Обсяги державної фінансової підтримки на розвиток громад та розбудову місцевої інфраструктури збільшилися до 16 млрд грн.
Про це повідомила Яніна Казюк, Координатор з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки програми «U-LEAD з Європою»).
Вона нагадала, що 2 серпня 2017 року було опубліковано зміни до Держбюджету України на 2017 рік (закон № 2137), якими збільшено обсяг коштів місцевим бюджетам.
Цими змінами збільшено кошти місцевим бюджетам на розвиткові проекти до 6,8 млрд грн, у тому числі – 270 млн грн на будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України.
Запроваджується також новий вид субвенції місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров'я у сільській місцевості, обсяг якої становить 4 млрд грн. Головним розпорядником коштів цієї субвенції визначено Мінрегіон – міністерство, відповідальне за реалізацію реформи місцевого самоврядування.
«В умовах реформування галузі медицини та децентралізації влади і фінансових повноважень ці кошти повинні допомогти органам місцевого самоврядування створити належні умови для медичного обслуговування населення в сільській місцевості та забезпечити розвиток інфраструктури закладів первинної медико-санітарної допомоги», – зазначила Яніна Казюк.
Крім того, у 2017 році на проекти регіонального розвитку за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від ЄC у рамках виконання Угоди про фінансування Програми підтримки секторальної політики – Підтримка регіональної політики України вже передбачено 650 млн грн.
Таким чином, обсяг загальної бюджетної підтримки регіонів, порівняно з 2014 роком, збільшився у 33 рази, що дає підстави говорити про ефективність бюджетної децентралізації.
Нагадаємо, що у 2014 році регіонам з державного бюджету на підтримку соціально-економічного розвитку було передбачено лише 0,5 млрд грн. У 2016 році обсяг коштів на реалізацію інфраструктурних проектів зріс майже на 7 млрд грн та склав 7,3 млрд грн.
За ці кошти було реалізовано 5904 проекти з підтримки місцевого та регіонального розвитку. 523 органи місцевого самоврядування отримали кошти на проекти соціально-економічного розвитку.
Об’єднанні територіальні громади у 2016 році отримали 1 млрд грн субвенції з держаного бюджету на підтримку інфраструктури, змогли використати кошти на 95% та реалізувати 1383 проекти.