Верховна Рада України після тривалого обговорення ухвалила закон «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях» №7163, більше відомий як «закон про реінтеграцію Донбасу».
Закон з поправками, які озвучив секретар комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони, народний депутат Блоку Петра Порошенка Іван Вінник, підтримало 280 народних депутатів за необхідного мінімуму у 226 голосів.
«Голосуємо за визнання Російської федерації агресором та окупантом», – зазначив спікер Верховної Ради Андрій Парубій під час голосування за документ.
Крім того, після голосування Парубій повідомив, що одразу дає доручення відповідному комітету розробити законопроект щодо вільної економічної зони в окупованому Криму, про що неодноразово піднімалось питання під час розгляду законопроекту про деокупацію Донбасу.
Водночас, як повідомляє Інтерфакс-Україна Парубій очікує документ на підпис приблизно за три дні. Крім того, голова парламенту впевнений, що і президент підпише документ найближчим часом і -«не може бути навіть мови про те, що документ буде ветований, він буде підписаний президентом в передбачений конституційний термін і стане законом в найближчий період», зазначив Парубій.
Також агенство повідомляє із посиланням на секретаря комітету ВР Вінника, що у прийнятому законі не згадуються Мінські угоди.
«Мінська немає. Причина в тому, що природа цього пакту відрізняється від природи законодавчого нормативно-правового акта. Ми не можемо дипломатичні, політичні пакети, які мають тенденції до змін – в залежності від переговорного процесу, імплементувати в українське законодавство», – сказав Вінник у кулуарах парламенту в четвер.
Депутат також нагадав, що Мінські домовленості не проходили процедуру ратифікації у Верховній Раді України.
Крім того, він зазначив, що у законі також немає дозволу на торгівлю з непідконтрольними територіями, а передбачається тільки переміщення товарів фізичними особами і зазначив, що торгівля з цими територіями заборонена рішенням Ради національної безпеки і оборони і може бути відновлена тільки після відновлення контролю над цими територіями.
Нагадаємо, парламент розглядав зазначений документ три дні поспіль і до нього було запропоновано 673 поправки.
На додачу до озвученого головою комітету ВР переліку поправок до документа народні депутати підтримали дві поправки №649 та №650 народного депутата Олексія Рябчина (Політична партія «Батьківщина») щодо судових позовів у зв'язку з військовою агресією на Донбасі, що можуть подаватись за місцем проживання чи перебування позивача, а також щодо надання пільг зі сплати судового збору заявникам та позивачам у зазначених судових справах.
Згідно з документом, Росію визначено як країну-агресора, яка «організувала і підтримувала терористичну діяльність в Україні, здійснює збройну агресію проти України і тимчасову окупацію її територій, використовуючи регулярні з'єднання і підрозділи збройних сил та інших військових формувань РФ, підлеглих і скерованих ними російських радників та інструкторів», а датою початку окупації визначено 20 лютого 2014 року.
Раніше Mind писав про те, що під час розгляду законопроекту під Верховною Радою відбувались сутички, і близько 20 постраждалим від сльозогінного газу волонтери Червоного Хреста надали необхідну першу медичну допомогу.
Нагадаємо, 4 жовтня 2017 року президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях». 6 жовтня парламент проголосував за нього в першому читанні.