Депозити під 16% річних, пільгова іпотека та кешбек до 20%. Що банки пропонують військовослужбовцям

І які документи треба мати, щоб ці послуги отримати

Фото: depositphotos.com

Українські банки розширили список послуг для військовослужбовців. Це насамперед різні депозитні програми та платіжні картки. Крім цього українські захисники можуть розраховувати на певні пільги й послаблення щодо повернення кредитів і несвоєчасного погашення заборгованості.

І хоча далеко не всі фінустанови мають спеціальні пропозиції, більшість великих системних банків (державних насамперед) виділяють військових в окрему категорію клієнтів, які можуть розраховувати на особливі умови обслуговування.

До таких клієнтів, як правило, належать мобілізовані громадяни України, які проходять військову службу, добровольці, представники тероборони, ветерани війни, а також члени їхніх сімей першого ступеня споріднення (батьки, чоловік/дружина, діти).

Mind з'ясував, які саме банківські послуги доступні військовослужбовцям.

Депозитні програми. Головна перевага депозитів для військових – це підвищена відсоткова ставка. Наприклад, якщо стандартна дохідність депозиту у гривні становить 13–14,5% річних, то захисник може розраховувати на 1–1,5 в. п. додатково. Крім того, деякі банки при пролонгації депозиту на новий строк або при його оформленні онлайн додають ще 0,25–0,5 в.п. Отже, фінальна дохідність може сягати 15,5–16,5% річних. Для порівняння: це вдвічі більше, ніж очікуваний рівень інфляції у 2024 році.

Вплив підвищеної ставки на валютні депозити також відчутний. За стандартної дохідності на рівні 1,5–2% річних за вкладом у доларах, наприклад, військовослужбовець може розраховувати на ставку до 2,5–3% річних, а іноді й вище.

Мінімальна сума вкладу здебільшого становить 1000 гривень, 100 доларів чи євро. Деякі банки встановлюють суму в розмірі 5–25 тис. грн, 200–1000 доларів/євро.

Як військовому відкрити депозит на пільгових умовах? Для відкриття депозиту військовослужбовець або його родич мають надати:

Умови депозитів для військовослужбовців у деяких банках

Банк Назва програми Умови вкладу
Ощадбанк Депозит «Мій захисник» Валюта – гривня, ставка – до 13% річних
Укргазбанк Депозит «Військовий» Валюта – гривня / долар, ставка – до 14%/1,75% річних
Укрексімбанк Депозит «Захисник України» Валюта – гривня / долар / євро, ставка – до 13,55% / 2,15% / 1,05% річних
Полікомбанк Депозит «Воїнам України» Валюта – гривня / долар / євро, ставка – до 15,8% / 2,02% / 2,02% річних
Акордбанк Депозит «Пенсійний» Валюта – гривня / долар / євро, ставка – до 15,5% / 4% / 3% річних

Як військовослужбовцю отримати кредитні канікули та списання штрафів? Військовослужбовці (учасники АТО зокрема) можуть розраховувати на звільнення від сплати відсотків і штрафних санкцій / пені за кредитами та кредитними картками під час воєнного стану.

У такому разі назустріч клієнту-військовому має піти будь-який банк (навіть якщо інформації про таку пільгу на сайті банку немає), оскільки право на кредитні канікули та незастосування штрафних санкцій за порушення умов кредитного договору закріплено в законі «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Оформити кредитні канікули або списання штрафів можна як онлайн (через інтернет-банкінг або службу підтримки), так і у відділенні банку.

Як правило, банки вимагають надати такі документи.

1. Для учасників антитерористичної операції (АТО):

2. Для осіб, призваних на військову службу під час мобілізації (на добровольців не поширюється):

Банки приймають лише оригінали документів та вимагають, щоб з дати їх видачі пройшло не більше 1 року. Тобто, якщо довідка застаріла, доведеться її актуалізувати.

Як військовому отримати іпотеку? Військовослужбовці-контрактники, які планують придбати власне житло, можуть оформити іпотечний кредит за держпрограмою «єОселя».

Це пільговий кредит за зниженою ставкою, рівень якої становить 3% річних. Максимальний строк іпотеки – 20 років, стартовий внесок (аванс за кредитом) – 20%.

Кредит можна взяти на купівлю готової квартири в багатоквартирному житловому будинку віком до 10 років або на житло, що будується. Максимальна площа квартири в рамках іпотеки – 52,5 кв. м у розрахунку на позичальника та плюс 21 кв. м на кожного члена його сім'ї додатково (дружина та неповнолітні діти).

Вартість кредитної квартири не може перевищувати середню вартість житла, яка розрахована Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, що помножена на коефіцієнти:

Цілком очікувано, що кредит не можна оформити на те житло, яке знаходиться на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій.

Поки що кредити за програмою «єОселя» видають лише 5 банків – Ощадбанк, ПриватБанк, Глобус Банк, Укргазбанк та SkyBank.

Платіжні картки для військових. Ще один вид банківської послуги – банківські картки для військовослужбовців та учасників АТО. Відмінність від звичайних платіжних карток полягає в тому, що банки встановлюють підвищений кредитний ліміт (до 200 тис. грн), тривалий (безвідсотковий) пільговий період (до 60 днів і більше) та спеціальні умови кешбеку (до 20% суми покупок).

Крім того, можна отримати відсотки на залишок власних коштів за такою карткою у розмірі 4–5% річних. По суті це аналог гнучкого вкладу, з якого можна при потребі знімати гроші, не втрачаючи накопичення. До того ж наявність такої картки залежно від банку дає доступ до знижок на різні товари та послуги в розмірі 5–10% і до екстреної правової чи медичної допомоги, психологічної – у тому числі.

Як і у випадку з оформленням депозиту, військовий має надати банку документи, що підтверджують його приналежність до ЗСУ або статус учасника бойових дій (АТО), а члени сім'ї військового – документи, що підтверджують спорідненість.

Умови платіжних карток для військовослужбовців у деяких банках

Банк Карта Базові умови
Укрексімбанк Кредитка для військовослужбовців Безплатний випуск картки (в рамках зарплатного проєкту), отримання готівки у банку без комісії, комісія від 10 грн за онлайн-перекази, ставка 5% річних на залишок власних коштів
МТБ Банк Military Card Безплатний випуск картки Visa Gold, зняття готівки у банкоматах МТБ Банк та ПУМБ без комісії, ставка 5% річних на залишок власних коштів, бонуси та знижки у торгових мережах
А-Банк Безплатний випуск картки, кредитний ліміт до 200 тис. грн, пільговий період – 62 дні, кешбек до 20%, знижки на товари та послуги до 10%, онлайн-перекази на картки інших банків до 100 тис. грн на місяць без комісії

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS