нього є крута команда, яка має великий досвід і може створити потужного гравця. У Ксав’є довгостроковий горизонт планування. Він сказав, що заходить в Україну назавжди. Відповідно, коли в людини такий довгостроковий погляд, вона може мати більшу толерантність до ризиків, викликів, криз тощо. Це важливий фактор.

Моє враження з наших розмов: пан Ксав’є вірить в Україну. Він справді захоплюється тим шляхом, який ми пройшли. Захоплюється командами «Датагруп-Volia» і lifecell. Хоче бути частиною відбудови, розширення, посилення критичної інфраструктури України.

Уже є завдання вивести lifecell на друге місце?

– У нас є довгостроковий план.

Тобто на перше?

– (Сміється). У нас довгострокові амбіції. Завдання зробити актив кращим: послуги для абонентів доступнішими та якіснішими. Тобто розширити покриття, збільшити швидкість, підвищити надійність тощо. В результаті, звісно, будемо зростати. У довгостроковій перспективі це має привести до поліпшення позицій в топ-3.

Читайте також: Топ-угода – 2024: чому після злиття lifecell із «Датагруп-Volia» на ринку може початися пекельна конкуренція

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS