Схема поставки газу на Одеський припортовий завод (ОПЗ) через «Всеукраїнську Енерго Компанію» (ВЕК) призвела до втрати «Укртансгазом» (УТГ), що входить до групи «Нафтогаз України», 36 млрд куб. м газу на 0,5 млрд грн, повідомляє Бізнес-Цензор.
Як зазначається, згодом фірму-«прокладку» було змінено на ТОВ «Ліберті газ», за результатами конкурсу, який ОПЗ провів у середині липня.
«З половини квітня «Укртрансгаз» у реальному часі спостерігав, як розкрадається його газ. І нічого з цим не робив. Через місяць оператор ГТС повідомив на своєму сайті про те, що ВЕК не сплатила поставлений ресурс на суму 0,5 млрд грн», – пише видання.
Так, ця сума є вартістю різниці між номінованим (13 млн кубів) і реально поставленим (52 млн кубів) газом. Вона визначається Кодексом ГТС як небаланс. Якщо ВЕК її не сплатить, вона ляже на оператора ГТС – «Укртрансгаз», й у кінцевому підсумку на держкомпанію НАК «Нафтогаз України».
Як пише видання, процедура поставки газу така: ВЕК, засновником якої значився Вадим Колесников – син бізнесмена Віталія Колесникова, підписала контракт з ТОВ «Газоторгова компанія» – трейдером, який входить до умовної торгової групи «Скела Терціум» полтавського бізнесмена Сергія Белашова.
Далі, з цим контрактом ВЕК звертається до оператора ГТС – «Укртрансгаз», який відкриває постачальнику номінацію – визначає обсяг газу, який постачальник ВЕК може взяти на точці виходу з ГТС для споживача – ОПЗ.
Як зазначається, цей обсяг не повинен перевищувати того, який законтрактований у продавця – «Газоторгової компанії» Белашова.
Водночас, як випливає з ухвали Печерського райсуду Києва від 7 червня, у квітні 2018 року ВЕК номінував (купив у продавця) для ОПЗ 13 млн кубометрів газу. Однак протягом квітня поставив понад 52 млн куб. м газу.
Так, УТГ має на точках входу і виходу з ГТС прилади обліку газу, які раз на добу дистанційно передають свідчення в головний офіс компанії.
Коли оператор ГТС бачить, що постачальник відбирає газ понад номінації, він зобов'язаний повідомити про це оператору газорозподільних мереж (ГРМ) – у даному випадку в «Одесагаз» Ігоря Учителя.
Відповідно до Кодексу ГТС (розділ X, глава 1, пункт, 7, підпункт 8), а також Правил постачання газу «Одесагаз» протягом 5 днів з моменту звернення оператора ГТС зобов'язаний перекрити подачу газу споживачеві.
У «Нафтогазі» на запит «БізнесЦензора» повідомили, що неодноразово зверталися в «Одесагаз» з вимогою припинити поставки ресурсу на ОПЗ. Однак точну дату подачі заявки УТГ на відключення поставок газу на хімічний завод держкомпанія так і не назвала.
У свою чергу, за інформацією представника ОПЗ Миколи Щурікова, припис на відключення від поставок газу прийшов на підприємство 27 квітня.
Тим часом ВЕК вже змінив засновників. З 10 серпня власником компанії стала нікому не відома Галина Семиряжко з міста Рубіжне Луганської області, звідки родом Віталій Колесников.
Всього, за інформацією ОПЗ, з січня по травень 2018 року ВЕК поставила на завод 165 млн кубометрів газу, який був перероблений у 38 500 тонн товарного аміаку і 178 300 тонн карбаміду.
Нагадаємо: головною сировиною для виробництва азотних добрив в Україні є природний газ. Конкурентами українських азотних підприємств є російські заводи, такі як «Міндобрива» в місті Россош або «Тольяттіазот». Так, для російських виробників сировина обходиться втричі дешевше – $100 проти $300 за тисячу кубічних метрів.
Всього в Україні три великих виробники азотних добрив: Ostchem Дмитра Фірташа, «ДніпроАзот» Ігоря Коломойського і держкомпанія «Одеський припортовий завод».
Як писав Mind, Україна подала апеляцію на рішення групи експертів Всесвітньої торгової організації (СОТ) відносно спору з РФ про антидемпінгові заходи щодо імпорту нітрату амонію.
Раніше повідомлялось, що виведення коштів із «Укрнафти» через «Дніпроазот» уже досягло кількох мільярдів гривень – сумарні втрати у 2017 році можуть досягати 2 млрд грн.
Крім того, минулого року Антимонопольний комітет України (АМКУ) зобов'язав виробників мінеральних добрив щомісяця надавати інформацію про ціни на цьому ринку, обсяги виробництва міндобрив, реалізації на внутрішньому ринку і на експорт. Під моніторинг АМКУ підпадають також підприємства групи Ostchem Дмитра Фірташа.