Національне бюро фінансової безпеки України (НБФБ) є державним правоохоронним органом, який боротиметься зі злочинністю у сфері оподаткування, митній та бюджетній сферах, зокрема, здійснюватиме розшук активів, одержаних від злочинів, формуватиме бази даних з інформацією у сфері публічних фінансів.
Відповідний законопроект, що регламентує діяльність НБФБ №8157 зареєструвала у Верховній раді група народних депутатів на чолі з народним депутатом фракції «Блок Петра Порошенка», головою комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Ніною Южаніною.
Документом, зокрема, пропонується запровадити нову модель організації правоохоронної діяльності, так звану модель ILP (Intelligence Led Policing).
«В ILP-моделі основна увага приділяється систематичному збиранню та оцінюванню інформації за допомогою чітко прописаного аналітичного процесу, в результаті якого дані перетворюються на стратегічні та робочі аналітичні продукти, що підкріплюють фактичними даними процес прийняття обґрунтованих управлінських рішень», – йдеться в поясненні до проекту.
Як зазначається в тексті законопроекту, під час реалізації своїх повноважень НБФБ забезпечує збирання, накопичення мультимедійної інформації (фото, відео-, звукозаписи) та біометричних даних (дактилокартки, зразки ДНК тощо).
Водночас суб'єкти, яким адресовано запит НБФБ щодо надання інформації, зобов'язані невідкладно, але не більше ніж протягом 3 робочих днів її надати.
Згідно з проектом, співробітники НБФБ за пред'явлення службового посвідчення можуть безперешкодно входити до державних органів, зокрема органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій.
Як зазначається, НБФБ підзвітне Верховній Раді та президенту України, який, зокрема, призначає та звільняє з посади директора бюро. Водночас Верховна Рада України за пропозицією не менш як третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України може прийняти рішення про звернення до президента України щодо звільнення директора НБФБ з посади.
Директор НБФБ призначається за конкурсом на 5 років і не може обіймати посаду 2 терміни поспіль.Ним може бути громадянин України, що досяг 35-річного віку, вільно володіє українською мовою, проживає в Україні протягом 10 років, має вищу юридичну та/або економічну та/або технічну освіту, який має бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості. Крім того, директор НБФБ повинен мати стаж роботи у сфері фінансів та/або в галузі права та/або галузі інформаційних технологій не менше 10 років.
Як писав Mind, за словами Южаніної, є потреба в окремому спеціалізованому органі, що гарантуватиме фінансову безпеку та унеможливить шахрайські схеми з грошовими ресурсами.
Крім того, як зазначав голова бюджетного комітету Громадської ради при Міністерстві фінансів Тарас Козак, принципова новизна НБФБ – покарання порушників гривнею. «Якщо сплатив у бюджет кошти за нанесену шкоду – гуляй, звільняєшся від кримінальної відповідальності», – пояснив він.