Оновлено: Мінфін проти зростання частки держави в банківському секторі
Наведено основні тези оновленої стратегії реформування державного банківського сектора

Міністерство фінансів націлене на скорочення до кінця 2022 року долі ринку держбанків у сукупних активах банківської системи до 24 з 55%, планує продати Украгазбанк та ПриватБанк, перевести Ощадбанк в систему ФГФВО і має намір відхиляти будь-які ініціативи, які можуть привести до зростання частки держави в банківському секторі, передає Інтерфакс-Україна.
Як зазначається, про це заявив міністр фінансів України Олександр Данилюк під час презентації оновленої стратегії реформування державного банківського сектора на засіданні Кабінету міністрів.
Згідно з планами міністерства, скорочення буде досягнуто за рахунок повного виходу держави до кінця зазначеного періоду з капіталу Укргазбанку і ПриватБанку (обидва – Київ), а також залучення інвесторів в Укрексімбанк і Ощадбанк (обидва – Київ), тоді як частка активів фінустанов залишиться практично незмінною: Ощадбанку знизяться до 16 з 17%, ПриватБанку – до 18 з 20%, Укрексімбанку – до 7 з 13% і Укргазбанку – залишиться на рівні 5%.
Так, міністр фінансів підтвердив раніше озвучені плани щодо продажу Укргазбанку і ПриватБанку і зазначив, що це «планується здійснити у 2020 і 2022 роках відповідно», – заявив Данилюк.
Водночас, за його словами, вже до кінця 2019 року у міністерстві планують створити умови для залучення міноритарних акціонерів. «Це міжнародні фінансові організації, як-от Міжнародна фінансова корпорація (МФК) та Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), відповідно, в Ощадбанк і Укрексімбанк», – додав міністр.
Крім того, Мінфін планує поступове включення Ощадбанку в систему Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), – «щоб всі банки на ринку мали однакові конкурентні умови», – сказав міністр.
Водночас, згідно з презентованим документом, реформування держбанків також передбачає й поліпшення корпоративного управління в банках і створення незалежних наглядових рад.
Так, за словами міністра, зокрема, в Ощадбанку та Укрексімбанку відсутня діюча наглядова рада.
Крім цього, стратегія також передбачає скорочення ризиків держбанків, пов'язаних з державою. Зокрема, передбачається скорочення частки облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) в портфелях банків і рівня кредитування державних підприємств.
Нагадаємо, як зазначала заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова у грудні 2017 року, ПриватБанк зберіг якість кредитного портфелю, інші держбанки – ні.
Окремим елементом стратегії є врегулювання наявних на балансах держбанків проблемних кредитів, і досягнення стійкого рівня рентабельності власного капіталу – більше 10–12%.
Крім того, Данилюк підкреслив, що держава утримуватиметься від реалізації ініціатив, які можуть зумовити зростання частки держави в банківській системі.
«Держава має намір утримуватися від реалізації ініціатив, які можуть привести до зростання частки держави в банківській системі. З урахуванням зазначеного, створення нових державних банків вважається недоцільним», – сказав Данилюк.
Раніше повідомлялось, що публічне акціонерне товариство «Укрпошта» розглядає можливість придбання банку або стратегічного партнерства з фінустановами для розвитку фінансових послуг. Так, компанія веде переговори з деякими невеликими банками з метою партнерства.
Про результати діяльності банків України за минулий рік читайте у оновленому рейтингу банків Mind.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].