Естонський філіал найбільшого данського банку Danske Bank закрив рахунки ряду компаній в 2013 році, зрозумівши, що їх використовували члени сім'ї президента Владіміра Путіна і російська ФСБ для відмивання величезної суми грошей.
Про це повідомляє «Європейська правда» з посиланням на сайт Проекту з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP).
За даними слідчих OCCRP, керівництво банку в Данії дізналося, що в естонському філіалі помітні сліди відмивання грошей, і що банк, можливо, «скоїв кримінальний злочин», допомагаючи компанії, яка вже зробила кілька підозрілих транзакцій і фактичними господарями якої є «сім'я Путіна і ФСБ».
Повідомляється, що компанія Lantana Trade LLP в 2013 році подала неправдиві дані в реєстраційну палату Великобританії, нібито має неактивний статус. Однак при цьому щодня через її рахунки проходили величезні суми грошей.
Естонське відділення банку не могло встановити, хто контролює компанію, яка проводила підозрілі платежі. І тільки після проведення переказів філіал почав внутрішнє розслідування, яке виявило, що справжні власники Lantana Trade LLP пов’язані з російськими банками, які були закриті в останні роки.
Зокрема, з «Промсбербанком», який позбувся ліцензії в 2015 році, і «Російським земельним банком», членом правління яких був Ігор Путін, двоюрідний брат президента РФ.
Серед акціонерів «Промсбербанка» були також Олексій Куликов, арештований в 2016 році за «масштабні фальсифікації», і Олександр Григор'єв, банкір зі зв'язками в ФСБ, заарештований за відмивання грошей в 2015 році.
Всі троє були пов'язані з так званою аферою дзеркальних торгів у московському відділенні Deutsche Bank – схемою, за допомогою якої росіяни відмили $10 млрд.
В ході слідства філіалу Danske Bank їх менеджер прилетів до Москви, щоб з'ясувати, хто насправді володіє компанією Lantana. Після зустрічі в штаб-квартирі компанії він заявив, що клієнти були обурені.
А вже через кілька днів невідомі російськомовні особи в Таллінні попередили співробітників банку, щоб ті «не ходили поодинці вночі додому».
Після цього естонський філіал закрив рахунок компанії Lantana Trade LLP і 20-ти інших компаній, між якими здійснювався обмін дуже великими сумами грошей.
Danske Bank почав розслідування інциденту в естонському філіалі тільки в 2017 році, після того, як випливли інші речі, пов'язані з відмиванням грошей.
Розслідування все ще триває, заявляють у банку.
Danske Bank Estonia вже засвітився в інших схемах з відмивання грошей – йдеться про мільярди доларів з Азербайджану. Частина коштів тоді опинилася в кишенях європейських політиків, які закривали очі на порушення прав людини в Азербайджані.
Ще одне розслідування 2017 року, яке отримало назву «Russian Laundromat», виявило, що $20-80 млрд було виведено з Росії через мережу банків, включно з Danske Bank.