Анонсовано «новий безкоштовний» роумінг для українців, який насправді таким не є. Mind пояснює, чому

Чи буде Roam Like At Home дійсно безоплатним

Фото: depositphotos.com

«Українці незабаром зможуть скористатися безплатним роумінгом у ЄС», «Українці не будуть сплачувати додаткові кошти за послуги роумінгу у країнах Євросоюзу», «Українці в ЄС тимчасово не платитимуть за роумінг» – днями медіа рясніли новинами з такими та схожими заголовками. Втім українці не платять за роумінг у ЄС ще з весни 2022 року. Що насправді відбулося та звідки взялася ця плутанина, пояснює Mind.

Чому українці вже давно користуються «домашніми» тарифами в ЄС? Перша Спільна заява про доступний роумінг запрацювала невдовзі після початку повномасштабного вторгнення – 8 квітня 2022 року. Її підписали європейські та українські оператори.

«Для європейських компаній це був крок солідарності. Вони зробили його на власних добровільних засадах. Тоді складно було прогнозувати тривалість бойових дій, тому строк дії заяви узгодили на три місяці. Відверто кажучи, на той час було важко усвідомили, що війна може тривати так довго – ще цілих три місяці», – раніше розповідала Mind член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку (НКЕК) Лілія Мальон.

Відтоді термін дії угоди періодично подовжували. Останній раз у липні 2023 року – вже на наступні 12 місяців. Влітку цього року очікується пролонгація документа.

Тож звідки взявся «новий безплатний» роумінг? «Тепер українці, які подорожують країнами Євросоюзу, будуть користуватися національними тарифами мобільного зв’язку й не будуть сплачувати додаткові кошти за послуги роумінгу», – заявив у телеграм народний депутат Олексій Гончаренко, рекламуючи ухвалення законопроєкту №10265.

Цю «гарячу новину» без перевірки підхопила пресслужба профільного міністерства. «Тепер українці зможуть не сплачувати додаткові збори за мобільний зв’язок та інтернет на території 27 країн ЄС, а також в Ісландії, Ліхтенштейні та Норвегії», – розповіло у телеграм  Мінцифри. У кінці тексту додало нагадування про дійсну угоду з європейськими  операторами.

Але ж хто читає далі заголовків. І понеслося.

Що насправді в тому законопроєкті?  Він називається «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм європейського законодавства з питань роумінгу». Цей документ – лише один із багатьох кроків для приєднання України до роумінгового простору ЄС, тобто запуску Roam Like At Home (RLAH).

Роумінг за умовами RLAH запрацює не тепер, як стверджують нардеп Гончаренко та  Мінцифри, а після прийняття всього пакету необхідних документів. Швидше за все, уже після перемоги України.

А в законопроєкті №10265 геть про інше. Там 15 сторінок переважно технічного тексту: визначення нових термінів, повноважень НКЕК, встановлення єдиних граничних ставок термінації голосового трафіку, затвердження правил процедури застосування політики добросовісного користування щодо споживання роздрібних регульованих послуг роумінгу тощо.

Чим відрізняється теперішній роумінг за Спільною угодою від майбутнього за RLAH? «Зараз у рамках Спільної заяви послуги доступного роумінгу надаються перманентно. А Roam Like At Home за своєю суттю створений для короткострокового перебування в роумінгу – туризму, тож має чіткі обмеження по часу користування (три-чотири місяці). Втім, якщо війна не закінчиться до старту RLAH, наші люди, які вимушено перебувають за кордоном, мають і надалі отримувати перманенті послуги», – раніше пояснювала Mind Лілія Мальон.

Та уточнювала, що для споживача все буде просто: перетинаєш кордон з ЄС – отримуєш Roam Like At Home.

«Ні, це буде не безплатний роумінг, як іноді стверджується. Безкоштовних послуг не буває. Коли пропонують щось безкоштовне – це aбо демпінг, або введення споживача в оману. RLAH означає: коли абонент перебуває роумінгу, він отримує свій домашній пакет послуг із певною абонплатою, яка містить і послуги роумінгу», – пояснювала експерт.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS