МВФ оцінив розмір тіньового сектора в структурі економіки України в 44,8%

МВФ оцінив розмір тіньового сектора в структурі економіки України в 44,8%

Показник безперервно зростав до 1998 року

МВФ оцінив розмір тіньового сектора в структурі економіки України в 44,8%
Фото pixabay.com

МВФ оцінив розмір тіньового сектора в структурі економіки України в 44,8%. Про це йдеться в доповіді економіста Леандро Медіни з африканського департаменту МВФ і Фрідріха Шнейдера з Університету Кеплера (Лінц), передає Економічна правда.

Так, згідно з розрахунками, середній розмір тіньової економіки України оцінюється в 44,8% ВВП. Дослідження охоплює період з 1991 року по 2015 рік і показує, як змінювався показник з року в рік.

Починаючи з 1991 року, коли тіньова економіка України оцінювалася в 38,96% ВВП, показник безперервно зростав до 1998 року, досягнувши пікової позначки в 57%. Низхідна тенденція спостерігалася до 2008 року – показник знизився до 36,65%.

Фінансова криза стала причиною «відскоку», і протягом 2009-2014 років рівень тіньової економіки коливався в межах «39,2% – 43,5%». 2015 року, крайній в дослідженні, українська тіньова економіка оцінювалася на рівні 42,9%.
Для порівняння, в розвинених країнах показник знаходиться в межах від 7% до 15% ВВП (США, Нідерланди, Японія, Швейцарія, Сінгапур).

Автори використовували визначення Організації економічного співробітництва і розвитку 2016 року, яка враховує в «неспостережуваних» секторах економіки, в тому числі, незаконну активність (виробництво ВВП, що припадає на чисто кримінальну діяльність), «статистичне підпілля» (законну, але таку економіку, що не обчислюється статистикою), виробництво для власних потреб домогосподарств, методи явно враховують і «тінь», створену для уникнення від податків.

Відзначається, що ця робота є першим системним додатком нових статистичних методів оцінки тіньової економіки, що розвивалися в 2010-2017 роках в економічній науці.

В основу роботи Медіни і Шнейдера покладені три відносно нових методики – моделі MIMIC (дозволяє враховувати кілька факторів і частково зняти проблему «подвійного підрахунку» тіньової економіки, яка сильно спотворює оцінки), попиту на грошовому ринку (CDA) і «обліку передбаченого значення» ( Predictive Mean Matching, PMM).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті