Більше свободи для інвесторів, аграріїв та волонтерів. НБУ запровадив новий пакет валютної лібералізації

Як це загалом вплине на український бізнес

Фото: depositphotos.com

Національний банк анонсував чергову порцію валютних послаблень, запроваджених у рамках валютної лібералізації. Цей процес, нагадаємо, стартував рік тому. 29 червня 2023 року НБУ затвердив Стратегію пом'якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування.

Крім того, НБУ повідомив про перегляд термінів розрахунку за деякими експортно-імпортними операціями. І хоча напряму це рішення Нацбанку не стосується валютної лібералізації, воно все одно торкається валютного регулювання. Як саме – розбирався Mind.

Що змінилося у частині валютних обмежень? Нацбанк розділив нові валютні пом'якшення на три блоки. Усі вони почали діяти з 11 липня.

Перша група змін спрямована на збільшення інвестиційної привабливості та залучення приватного іноземного капіталу. 

Для цього Нацбанк:

Друга група валютних послаблень спрямована на посилення обороноздатності України. 

Зокрема НБУ:

Третя група змін пов'язана із соцвиплатами біженцям та з патентними платежами. 

Йдеться про таке:

Що нового в розрахунках за експортно-імпортними контрактами? Нацбанк переглянув строки розрахунків щодо окремих експортно-імпортних операцій. А саме:

Що це все означає на практиці? Глобально – будь-які валютні пом'якшення спрощують рух капіталу та здійснення розрахунків між резидентами України й резидентами інших країн.

Якщо конкретно щодо нових рішень НБУ, то ефект може бути позитивним. Зрозуміло, за інших сприятливих факторів, таких, як відновлення економіки, зростання бізнес-активності та відсутність ескалації на фронті.

  1. Лібералізація відносин між українськими позичальниками та кредиторами-нерезидентами полегшить залучення зовнішніх кредитів.
  2. Оплата за договорами страхування воєнних ризиків може стати сигналом для інвесторів, які розглядають капіталовкладення в Україну попри війну.
  3. Розширення переліку оборонної продукції, яку зможуть закуповувати фізособи-волонтери, допоможе вітчизняному ВПК.
  4. Збільшення граничних строків розрахунків за експортними контрактами дозволить підтримати вітчизняних аграріїв, допоможе їм освоїти нові ринки збуту, зокрема Азії та Африки.

Окремо варто зазначити, що всі ці кроки можуть також підтримати й валютний ринок. У перспективі варто очікувати на збільшення пропозиції валюти (валютної виручки зокрема), піде на користь стабільності валютного курсу й дозволить Нацбанку скоротити розпродаж своїх резервів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS