Російський регулятор «Роскомнадзор» пропонує впровадити нову підставу для блокування – рішення суду по справі в адміністративному правопорушенні. Вона увійшла до нової версії підзаконного акту, який дозволить блокувати, зокрема, і VPN та анонімайзери. Про це повідомляє «Коммєрсант».
Зазначається, що цей документ потрібен для легалізації блокування мільйонів IP-адрес у рамках боротьби з Telegram, переконані експерти.
Вони вважають, що кроки, які здійснював регулятор протягом минулого тижня, вносячи до реєстру все нові й нові ІР-адреси, що використовує Telegram для обходу блокування, були неоднозначними з правової точки зору.
«Після серії блокувань підмереж багато галузевих юристів звертали увагу, що правова база для таких дій «Роскомнадзору» відсутня, – говорить директор із стратегічних проектів Інституту досліджень інтернету Ірина Левова. – Імовірно, в наглядовому відомстві зрозуміли, що блокування усіх ІР-адрес відбувається на доволі сумнівних засадах, і вирішили оперативно та непублічно усунути цю прогалину, і таким чином підвести правову базу під свої дії».
За даними ресурсу usher2.club, який відслідковує кількість адрес, що потрапили під блокування, у понеділок у реєстрі знаходилось близько 18 млн ІР-адрес. Під обмеження доступу потрапили, зокрема, сервіси Amazon, Google, Microsoft, Hetzner, Digital Ocean.
У зв’язку із цим перебої в роботі спостерігались в багатьох інтернет-ресурсах, таких як Viber та Slack, онлайн платформі Xbox, а також тимчасово припиняв роботу онлайн-продаж білетів на сайті Музею Московського Кремля.
Нагадаємо: «Роскомнадзор» вніс Telegram до списку заборонених сайтів та заблокував месенджер на території РФ. Більш детально про ситуацію навколо популярного застосунку можна прочитати в матеріалі Mind «Telegram помер, хай живе Telegram».
З 16 квітня російський регулятор розпочав блокування ІР-адрес Google та Amazon, сервери яких можуть використовуватись месенджером для обходу блокування.
Засновник Telegram Павло Дуров оголосив про створення Цифрового опору – децентралізованого руху на захист цифрових свобод і прогресу. Для обходу блокування Telegram він готовий витратити мільйони доларів.
Днями Дуров закликав прихильників своєї програми взяти участь у флешмобі та запустити повітряні літачки на знак протесту проти цензури.