На початку 2024 року компанія DroneUA та український стартап Mosqitter оголосили про початок розробки BEETLESS – «розумної» пастки для боротьби зі шкідниками у сільському господарстві. Одна з особливостей продукту – повна відмова від пестицидів, про небезпечність яких для людини точиться багато дискусій.
Історія партнерства розпочалася в період виходу DroneUA на ринок США. На той час Mosqitter також розширював свою присутність у Штатах. У США головний офіс DroneUA, що спеціалізується на робототехніці в агросекторі, розташований відносно неподалік від штаб-квартири стартапу, який бореться з комарами. На стику цих напрямів і виникла ідея створити «розумну» пастку.
Наступні два-три роки для BEETLESS будуть вирішальними. Попереду – завершення валідації технології спільно з академічними установами США. Після цього співзасновники планують залучити до співпраці великого агрохімічного гіганта на кшталт Johnson & Johnson, Avon, DuPont.
Як саме стартап планує залучати великих корпоративних партнерів? На якому етапі розробка зараз? Яка бізнес-модель? Та коли почнуться перші комерційні замовлення? Mind дізнався деталі проєкту BEETLESS.
BEETLESS взяла за основу девайс, що вже працював на базі Mosqitter. Прототипи нових пристроїв виготовили на базі DroneUA, інженерію й дизайн розробляли Mosqitter. Виробництво розташоване в Україні.
«Спілкування між командами триває близько двох років. Колеги мають дійсно величезну експертизу в цій галузі. Це не лише технічні знання, а й комунікація з науковцями, патентування та реєстрація інтелектуальної власності, а також робота зі стейкхолдерами по всьому світу», – говорить засновник DroneUA Валерій Яковенко.
Валерій Яковенко на стенді BEETLESS
У процесі розробки команда зрозуміла: те, що «приваблює» комарів, можна застосувати для локалізації певних видів шкідників у сільському господарстві. «Нам вдалося підібрати фізико-хімічні властивості, які працюють. Це схоже на лампочку Едісона: потрібно перебрати мільйони варіантів, перш ніж знайдеш правильний. Але в цьому випадку зрозуміли, що технологія дієва, залишалося її лише вдосконалити», – говорить Яковенко.
Перший прототип створили у вересні минулого року – всього за два місяці. Уже в жовтні його представили на конференції в Сакраменто, США.
«Це один із перших внутрішніх стартапів в нашому портфелі. Він розвивається за принципом венчурної індустрії. Наше завдання зараз – верифікувати ідею, провести дослідження й оцінити її потенціал. Комерційне масштабування хочемо реалізувати разом із гігантами», – зазначає Яковенко.
Пастка містить атрактант, що приваблює цільових комах. Система вентиляторів створює повітряний потік, який затягує шкідників усередину мішка, де вони висихають природним шляхом.
«Використовуємо різні чинники для приваблювання: довжину світлової хвилі, феромони, звукові частоти та поведінкові особливості комах, щоб залучати й відловлювати їх. Жодні пестициди чи хімічні препарати не застосовуємо», – пояснює СЕО BEETLESS Олександра Афанасьєва.
Вид комахи визначає фізико-хімічні властивості пристроїв, які використовуватимуться для приманювання. «Це «таємний соус» нашої технології», – додає СЕО.
За її словами, унікальність розробки в тому, що інші наявні на ринку технології здебільшого орієнтовані на моніторинг: пастки фіксують рівень популяції шкідників і допомагають планувати внесення пестицидів. «Натомість наш пристрій розв'язує проблему комплексно – від детекції до дії. Прямого конкурента поки що не бачимо», – пояснює Афанасьєва.
Технологія також дозволяє знижувати популяцію шкідливих комах, якщо вони вже оселилися на конкретній ділянці. «Це дозволяє запобігти поширенню проблеми або навіть повністю її розв'язати. У випадку Mosqitter зниження популяції комарів сягає 92%», – наводить вона приклад.
Пристрій Mosqitter – попередник агропромислового BEETLESS
Уловлені шкідники згодом можуть бути перероблені на корм для аквакультури або птахівництва.
Зараз технологія проходить остаточну перевірку дієвості із залученням університетів США й українських науковців. «Американський ринок вимагає академічного підтвердження ефективності, тому зараз сфокусовані на співпраці з університетами», – розповідає Афанасьєва.
