НБУ пропонує розпочати вихід держави з банківського ринку з підвищення операційної ефективності держбанків

Регулятор наголошує на необхідності доопрацювання стратегії реформування держабанків

Фото: НБУ

Успішність імплементації стратегії реформування державного банківського сектора і передбаченого в ній поступового виходу держави з банківського ринку залежить від вирішення питання підвищення операційної ефективності державних банків, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Як зазначається, про необхідність доопрацювання зазначеної стратегії і загальну позитивну оцінку документу регулятором, заявила заступник голови центробанку Катерина Рожкова під час «круглого столу», в Києві в понеділок.

Крім того, у НБУ наголошують на необхідності додаткової капіталізації державних банків для досягнення стратегічних цілей, хоча регулятор зазначає, що на сьогодні вона їм не потрібна з точки зору виконання пруденційних нормативів .

Повертаючись до питання виконання держбанками соціальної функції і, відповідно, необхідність вливання додаткового капіталу, Рожкова зазначила, що, за оцінками НБУ, такі наміри зазвичай обходяться дуже дорого.

«Я вважаю, що такі речі необхідно відокремлювати від банків, оскільки для виконання соціальної функції або функції казначейства держпідприємства немає необхідності бути банком. Тоді (у держбанків – ІФ) відпадає питання нормативів і достатності капіталу, (у держави – ІФ) необхідність випускати цінні папери і обслуговувати їх. Багато в чому відпаде необхідність», – пояснила вона.

Крім того, важливим і вимагає рішення, за оцінками Нацбанку, є також питання фінансування державних стратегічних підприємств і державних монополій, вирішення якого НБУ не бачить на сьогодні..

Заступник голови НБУ при цьому нагадала, що в пріоритеті регулятора на 2018 рік, з точки зору пруденційного блоку, дві основні мети: робота з поганими активами і робота з бізнес-моделями банків. Відповідно, Нацбанк має намір посилити увагу до розробленим банками бізнес- і стратегічним моделям, а також до того, наскільки вони будуть дотримуватися, і наскільки, реалізуючи їх, банки будуть дотримуватися банківське законодавство.

Крім того, Рожкова також звернула уваги на дії «Укрпошти» в напрямку надання фінансових послуг і відсутності згадки в стратегії можливості синергії поштового оператора з держбанками.

«З точки зору державницької позиції, ми так і не отримали відповідь на питання – де буде синергія з «Укрпоштою»... Ви знаєте, що «Укрпошта» сьогодні правдами і неправдами, прямими і обхідними шляхами намагається зайти на банківський ринок. Вона хоче отримати ліцензію , вона перетягує на себе якісь фінансові послуги. Можливо, це і непогано, але при цьому вона продовжує розвивати і модернізувати свою мережу, витрачає бюджетні кошти, тоді як ми на сьогодні маємо дуже розвинену мережу державних банків, де, можливо, варто було б шукати якусь синергію. Є необхідність і далі говорити з Міністерством фінансів з цього приводу», – сказала заступник голови НБУ.

Як писав Mind, днями Міністерство фінансів презентувало оновлену стратегію реформування державного банківського сектора. 

Так, зазначений документ не передбачає зростання частки держави у банківському секторі, зокрема й щодо відновлення фінансових послуг у державній «Укрпошті».

Про результати діяльності банків України за минулий рік читайте у оновленому рейтингу банків Mind.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS