Сюжет. У 2020 році люди збудували міжгалактичну станцію «Альфа». Коли до станції приєдналися чи не всі існуючі у Всесвіті види, вона залишила орбіту Землі та вирушила у мандрівку космосом.
Минуло 400 років. Мешканці планети Мюл (як з'ясується трохи згодом, дуже розумні перли) жили у гармонії з природою, аж поки їхню домівку не знищили космічні кораблі, що з'явилися раптово і невідомо звідки. День катастрофи бачить у сні майор Валеріан (Дейн Де Гаан). Зі своєю напарницею – і заразом коханою – сержантом Лорелін (Кара Делевінь) він вирушає на важливе і складне завдання: видаючи себе за туриста, він має перейти в інший вимір, конфіскувати там в одного міжгалактичного злочинця клітку з екзотичною тваринкою і доправити здобич на Альфу. Тваринка є останнім представником свого виду у Всесвіті, і багато хто бажає її викрасти. Власне, найактивніші з них роблять спробу зробити це вже на міжгалактичній станції. Та натомість викрадають Командора (Клайв Оуен) – головного від людства на Альфі, котрий, як виявляється досить скоро, не є таким чесним і порядним, яким хотів здаватися. Знайти Командора, з'ясувати, хто саме його викрав і чому, а також що він приховує, тепер мають Валеріан і Лорелін.
В українському прокаті: з 10 серпня
Бюджет: 197 млн євро
Бокс-офіс: $88,2 млн
Бекграунд. Люк Бессон з дитинства був фанатом коміксів про Валеріана. Власне, історії про космічні пригоди героїв цих графічних новел багато в чому визначили візуальний стиль Бессона-режисера. Однак екранізувати «Валеріана...» він якось не думав: «Це була частина мого дитинства. Потрібен час, щоб осмислити, що хороший фільм може вийти і з історії стосунків з власною матір'ю, яку ти сприймаєш як маму, а не як матеріал для стрічки». Та коли понад два десятки років тому Бессон почав роботу над «П'ятим елементом», то запросив до співпраці художника Жана-Клода Мез'єра – того самого, який малював комікси про Валеріана. І той спитав Бессона: «Ти ж любиш «Валеріана...», тож чому ти не екранізуєш його, а натомість робиш цей дурнуватий фільм?»
«Цей дурнуватий фільм» з Брюсом Віллісом та Мілою Йовович при бюджеті $90 млн зібрав у світовому прокаті майже $264 млн і став таким самим феноменом масової культури, як і трилогія Вачовські «Матриця». Однак питання Мез'єра засіло в голові французького режисера і продюсера. А коли вийшов «Аватар» Кемерона, Бессон зрозумів, що тепер існують і технології, яких йому раніше бракувало: він вважав, що екранізувати комікси про Валеріана неможливо технологічно, бо в історії фігурує забагато іншопланетян. Хоча сценарій потроху писав – протягом восьми років, про всяк випадок.
Робота над проектом почалася у 2012 році. У ролях другого плану Бессон, який виступив також і продюсером, задіяв американських зірок – Рутгера Хауера, Ітана Хоука, Гербі Генкока і навіть Ріанну (яка, за сюжетом, не співає, а танцює). Виробничий бюджет стрічки склав 197 млн євро, що зробило «Валеріана...» найдорожчим французьким проектом в історії. Щоб відбити його, фільм мав би зібрати у світовому прокаті хоча б $350 млн. Та поки що фантастичному екшену вдалося заробити лише трохи біле $88 млн – з них $36,5 млн в США і Канаді та $12,2 млн у Франції.
Вам сподобається, якщо: ви вважаєте, що фантастичний екшен має бути передусім видовищним, а логіка сюжету, або й сюжет взагалі – вторинні. Спецефекти у «Валеріані...» і справді добре зроблені, оцінювати їх краще в залах IMAX.
Вам не сподобається, якщо: ви переконані, що візуальна частина у будь-якому фільмі є допоміжною, а рухати сюжет має мотивація героїв, яким необхідні характери. У стрічці немає проблем лише з візуальною частиною (хоча вона час від часу нагадує то «П'ятий елемент», то «Аватар», то «Стартрек»), натомість стосунки між головними героями та деякі їхні вчинки виглядають нелогічно або навіть абсурдно.
Головна причина подивитися: переконатися, що найкращим фантастичним фільмом у кар'єрі Люка Бессона все ж таки був «П'ятий елемент».