Необґрунтовані блокування ПДВ-накладних на 128 млрд грн. Які ще порушення в роботі податкової знайшла Рахункова палата

Та як результати проведеного аудиту вплинуть на ДПС

Фото: depositphotos.com

Рахункова палата оприлюднила результати аудиту Державної податкової служби (ДПС). Цей аудит охоплював період із 2021 до 2023 року включно та стосувався процедури вирішення спірних ситуацій між ДПС і платниками податків. За оцінками Рахункової палати, процедура адміністративного та судового оскарження рішень органів податкової служби має недоліки, що перешкоджають врегулюванню суперечок і негативно впливають на роботу бізнесу.

«Здебільшого йдеться про податкові повідомлення-рішення та рішення, які стосуються функціонування системи автоматизованого моніторингу критеріїв оцінки ступеня ризиків», – сказано в повідомленні Рахункової палати. Mind вивчив основні зауваження РП до податківців.

Читайте також: Голова Рахункової палати: «Антирекорд серед аудитів цього року – неефективне використання Міноборони близько 150 млрд грн у 2022–2023 роках»

Нагадаємо, що система оцінки ризиковості платників податків (вона ж СМКОР) застосовується в рамках механізму реєстрації / блокування ПДВ-накладних, призначена для попередження схем із ПДВ та відсікання сум цього податку, які неправомірно заявлені до відшкодування з держбюджету.

Рахункова палата вважає, що результати аудиту дозволять забезпечити зрозумілий і прозорий процес оскарження рішень ДПС, а також виявити прояви упередженості з боку податкових органів.

Які результати оскарження рішень податкової в судах?

За період, що підпадав під аудит, платники податків оскаржили понад 44 000 податкових рішень в адміністративному порядку, а суди розглянули майже 73 000 таких справ.

Рахункова палата з'ясувала, що результати оскарження рішень ДПС в адміністративному та судовому порядку суттєво відрізняються. А саме:

Отже, результати вирішення спорів із платниками податків виявилися не на користь ДПС, тому податкові надходження, сплачені за рішеннями судів, поступово зменшувалися. Вони становили сумарно 2,6 млрд грн, зокрема:

Причому за цей період ДПС сплатила 800 млн грн судового збору, а це приблизно 30% від суми, яка була стягнута з платників податків.

Водночас аудитори встановили, що ДПС зробила деякі кроки для вдосконалення процедури адміністративного та судового оскарження. Зокрема, скорочено термін виконання судових рішень, винесених на користь платників податків.

«Якщо у 2021-2023 роках податківці виконували їх (судові рішення) із затримкою від 3 місяців до 2 років, то в 1 півріччі 2024 року ситуація покращилась: строк виконання таких рішень не перевищував 3 місяців», – констатує Рахункова палата.

Які основні проблеми із реєстрацією податкових накладних?

За даними аудиту, протягом 2021–2023 років і 1 півріччя 2024 року було зупинено реєстрацію 7,7 млн ​​податкових накладних на суму понад 144 млрд грн. З цієї кількості 23,4% накладних на суму 39,2 млрд грн було зупинено на підставі критерію ризиковості платника ПДВ на основі інформації, що є у ДПС.

Проте, на думку аудиторів, критерій ризиковості є достатньо узагальненим, що надає надто широкі дискреційні повноваження комісіям при ДПС, які ухвалюють рішення про блокування накладних.

Зокрема, окремі рішення комісій центрального та регіонального рівнів при ДПС було скасовано судами саме через те, що вони не мали потрібної доказової бази. Основні аргументи судів полягали в такому:

Які рекомендації дала Рахункова палата податковій?

Аудитори дійшли висновку, що рішення ДПС щодо відмови в реєстрації податкових накладних і включення платників податків до списку ризикових найчастіше визнаються судами необґрунтованими. Це своєю чергою негативно впливає на бізнес і призводить до зниження рівня довіри до податкових органів.

Тому Рахункова палата рекомендувала ДПС вжити заходів щодо підвищення якості контрольно-перевірочної діяльності й удосконалення роботи комісій, які відповідають за блокування ПДВ-накладних.

Представники податкової зі свого боку пообіцяли усунути виявлені недоліки в найкоротший термін.

Аудиторський звіт і відповідні рішення Рахункова палата планує надіслані Верховній Раді, Раді національної безпеки і оборони, Кабінету Міністрів.

Як це може вплинути на реєстрацію ПДВ-накладних?

За даними ДПС, протягом 2024 року щомісяця під блокування накладних потрапляють 23–24 тис. платників податків. Це близько 15% усіх представників бізнесу, які подають ПДВ-накладні на реєстрацію.

Середній відсоток блокувань у вересні становив 0,62% усіх поданих на реєстрацію накладних.

Загалом за січень – серпень 2024 року було заблоковано 1,6 млн накладних, з яких близько 72% накладних, або 1,2 млн, було в результаті розблоковано за рішенням податкової. Крім того, за вказаний період 5000 платників податків домоглися реєстрації ПДВ-накладних у судах на загальну суму 2 млрд грн.

Якщо відштовхуватися від цих даних, то насамперед має зменшитися кількість тих платників, які стикаються з блокуванням накладних, і при цьому зрости частка тих накладних, які ДПС розблоковує в позасудовому порядку.

А отже, статистика наступних місяців покаже, чи відбудуться якісь поліпшення, як це пообіцяла податкова.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS