Одеський припортовий завод (ОПЗ) у жовтні, як очікується, оголосить новий конкурс з відбору компанії-партнера для давальницької переробки природного газу, повідомляє Інтерфакс-Україна із посиланням на слова в.о. глави Фонду державного майна України (ФДМ) Віталія Трубарова.
«Як я розумію, зараз знову буде оголошуватися конкурс в наступному місяці, і, може, знайдуться такі господарюючі суб'єкти, можливо, іноземні, які могли б заводити свій газ, і підприємство могло працювати», – сказав він журналістам в Одесі в кулуарах «Українського фінансового форуму», організованого інвестгрупою ICU.
Керівник Фонду зазначив, що остаточне рішення про такий конкурс приймає менеджмент компанії, так як представники ФДМ знаходяться в наглядовій раді і не мають права втручатися в господарську діяльність підприємства.
Також Трубаров підкреслив, що в нинішніх умовах на ринку залучення давальця є єдиною можливістю для роботи ОПЗ, так як «газ, який займає понад 90% в собівартості продукції, досить дорогий, а ціни на кінцеву продукцію просідають».
За його словами, умови конкурсу з відбору давальця абсолютно відкриті, а складності в такому відборі полягають у відсутності великого числа зацікавлених компаній.
«Навіть якщо у них є бажання і ресурси на першому етапі, то ці ресурси швидко випаровуються. За два-три місяці газ вичерпується, а нових можливостей отримання газу за пільговими умовами у них немає», – пояснив Трубаров.
Він підкреслив, що ФДМ вкрай зацікавлений, щоб ОПЗ на момент приватизації працювало.
«Наше завдання в цьому питанні – побудувати роботу таким чином, щоб на момент продажу цей актив був працюючим, самостійно або за допомогою давальця, але працював. Тому що продавати підприємство, що простоює, на мій погляд, є подвійна проблема», – сказав керівник фонду, нагадавши про ще більш складні проблеми токсичних боргів ОПЗ перед структурою Дмитра Фірташа.
Як повідомлялося, в кінці липня ОПЗ, який простоює з кінця квітня цього року, підписав договір на давальницьку переробку газу на потужностях підприємства з ТОВ «Ліберті Газ», яке здобуло перемогу у відповідному конкурсі. Запуск планувався на кінець вересня.
Однак в середині вересня перший заступник директора ОПЗ Микола Щурик повідомив, що ОПЗ має намір розірвати договір з давальцем ТОВ «Ліберті Газ», яка сповістила підприємство про неможливість надалі виконати умови договору з ОПЗ через різке зростання цін на газ.
Раніше Щуріков уточнив агентству Інтерфакс-Україна, що в рамках співпраці з «Ліберті Газ» ОПЗ повинен був отримувати $32,5 за виробництво тонни аміаку і $43 за виробництво тонни карбаміду.
У свою чергу, ОПЗ називає роботу на давальницьких умовах єдиним можливим варіантом відновлення роботи в умовах провалу спроб приватизації і накопиченої заборгованості за газ перед НАК «Нафтогаз України», яка перевищує 1,5 млрд грн.
Фонд держмайна в кінці липня відібрав очолюваний Pericles Global Advisory консорціум у складі White & Case LLP, Kinstellar, KPMG Ukraine і SARS Сapital як інвестрадника для приватизації ОПЗ.