Чи здатна економіка запобігти війні?

Згідно з моделюванням МВФ, вплив фіскальної політики на рівень напруженості є прямим і значущим

Стала макроекономічна політика може відігравати ключову роль у запобіганні воєнним конфліктам, попереджуючи людські жертви та поранення, вимушені переміщення та міграцію, які завдають надзвичайної шкоди економіці. Такими є висновки нового дослідження Міжнародного валютного фонду, що ґрунтується на моделюванні політичної поведінки й використовує машинне навчання для передбачення конфліктів.

Згідно з отриманими даними, кожен долар, інвестований у запобігання війни – через політичні рішення, спрямовані на забезпечення макроекономічної стабільності та зростання, посилення інституцій і підтримку розвитку локальних спільнот – здатен заощадити від $26 до $103, витрачених на воєнні потреби. Ця сума включає величезні гуманітарні потреби та гальмування економічного розвитку.

Така економія є особливо важливою для країн, що перебувають у зоні підвищеного ризику та постраждали від нещодавніх конфліктів. Створення економічних можливостей, що сприятимуть сталому миру й стабільності, можливо, ще ніколи не були настільки на часі.

Минулого, 2024-го, року загроза конфлікту між державами сягнула найвищого за останні пів століття рівня, засвідчили дослідники Uppsala Conflict Data Program шведського Уппсальського університету. Недержавні конфлікти також на найвищому рівні. На цьому тлі важливими є намагання Міжнародного валютного фонду приділяти увагу країнам, що перебувають у зоні ризику розгортання конфлікту, розробляючи для них адаптовані під місцеві реалії стратегії.

Скільки принесе $1, вкладений в економічний розвиток країни

Чи здатна економіка запобігти війні?

Нещодавнє дослідження МВФ продемонструвало, що існують три напрямки державного економічного регулювання, які найбільше впливають на зменшення ризику конфлікту й не потребують великих коштів:

Ймовірність конфлікту нижча в державах, які збирають більше податків, аніж витрачають, а різницю спрямовують на підвищення рівня надання послуг й економічний розвиток.

Високий рівень зайнятості зменшує можливість конфлікту та зменшує соціальну напруженість, оскільки працевлаштовані люди менше схильні брати до рук зброю.

Аналіз даних засвідчив, що участь міжнародних організацій на кшталт МВФ у житті держав пов’язана зі зменшенням ймовірності конфліктів на 1,5–4,0 відсоткові пункти. Інакше кажучи, макроекономічна допомога сприяє умиротворінню.

Вигоди від запобігання конфліктам є беззаперечними, тому дуже важливим є створення та підтримка в дієвому стані систем раннього сповіщення про напруженість для політиків. Це життєво важливо у країнах із високим ризиком виникнення протистоянь, що ще не проявили себе.

Резюмуючи, можна стверджувати, що розумна, послідовна й налагоджена урядова економічна політика та розвиток спроможності держави не лише дозволяють посилити суспільство, а й знизити ризики розгортання конфліктів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS