В Україні зростає популярність облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) як інвестиційного інструменту. Зокрема, у Міністерстві фінансів України підрахували, що від початку повномасштабного вторгнення інтерес українців до інвестування в ОВДП зріс більш ніж у два рази. І це зрозуміло, адже ОВДП – це цінні папери, щодо яких сама держава дає 100%-ву гарантію виплати доходу та повернення всієї вартості. Ці облігації можуть бути: короткострокові – до одного року; середньострокові – від одного до п'яти років; довгострокові – понад п’ять років.
Міністерство фінансів України розміщує ОВДП, які можна придбати у гривні, доларах США та євро, на аукціонах. Купити облігації можна через банки, які визначені Міністерством як первинні дилери і які мають виключне право брати участь у таких аукціонах. Це право вони отримують завдяки тому, що взяли на себе зобов'язання співпрацювати з Мінфіном над розвитком внутрішнього ринку державних цінних паперів. Наразі в Україні налічується 11 банків – первинних дилерів.
«Дедалі більшу популярність ОВДП серед українців легко пояснити. По-перше, придбати їх просто, особливо, коли ваш банк усіляко вам у цьому допомагає. По-друге, завдяки інвестиціям в ОВДП українці мають змогу напряму допомогти державі. І по-третє, інвестиції в ОВДП, зокрема валютні, є більш дохідними у порівнянні з іншими фінансовими інструментами, скажімо, доларовими вкладами», – каже product owner в АТ «ОТП БАНК» Валерія Овчарук.
Інвестиція в ОВДП – це надійний та ефективний спосіб не просто зберегти гроші, а й примножити. При цьому ОВДП мають низку переваг у порівнянні з іншими фінансовими інструментами. Зокрема, інвестори в облігації отримують податкові преференції, а самі цінні папери можна дарувати та передавати у спадок.
Одна з найбільш важливих переваг ОВДП – це відсутність податку на дохід від інвестування в державні облігації. Відповідно до Податкового кодексу України, прибутки отримані від ОВДП (інвестиційний прибуток та процентні доходи) не включені до розрахунку загального доходу, з якого потрібно сплачувати податки. Зокрема, не оподатковуються доходи у вигляді відсотків, нарахованих на державні облігації, а також інвестиційний прибуток від операцій, проведених з ОВДП. Для порівняння: податок на відсотки по депозитах становить 19,5%, з яких 18% – податок на доходи фізичних осіб, 1,5% – військовий збір.
Доходи від ОВДП необов’язково включати до податкової декларації. Водночас така можливість добровільного зазначення теж є.
«Інвестиція в ОВДП – це надійний спосіб зберегти свої заощадження та зробити їх прибутковими. У цьому випадку держава виступає гарантом того, що інвестори точно отримають свої гроші. Водночас досить високі відсотки та відсутність податку на доходи зменшують інфляційні ризики. Інакше кажучи, інвестуючи в ОВДП українці можуть вберегти свої заощадження», – пояснює Валерія Овчарук.
Одна з вагомих переваг ОВДП – їх легко дарувати, а також можна залишити у спадок.
«В Україні цінні папери, у тому числі ОВДП, можна дарувати та передавати у спадщину. Таким чином, державні облігації можна використати не просто як інвестицію, а як зручний інструмент для збереження своїх заощаджень, щоб надалі передати їх рідним чи близьким. Загалом ОВДП може стати досить-таки цікавим та оригінальним подарунком», – переконана Валерія Овчарук.
Подарувати або передати у спадок ОВДП можна безпосередньо через банк, у якому відкритий відповідний рахунок у цінних паперах. Процедура досить проста. Наприклад, щоб зробити це в ОТП БАНК, клієнт має подати дистанційно або особисто розпорядження про проведення відповідної операції та надати відповідний документ, на підставі якого передаються ЦП.
Успадкування цінних паперів відбувається за заповітом або відповідно до законодавства, тобто облігації можуть бути передані особі, яка вказана в заповіті або найближчим родичам відповідно до процедури, визначеної законами України. Для того щоб отримати ОВДП у спадок, під час звернення до банку спадкоємець має надати свідоцтво про право на спадщину, а також копії паспорта та індивідуального податкового номера платника ПДВ.
Якщо клієнт має намір передати облігації у подарунок, то він має відповідно до чинного законодавства укласти договір дарування.
«Коли ми говоримо про те, як зберегти та примножити свої заощадження, то часто маємо на увазі важливість диверсифікації. Тобто, щоб мінімізувати ризики втрат і збитків, потрібно використовувати якомога більше різних фінансових інструментів. Якраз ОВДП і є одним із таких інструментів – інвестиція в державні облігації має низку переваг у порівнянні з іншими видами інвестицій, а також є прямою допомогою державі у воєнний час», – підсумовує Валерія Овчарук.