Результати незалежного розслідування компанії Kroll підтвердили, що ПАТ «ПриватБанк» було об'єктом масштабних та скоординованих шахрайських дій як мінімум протягом десяти років до націоналізації. Цей факт призвів до збитків у розмірі $5,5 млрд. Про це повідомляє прес-служба НБУ.
Згідно зі звітом, 73% загального обсягу операцій корпоративних клієнтів однієї із закордонних бізнес-одиниць банку були внутрішніми транзакціями між рахунками цих клієнтів, що здійснювалися для того, щоб приховати схему циклічного перекредитування та замаскувати реальне призначення грошових коштів. 92% загального обсягу кредитів, виданих цією бізнес-одиницею, надано на користь лише 50 позичальників. Загалом, 90% обсягу корпоративних кредитів, виданих в Україні, надавалися лише 10% загальної кількості корпоративних позичальників.
Разом з цим у звіті повідомили, що близько половини внутрішніх транзакцій проведено лише між 20 компаніями, в той час як загальна кількість клієнтів становила приблизно 3000 осіб.
«Усе вищезазначене було вчинено з метою координації та приховування незаконної банківської діяльності для забезпечення роботи компаній, пов’язаних з колишніми акціонерами банку та групами афілійованих з ними осіб…Банк був об'єктом масштабної та скоординованої схеми відмивання коштів та банківського шахрайства з характерними рисами фінансової піраміди», – йдеться в повідомленні.
Розслідування Kroll відповідає зобов'язанням України перед МВФ, передбаченим у Меморандумі, – «проведення економічного розслідування операцій ПАТ «ПриватБанк» для визначення, чи мали місце правопорушення або погана банківська практика у період до його націоналізації».
Перший заступник голови правління «Альпарі Банку» Єгор Перелигін зазначив, що найбільше його здивувало те, що найбільший банк в Україні працював як «пилосос» для фінансових коштів населення, переганяючи їх в кредити для пов'язаних осіб.
«Масштаб, навмисність і системність фінансового фрода в Приватбанку просто вражають. Ціноутворення по депозитах було м'яко-кажучи «злочинне», – написав Перелигін на своїй сторінці у Facebook.
Что именно меня поразило в ситуации с Приватбанком: 1. Самый большой банк в Украине работал как «пылесос» для финансовых...
Опубликовано Yegor Perelygin 16 января 2018 г.
Натомість, Олівія Еллісон, директор, керівник практики форензик KPMG в Україні, у коментарі для Mind зазначила, що подібні схеми, типові для випадків шахрайства в банківському секторі.
«Хоча ми не може коментувати деталі звіту Kroll, варто відзначити, що подібні типи схем, типові для випадків шахрайства в банківському секторі, з якими практика Форензік KPMG стикалася як в країнах СНД, так і на глобальному рівні», – сказала Еллісон.
Як вона пояснила, у банках найпростіший спосіб розкрадання коштів, дійсно, – в процесі кредитування, коли над ним немає достатнього нагляду і додала, що це поширена проблема у приватних банках.
«Як тільки кредити надаються неналежним чином, часто відбувається складний процес «відмивання грошей» або приховування такої крадіжки, щоб вона не була помічена регулюючими органами або інвесторами», – пояснила керівник практики KPMG.
За її словами, процес повернення активів зазвичай тривалий, – «Швидше за все, успіх буде залежати від швидкої ідентифікації активів і видачі судом рішень про заборону на розпорядження активами або більш жорстких механізмів».
Так, вона навела приклад, що у подібних випадках у Великобританії партнери KPMG призначалися в якості тимчасових керуючих, і, – «такий тип призначення може мати ще більший ефект, ніж рішення про заборону на розпорядження активами».
Раніше повідомлялося, що агентству Kroll хочуть перешкодити скласти звіт про шахрайство в ПриватБанку. Пізніше Національний банк України подав скаргу на ухвалу Солом'янського районного суду Києва за позовом Ігоря Коломойського стосовно заборони Міністерству фінансів, НБУ і ПриватБанку здійснювати будь-які дії відносно колишнього акціонера ПриватБанку, а також залучати українські та міжнародні компанії та обмінюватися даними щодо колишнього акціонера.
На початку січня юристам ПриватБанку заборонили судитися з Коломойським, однак 15 січня знову дозволили.
Разом з цим Генеральна прокуратура України повідомляла, що не має кримінальних проваджень стосовно компанії Kroll чи будь-яких інших іноземних аудиторських компаній, які залучалися Національним банком України для фінансової перевірки діяльності ПриватБанку.