У жовтні 2024-го компанія розпочала серію пілотних проєктів. Перший пілот запустили у Бразилії спільно з місцевими партнерами – одним із найбільших виробників апельсинового соку. Пастки встановили в полях, а бразильські ентомологи відстежували ефективність.
«Важливо враховувати, наскільки заражена локація. Псиліди – небезпечні шкідники, їхню популяцію на комерційних полях пригнічують пестицидами. Навіть у таких умовах бачимо, що шкідники добре реагують на компоненти, закладені в картридж нашого пристрою», – коментує вона.
Наступний етап тестувань відбудеться у Флориді – на ділянках, де дерева не оброблялися пестицидами. «Хочемо перевірити, чи зможе наша технологія суттєво знизити популяцію псиліди без додаткових засобів. Це важливий етап дослідження», – пояснює Афанасьєва.
Ще один проєкт спрямовано на боротьбу зі Spotted Lanternfly – інвазивною комахою, що загрожує садам і виноградникам на Східному узбережжі США. «Департамент агрополітики США (USDA) інвестує значні кошти для стримування поширення цього виду», – розповідає Афанасьєва.
Олександра Афанасьєва на стенді BEETLESS
Компанія адаптує свою технологію під цей вид шкідників. «Змінюємо формфактор пасток, оскільки ця комаха має більший розмір і на різних стадіях розвитку поводиться по-різному. Зараз тривають тестування. Сподіваємося, що до III кварталу 2025 року в нас буде ефективне рішення», – зазначає СЕО BEETLESS.
Стартап спирається на досвід материнської DroneUA, яка використовує сервісну модель. «Ідеальна співпраця з агросектором: коли можна запропонувати сервіс, який вкладається у класичну бізнес-модель ведення агробізнесу, і побачити, наскільки це вплине на EBITDA компанії», – говорить Яковенко. Та додає: вартість і цінність рішення залежать не від одного пристрою, а від мережі пасток, які працюють разом, захищаючи аграрні території.
Стартап також орієнтується на державні програми для боротьби з інвазійними комахами. «У США ця проблема закріплена на законодавчому рівні: між деякими штатами діють карантинні обмеження на перевезення сільгосппродукції, щоб стримати поширення шкідників. Держпрограми відіграють важливу роль у боротьбі з інвазійними видами. Наша технологія може стати ефективним інструментом», – вважає CEO DroneUA.
Саме тому, за його словами, компанія активно співпрацює з університетами та державними установами. По-перше, це комунікаційний місток між бізнесом і державними структурами, які визначають політику боротьби зі шкідниками. По-друге – академічна валідація технології, яка дозволяє підтвердити її ефективність і відповідність регуляторним вимогам.
Команда вже отримує запити від потенційних клієнтів, запевняють засновники. «Але зараз фокус на дослідженнях і валідації. Не хочемо брати на себе відповідальність за комерційне впровадження технології без надійного академічного підґрунтя. Тому кожний запит аналізується індивідуально: вивчаємо проблематику, вид шкідника та можливі шляхи подолання», – говорить Яковенко.
Якщо проблема не відповідає поточним дослідженням компанії, то стартап пропонує клієнтам фінансувати окремі дослідження. «Це може бути проєкт вартістю $10 000 – 20 000 для аналізу конкретного саду або шкідника. Не можемо розпорошуватися, тому зосереджуємося на декількох видах шкідників», – пояснюють фаундери.
Після академічного підтвердження ефективності, компанія буде готова до масштабування. «Очікуємо, що через два-три роки до нас прийдуть гравці з хімічних компаній, які продають пестициди, і запропонують участь у нашому проєкті. Підійматимемо інвестиції, де вже будуть хімічні гравці», – озвучує подальші плани Яковенко.
Термін підтвердження ефективності рішення залежить від типу шкідника. «Наприклад, псиліда активна майже цілий рік, тоді як Spotted Lanternfly має чітку сезонність. Розраховуємо, що у 2025 році пройдемо повний цикл тестувань цього шкідника. Очікуємо, що наступного року зможемо представити конкретні результати для виходу на комерційний рівень», – резюмує Афанасьєва.