Рівень тіньової економіки скоротився до 33% в минулому році

Усі дослідження оцінки рівня тіньової економіки показали його зниження

Фото: Shutterstock

Рівень тіньової економіки України за період з січня по вересень минулого року склав 33% ВВП. Цей показник на 3 в. п. менше порівняно з аналогічним періодом 2016 року. Про це з посиланням на дані Міністерства економічного розвитку і торгівлі повідомляє Бізнес Цензор.

Згідно з повідомленням, всі дослідження оцінки рівня тіньової економіки показали його зниження.

Зокрема, за методом збитковості підприємств зниження рівня тіньової економіки склало 3 в. п. (до 22% від обсягу офіційного ВВП), метод «витрати населення – роздрібний товарообіг» зафіксував зменшення рівня тіньової економіки також на 3 в. п. (до 48% від обсягу офіційного ВВП), електричний та монетарний методи показали зниження рівня тіньової економіки на 2 в. п. кожен і склали відповідно 30 і 23% від обсягу офіційного ВВП.

«Тенденція до зменшення рівня тіньового сектора за підсумками 9 місяців 2017 року порівняно з відповідним періодом 2016 року спостерігалася в більшості основних агрегованих видів економічної діяльності (ВЕД)», – відзначають у міністерстві.

Рівень тіньової економіки скоротився до 33% в минулому році

Водночас порядок розміщення ВЕД за величиною частки тіньового сектора порівняно з 9 місяцями 2016 року істотних змін не зазнав.

Найбільший рівень тіньового сегмента зафіксований у ВЕД «Фінансова та страхова діяльність» – 49% від обсягу офіційного ВДП даного ВЕД. Рівень «тіні» в добувній промисловості, незважаючи на істотне скорочення, залишився досить високим (44% від рівня офіційного ВДП даного ВЕД), що обумовлено значною мірою збереженням високого рівня монополізації на ринку продукції зазначеного ВЕД.

На низькому рівні залишається ВЕД «Сільське, лісове та рибне господарство» – 6% від рівня офіційного ВДП даної галузі.

Лідерами з детінізації відносин серед ВЕД за підсумками 9 місяців стали ВЕД «Операції з нерухомим майном», «Переробна промисловість» та «Будівництво».

У Мінекономрозвитку зазначають, що динаміка детінізації стримується низкою невирішених проблем. Це, зокрема, низька довіра до інститутів влади, збереження значних викликів стабільності фінансової системи країни, а також російська агресія на сході країни.

Раніше повідомлялось, що МВФ оцінив розмір тіньового сектора у структурі економіки України в 44,8%. Цей показник безперервно зростав до 1998 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS