Телеком-регулятор через Кабмін все ж подає до Верховної Ради свій законопроєкт про так звану «незалежність». Як писав Mind його норми зобов’яжуть індустрію платити ще один «податок» – внесок на регулювання в розмірі до 1,5% від доходу компаній.
Зібрані кошти мають йти у спеціальний фонд на утримання Нацкомісії комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку (НКЕК).
В НКЕК, яка і розробила цей документ, необхідність нового збору аргументують постійним недофінансуванням з держбюджету. Тож пропонують ідеальний для себе вихід: взагалі відмовитися від коштів із держбюджету та збирати гроші з ринку.
Бізнес був приголомшений новацією. «Пишаємося, що працюємо в такій особливій галузі. Після ручного скасування єдиного податку лише для нашої індустрії, величезних витрат на енергонезалежність і підвищення військового збору для всіх, регулятор вважає, що ми без проблем потягнемо ще один «податок», – коментували нашому виданню гравці ринку.
Стаття в Mind з цього приводу викликала резонанс на ринку. Ми розлого пояснили аргументи сторін конфлікту. Бізнес запропонував компроміс регулятору. Сторони на якомусь етапі навіть домовилися піти на поступки один одному. Учасники ринку вже загалом не заперечували проти сплати збору, але у меншому розмірі, ніж 1,5%, та за умови незалежного аудиту фінансових потреб Нацкомісії. Але НКЕК вирішила не зменшувати свої апетити.
На минулому тижні Нацкомісія відхилила чисельні пропозиції та зауваження профільних асоціацій, які були подані травні під час публічного обговорення проєкту закону.
Тому, як повідомили Mind учасники ринку, 21 травня, на останній нараді в НКЕК, всі великі телеком-об’єднання – Інтернет Асоціація України (ІнАУ), Асоціація правовласників та постачальників контенту (АППК), Українська асоціація операторів зв'язку «Телас» та «Телекомунікаційна палата України» (ТелПУ) – взагалі виступили проти нового збору, «оскільки пропозиції ринку не були враховані при обговоренні документу».
Представники асоціацій заявили про те, що в разі прийняття законопроєкту:
Окремо перед останньою нарадою ІнАУ направила листа до НКЕК. У ньому асоціація ще раз намагалася донести позицію індустрії. Та пояснювала, що новий збір пропонується на фоні невпинного посилення фінансового, адміністративного і регуляторного навантаження на гравців ринків, які змушені:
«В цій ситуації більшість операторів змушені скорочувати витрати і вишукувати всі можливі і неможливі резерви для підвищення своєї ефективності. Ринок очікує від свого регулятора солідарності і аналогічного підходу», – йшлося у листі.
Та пропонувалося:
Як повідомили Mind представники телеком-індустрії, незважаючи на опір бізнесу, НКЕК буде просувати свій законопроєкт: «Попри одностайну позицію представників індустрії, наразі регулятор планує подавати законопроєкт до Верховної Ради через Кабмін».
Схоже, що Нацкомісія так виборює незалежність не лише від держбюджету, а й від позицій індустрії, вважають на ринку. Тому бізнес має намір доводити свою позицію вже серед народних депутатів, у комітетах ВРУ.
Mind слідкуватиме за розвитком подій. Адже цей прецедент може стати сигналом і для інших регуляторів напряму «оподатковувати» бізнес.