Оновлено: Мінфін проти зростання частки держави в банківському секторі

Наведено основні тези оновленої стратегії реформування державного банківського сектора

Фото УНІАН

Міністерство фінансів націлене на скорочення до кінця 2022 року долі ринку держбанків у сукупних активах банківської системи до 24 з 55%, планує продати Украгазбанк та ПриватБанк, перевести Ощадбанк в систему ФГФВО і має намір відхиляти будь-які ініціативи, які можуть привести до зростання частки держави в банківському секторі, передає Інтерфакс-Україна.

Як зазначається, про це заявив міністр фінансів України Олександр Данилюк під час презентації оновленої стратегії реформування державного банківського сектора на засіданні Кабінету міністрів.

Згідно з планами міністерства, скорочення буде досягнуто за рахунок повного виходу держави до кінця зазначеного періоду з капіталу Укргазбанку і ПриватБанку (обидва – Київ), а також залучення інвесторів в Укрексімбанк і Ощадбанк (обидва – Київ), тоді як частка активів фінустанов залишиться практично незмінною: Ощадбанку знизяться до 16 з 17%, ПриватБанку – до 18 з 20%, Укрексімбанку – до 7 з 13% і Укргазбанку – залишиться на рівні 5%.

Так, міністр фінансів підтвердив раніше озвучені плани щодо продажу Укргазбанку і ПриватБанку і зазначив, що  це «планується здійснити у 2020 і 2022 роках відповідно», – заявив Данилюк.

Водночас, за його словами, вже до кінця 2019 року у міністерстві планують створити умови для залучення міноритарних акціонерів. «Це міжнародні фінансові організації, як-от Міжнародна фінансова корпорація (МФК) та Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), відповідно, в Ощадбанк і Укрексімбанк», – додав міністр.

Крім того, Мінфін планує поступове включення Ощадбанку в систему Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), – «щоб всі банки на ринку мали однакові конкурентні умови», – сказав міністр.

Водночас, згідно з презентованим документом, реформування держбанків також передбачає й поліпшення корпоративного управління в банках і створення незалежних наглядових рад.

Так, за словами міністра, зокрема, в Ощадбанку та Укрексімбанку відсутня діюча наглядова рада.

Крім цього, стратегія також передбачає скорочення ризиків держбанків, пов'язаних з державою. Зокрема, передбачається скорочення частки облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) в портфелях банків і рівня кредитування державних підприємств.

Нагадаємо, як зазначала заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова у грудні 2017 року, ПриватБанк зберіг якість кредитного портфелю, інші держбанки – ні

Окремим елементом стратегії є врегулювання наявних на балансах держбанків проблемних кредитів, і досягнення стійкого рівня рентабельності власного капіталу – більше 10–12%.

Крім того, Данилюк підкреслив, що держава утримуватиметься від реалізації ініціатив, які можуть зумовити зростання частки держави в банківській системі.

«Держава має намір утримуватися від реалізації ініціатив, які можуть привести до зростання частки держави в банківській системі. З урахуванням зазначеного, створення нових державних банків вважається недоцільним», – сказав Данилюк.

Раніше повідомлялось, що публічне акціонерне товариство «Укрпошта» розглядає можливість придбання банку або стратегічного партнерства з фінустановами для розвитку фінансових послуг. Так, компанія веде переговори з деякими невеликими банками з метою партнерства.

Про результати діяльності банків України за минулий рік читайте у оновленому рейтингу банків Mind.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS