Bloomberg: Путін приміряє корону короля ОПЕК

Ціни на нафту реально контролює російський президент, а не картель

фото Shutterstock

Протягом півстоліття міністр нафти Саудівської Аравії міг керувати ситуацією на ринках, сказавши лише кілька слів стосовно того, що ОПЕК може вирішити на наступній зустрічі, й генеруючи мільйони, якщо не мільярди прибутків для інсайдерів. Однак ті часи минули, і сьогодні, на думку аналітиків Bloomberg, балом править нечлен ОПЕК – Росія, а точніше, її президент Володимир Путін.

30 квітня у Відні відбудеться засідання ОПЕК за участю країн-партнерів, зокрема Росії. На ньому, швидше за все, буде вирішено продовжити обмеження видобутку нафти ще на рік. І ключову роль в цьому рішенні грають вже не саудійці, а Путін, пише Bloomberg, на який посилається Meduza.

У жовтні 2016 року ОПЕК вперше за 15 років удалося узгодити з країнами, які не входять у картель, обмеження на видобуток нафти. Росія теж пішла на поступки і знизила обсяги виробництва. Завдяки цій угоді ОПЕК на чолі з Саудівською Аравією, найбільшим виробником нафти в світі, змогла вийти з кризи, яка тривала 8 років, – країни-партнери довго не могли домовитися навіть між собою. Росія виконала свої зобов'язання, і вже півроку видобуток перебуває у встановлених межах (близько 11 млн барелів на добу).

«Сьогодні світовим царем в галузі енергетики став Путін», – цитує Bloomberg колишнього аналітика ЦРУ Хеліму Крофт. Одного лише натяку Путіна на те, що варто продовжити угоду (під час візиту до Москви короля Саудівської Аравії Салмана) вистачило, щоб і ОПЕК, і інші країни-учасниці почали готувати документи, а ціна нафти зросла.

Поточний рівень цін на нафту влаштовує Росію: після угоди 2016 року вартість бареля вже піднялася з $45 до $63. Подальше зростання Росії не вигідне: чим дорожча нафта, тим сильніший рубль, а це б'є по прибутковості експорту (в тому числі й несировинних товарів).

Саудівська Аравія готова прислухатися до інтересів Росії як найбільшого експортера, тому що королівство саме знаходиться у важкій ситуації. Масові арешти членів королівської сім'ї в рамках кампанії по боротьбі з корупцією привели до того, що Ер-Ріяд має гостру потребу в збереженні високих цін на нафту. Від стабільності економіки безпосередньо залежить доля автора реформ принца Мухаммада бін Салмана.

Як повідомлялося, мільярдери хочуть вивести свої активи з Саудівської Аравії під страхом нових арештів. Уряд придумав після арешту підозрюваних у корупції багатіїв передавати їхні кошти державі.

Нагадаємо: 4 листопада було арештовано близько 40 політиків і бізнесменів Саудівської Аравії. Серед них – відомий саудійський мультимільйонер, член правлячої сім'ї аль-Валід бен Таляль. Через кілька днів стало відомо про затримання засновника однієї з найбільших туристичних компаній королівства Нассера бін Акіла аль-Таяра.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS