Вчені університету Портсмута й Національної лабораторії відновлюваної енергії Міністерства енергетики США вивчали структуру ферменту PETasa. Спроба вивчити механізм його роботи несподівано привела до підвищення його ефективності на 20%, повідомляє naked-science.
PETasa розщеплює поліетилентерефталат – твердий ПЕТ-пластик, який широко використовується для виготовлення упаковки і розкладається сотні років
Японські фахівці у 2016 році виявили в ґрунті поблизу заводу з виробництва пластика бактерію Ideonella sakaiensis, яка успішно розщеплює ПЕТ. Міліметровий шар ПЕТ такі бактерії перероблять за 7–8 місяців, тому інтерес до роботи ферменту цілком зрозумілий: відходи ПЕТ накопичувалися по всьому світу десятиліттями.
Знахідка бактерій біля заводу означала, що мікроорганізми зазнали певної еволюції та стали виробляти ензими, що розщеплюють ПЕТ. Вчені вирішили перевірити цю гіпотезу й дещо змінили бактерії. Результат виявився несподіваним: ензим став активнішим за природного аналога на 20% і зміг переробити поліетилен-фурандікарбоксілат (PEF) – цей пластик може замінити ПЕТ в практичному застосуванні.
Професор Джон МакГіхан, керівник проекту, зазначив: «Технологія існує, і є велика ймовірність, що в наступні роки ми побачимо промислову переробку ПЕТ і, можливо, інших речовин».
Через промислове виробництво пластмаси у світі накопичилося більше 8 млрд тонн відходів, з них на переробку йде лише 20%.
Поліетилентерефталат – не перший полімерний пластик, який перероблять за допомогою біотехнологій. Колись вважали, що бактерії не розкладають і не переробляють поліетилен, оскільки він відсутній у природі. Зараз ученим відомі бактерії Nocardia asteroides і грибки Penicillium simplicissimum, які переробляють поліетилен, і навіть складніші організми: личинки воскової і індійської молі успішно утилізують його. А борошняні черв'яки можуть перетравлювати полістирол.
Нагадаємо^ український школяр придумав, як виготовляти папір з опалого листя, і їде на конкурс в США.